خطرات نوشیدنی های انرژی زا را بدانید - نوشیدنی جک بلک

نوشیدنی جک بلک , انرژی زا بیگ پاور , ساختار نوشیدنی جک

نوشیدنی جک بلک

نوشیدنی های انرژی زا می توانند خطرناک باشند.   آگاهی از محتوای این محصولات بسیار مهم است؛ به این دلیل که برچسب های این نوشیدنی ها، اغلب این حقیقت را از شما پنهان می کنند. همه ساله، در اثر مصرف این نوشابه ها، مراجعه های متعددی به اورژانس صورت می گیرد؛ 11 مورد مرگ ، ناشی از نوشیدن نوع خاصی از این نوشابه ها ، هر ساله اتفاق می افتد. اما اطلاعات زیادی در این مورد وجود ندارد. 5 مورد مرگ و میر در اثر سوء مصرف یک برند تجاری دیگر نیز، در آمار سالیانه گزارش شده است.
میزان کافئین
اگرچه با نام نوشابه های انرژی زا شناخته می شوند، اما بیشتر این محصولات انرژی حقیقی را که می توانید به عنوان مثال از کربوهیدرات ها دریافت کنید، به شما نمی دهند. به جای آن، حاوی یک محرک اند، کافئین. برچسب ها دقیقا به شما نمی گویند که چه مقدار کافئین درون محصول وجود دارد. در وب سایت ConsumerLab.com میزان کافئین در 3 نوشابه انرژی زای پرطرف دار مورد بررسی قرار گرفته است.
یک بطری 142 گرمی از نوشابه انرژی زای نوع 1 محتوی 206 میلی گرم کافئین است؛ نوشابه انرژی زای نوع دوم تقریبا مقدار مشابهی کافئین -اما تنها در 57 گرم از آن- دارد. به این معنی که نوع دوم از نوع اول غلیظ تر است. در مقام مقایسه یک فنجان 227 گرمی کامل از قهوه دم کرده رایج، تنها 95 میلی گرم کافئین دارد. با در نظر گرفتن این مساله نوشابه انرژی زای نوع دوم، 9 برابر غلیظ تر از قهوه است.
در طول روز این مقادیر یا حتی بیش از 300 میلی گرم کافئین مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در طول روز اینجا و آنجا حدود 3 فنجان قهوه مصرف می کنید که سبب افزایش تدریجی در میزان کافئین می شود؛ هرچند مقداری از آن را حذف می کنید. مشکل اصلی نوشیدن نوشابه های انرژی زا اینجاست که دو سوم مقدار مصرفی روزانه خود را یک جا دریافت می کنید که می تواند یک شوک و تکان عظیم برای بدن باشد. و چون مقدار کمی مایع مصرف کرده اید، ممکن است هوس کنید تا بیش از یک بطری بنوشید. نوشیدن 2 بطری کوچک معادل 415 میلی گرم کافئین است.
ویتامین هایی که به آنها نیازی ندارید و احتمالا آنها را نمی خواهید
مقادیر بسیار زیادی از ویتامین B در برخی از نوشابه  های انرژی زا وجود دارد که می تواند مضر باشد. به عنوان مثال یک بزرگسال تنها به 15 میلی گرم نیاسین روزانه نیاز دارد؛ اگرچه ممکن است برخی از افراد دچار کمبود در این زمینه باشند. یک بطری نوشابه انرژی زای نوع 2، دو برابر این مقدار نیاسین دارد که از آستانه قابل تحمل ، فراتر رفته و می تواند باعث گرگرفتگی پوست شود که ممکن است آزار دهنده یا دردناک باشد. در صورت نوشیدن 2 بطری در روز، از مقادیر مجاز و سالم فولیک اسید و ویتامین B6 مورد نیاز نیز تجاوز کرده و خطر انواع مختلف مسمومیت در بدن را افزایش می دهید. مشخص شده است که مقادیر ویتامین ها در این محصولات با آنچه که بر روی برچسب نوشته شده، همخوانی ندارد.
قوانین و مقررات ضعیف
آیا می دانستید قوانین به گونه ای است که این محصولات بنا به خواسته شرکت تولید کننده می توانند محتوی هر مقدار کافئین یا ویتامین B6 باشند؟ خریداران بایستی نسبت به این مساله کاملا هوشیار باشند چون واقعا نمی دانید چه چیزی مصرف می کنید!
سخن آخر
دریافت یکباره مقدار زیادی کافئین با دوزهای فراوان از ویتامین های مضر یک راه کاملا اشتباه و بالقوه برای مورد سوء استفاده قرار گرفتن محسوب می شود. هزاران مورد در تایید این مساله گزارش شده است. علاوه بر این، افرادی که نوشابه انرژی زا و الکل را به طور همزمان مصرف می کنند، احتمال درگیری با رفتار خطرناک در آنها بیشتر است؛ این حالت باعث می شود فرد احساس هوشیاری کرده و بر اساس آن عمل کند در حالی که از نظر ذهنی در معرض خطر قرار دارد.
جذب تدریجی کافئین از طریق قهوه یا چای راه سالم تری است؛ البته تغذیه مناسب و خواب کافی بهترین راه برای تجدید قوا است .
منبع : salamatnews.com گردآوری سلامت آکا
انرژی زا بیگ پاور , ساختار نوشیدنی جک