دیدنی ترین آبشار ایران را در گچساران ببینید - دیدنی های گچساران

 

در 25 کیلومتری شمال غرب گچساران و در نزدیکی پاسگاه عبداللهی، منطقه زیبای آبشار کیوان لیشتر واقع شده است که یکی از عجیب ترین آبشارهای صخره ای دنیا را دارد. آبشاری پله کانی که منظره آن شبیه به نقاشی های تاریخی است.

 

آبشار کیوان لیشتر طبیعتی، بکر و دست نخورده دارد که در محل برخورد دو رودخانه یا دره که در اصطلاح محلی به آنها دره تنگ درک و دره سور(شور) گفته می‌شود به وجود آمده است. آب در یک مسیر پلکانی با ایجاد هفت آبشار کوچک، جاری است و طبیعت سبز اطرافش، منظره چشم نوازی را به وجود آورده است.

دیدنی های گچساران

دیدنی های گچساران

در یک سمت آبشارهای با ارتفاع زیاد و پوشش گیاهی مناسب و البته برکه‌ها یا به اصطلاح محلی برم‌های بزرگ دارد و از سمت دیگر و بر روی شاخه دیگر آبشارهای پله پله همراه با استخرهای طبیعی که برای شنا مناسب است را دارد.

,آبشار کیوان لیشتر, گچساران, دیدنی ترین آبشار ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

با این حال این آبشار به دلیل وجود صخره های سخت و عمق زیاد در برخی قسمت ها مکان خطرناکی برای شنا به حساب می آید که قربانیان زیادی گرفته است. بنابراین اگر مسلط به شنا نیستید به هیچ عنوان در کیوان لیشتر تن به آب نزنید.

,آبشار کیوان لیشتر, گچساران, دیدنی ترین آبشار ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آبشار کیوان بین استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. در واقع در 25کیلومتری گچساران است و در شرق شهر بهبهان و به فاصله حدود 35 کیلومتری ازاین شهر و در جنوب دشت لیشتر واقع شده است. دسترسی به این محل از طریق روستای هفت چشمه ممکن می باشد که البته بخشی از مسیر پس از روستا خاکی است.

در یک سمت آبشارهای با ارتفاع زیاد و پوشش گیاهی مناسب و البته برکه‌ها یا به اصطلاح محلی برم‌های بزرگ دارد و از سمت دیگر و بر روی شاخه دیگر آبشارهای پله پله همراه با استخرهای طبیعی که برای شنا مناسب است را دارد

بیش از سه چهارم مسیر دسترسی به این آبشار با اتومبیل و بقیه، با پیاده روی امکان پذیر است. آب کوه‌های دیل، آب گرمو و چهاربیشه در نزدیکی پاسگاه عبدالهی به هم پیوسته و تشکیل نهری فصلی را می‌دهند که از اواسط پاییز تا اواخر بهار جریان دارد.

,آبشار کیوان لیشتر, گچساران, دیدنی ترین آبشار ایران,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کهگیلویه و بویر احمد به جز این آبشار، آبشارهای دیدنی دیگری هم دارد. آبشارهای معروف استان عبارت اند از: آبشار یاسوج، آب نهر کاکان، آبشار شهنیز، آبشار تنگ تامرادی و آبشار بهرام بیگی در شهرستان بویراحمد، آبشار کمر دوغ و آبشار خیمه و کوه دیوک در کهگیلویه و آبشار مفید، آبشار منج و آبشار کوه گل، آبشار آب سپا (چاگل) در شهرستان دنا، آبشار طسوج در چرام، آبشار شادگان در شهرستان باشت، آبشار رودبال، آبشار هرجون.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: ایسنا، بهبهان نیوز

 


,