چرا بعد از غذا دسر شیرین دوست داریم؟ - تمایل به شیرینی بعد از غذا


تمایل به شیرینی بعد از غذا

تمایل به شیرینی بعد از غذا

بستنی، کرم کارامل و شیرینی‌های چرب بسیار پر کالری ‌اند.
خوردن دسرهای شیرین مانند انواع کیک ، شیرینی، ژله، بستنی و کرم کارامل بعد از غذا از نظر تغذیه ‌ای نه تنها مزیتی ندارد بلکه چندان نیز توصیه نمی‌شود. در واقع این عادت، میل و علاقه‌ای است که انسان به غذاها ی شیرین دارد و به این ترتیب عادت می‌کند تا بعد از غذا حتما یک خوراکی شیرین بخورد. این عادت چندان خوب نیست و بیشتر می‌تواند چاق‌کننده باشد. به همین دلیل، این روش تنها به کسانی توصیه می‌شود که وزن کمی دارند و می‌خواهند به هر دلیل وزن اضافه کنند. البته تمایل به شیرینی را می‌توان با نوشیدن چای و دو حبه قند، یک عدد خرما ، یک قاشق عسل، 2 تا 3 عدد کشمش یا یک قاشق مرباخوری مربا برطرف کرد.

جالب است بدانید که این مواد غذایی بیشتر از 20 کیلو کالری انرژی ندارند در حالی که خوردن یک تکه کیک حداقل دو برابر مقدار یاد شده دارای کالری است. اینکه گفته می‌شود چربی‌های بدن باید با قند هضم شوند و خوردن مواد قندی بعد از غذا سبب هضم چربی می‌شود، باور صحیحی نیست. درواقع، وقتی غذا می‌خوریم ترکیبات نشاسته‌ای و کربوهیدرات‌های موجود، قند لازم را تولید می‌کنند. در ضمن، بستنی، کرم کارامل و شیرینی‌های چرب بسیار پر کالری ‌اند و اگر شخصی میل به خوردن شیرینی دارد، می‌تواند 2 حبه قند با چای یا یک قاشق مربا بخورد.

در میان دسرها ژله یکی از کم‌ کالری ‌ترین‌هاست که یک واحدش حدود 50 تا 60 کیلو کالری انرژی بیشتر ندارد. به همین دلیل اگر چند دسر برای انتخاب وجود داشت در صورت دیدن ژله، آن را انتخاب کنید.

این موضوع طبیعی است که افراد بعد از خوردن غذا میل به شیرینی داشته باشند زیرا خوردن آنها سبب آزادسازی آندروفین در بدن می‌شود و آندروفین باعث بروز احساس شادی و شعف در انسان خواهد شد و بهترین دسری که می‌توانیم پیشنهاد کنیم، سالاد ی تهیه شده از میوه‌های فصل و تازه است.
دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، استاد انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی
منبع : salamat.ir
گردآوری سلامت برگزیده ها
,