چرا کودک از خوردن امتناع می کند و چه باید کرد؟ - امتناع از خورون شیر خشک کودک

چرا کودک از خوردن امتناع می کند و چه باید کرد؟

چرا کودک از خوردن امتناع می کند و چه باید کرد؟● امتناع کودک از خوردن ممکن است به دلایل زیر باشد:
▪ فعالیت زیاد و در نتیجه خستگی
▪ فعالیت کم و در نتیجه کمتر گرسنه شدن
▪ نخوابیدن
▪ کم بودن فاصله میان وعده ها با غذاهای اصلی
▪ اظهار نظر مبنی بر دوست نداشتن غدا توسط بزرگترها.

امتناع از خورون شیر خشک کودک , چراکودک 9ماهه از غذا خوردن امتناع میکند , امتناع کودک ازشیرمادر

امتناع از خورون شیر خشک کودک

اما در عین حال این امر ممکن است وسیله ای باشد که کودک می خواهد عدم وابستگی و استقلالش را نشان دهد . این خود بخشی از مراحل تکامل اوست. والدین اگر هیجان زده باشند و به کودک فشار بیاورند سبب کندی جریان ترشح معده کودک و مانع از هضم غذای وی می شوند. بعلاوه کودک از توجه والدین لذت می برد و می آموزد که امتناع از خوردن ، یکی از راههای جلب توجه آنان است.
کودک معمولاً غذای بخصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممکن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد. یعنی کودک غذایی را که تا دیروز دوست داشت و می خورد، امروز از خوردنش امتناع می کند . در این مورد والدین باتغییراتی از قبیل تغییر دردرجه حرارت و یا نوع پخت، یا شکل غذا ( به عنوان مثال دادن شیر گرم یا سرد، دادن تخم مرغ آب پز یا نیمرو و…) و تعریف و تمجید از غذا می توانند آنرا مورد پسند یا دلخواه کودک کنند. اگر کودک باز هم از خوردن غذا امتناع کرد، والدین باید صبور باشند و کودک را بالاجبار وادار به خوردن نکنند و پس از تمام شدن غذا بشقاب او نیز با سایر بشقاب ها برداشته شود.
بدین ترتیب هم کودک یاد می گیرد که زمان صرف غذا نامحدود نیست و هم باعث می شود در وعده غذایی بعد، به اندازه کافی گرسنه باشد و غذا بخورد. نتایج مطالعات نیز نشان داده است که دریافت انرژی هر کودک از یک وعده غذایی به وعده دیگر بسیار متفاوت است ولی کل انرژی دریافتی روزانه بطور قابل توجهی ثابت است. بدین معنی که معمولاً کمبود کالری و مواد مغذی در یک وعده را کودک در وعده بعد جبران می کند لذا وظیفه والدین انتخاب و ارائه مواد غذایی مغذی و مناسب است.

پرفسور محمدحسین سلطان‌زاده
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


چراکودک 9ماهه از غذا خوردن امتناع میکند , امتناع کودک ازشیرمادر