داروها را با چه چیزی بخوریم؟ - خوردن قرص بادوغ

خوردن قرص بادوغ , خوردن قرص با چایی , خوردن کپسول با دوغ

خوردن قرص بادوغ

سرپرست مرکز اطلاع رسانی دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: مصرف همزمان شیر با بعضی از داروها نظیر آهن و اغلب آنتی بیوتیک ‌ها و داروها ی دارای پوشش روده ‌ ای موجب کاهش تاثیر این داروها می ‌شود.

 

پروین اس کندر ی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این که بهتر است داروها ی خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند، اظهار کرد: ممکن است پزشک تجویز کننده، دستورهای دیگری نیز ارائه کند. به عنوان مثال مصرف قرص ‌های آهن با آب مرکبات به دلیل وجود ویتامین C موجب جذب بهتر آهن می‌ شود.

 

وی با بیان این که مصرف همزمان دارو و مایعات داغ، موجب کاهش اثرات آن ها خواهد شد، افزود: مصرف همزمان الکل و نوشابه‌ های الکلی به همراه برخی داروها نظیر مترونیدازول، سفالوسپورین و برخی داروها ی پایین آورنده ی قند خون ، موجب کاهش اثر داروها و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی از قبیل تهوع، استفراغ، کرامپ‌های شکمی و سردرد خواهد شد. علاوه بر این، مصرف همزمان نوشابه‌های الکلی به همراه داروها ی آرام بخش و خواب آور موجب افزایش اثر تضعیف کننده ی سیستم اعصاب توسط این داروها می ‌شود.

 بهتر است داروها ی خوراکی جامد همراه با یک لیوان آب مصرف شوند.

اس کندر ی مصرف همزمان چای و یا قهوه به همراه برخی املاح نظیر آهن و کلسیم را عامل کاهش جذب این املاح برشمرد و تصریح کرد: از سوی دیگر مصرف چای یا قهوه با برخی داروها موجب افزایش اثر و در نتیجه افزایش عوارض جانبی آن ها می ‌شود.

قرص را با آب سرد بخوریم یا آب گرم؟ , آیا میتوان داروها را با شیر خورد ؟ , خوردن قرص با دوغ

خوردن قرص با چایی

وی یادآور شد: مصرف آب گریپ فروت به طور همزمان با برخی داروها نظیر داروها ی ضد چربی خون ، آنتی هیستامین ‌ها، داروها ی ضد صرع و ضد افسردگی می ‌تواند عوارض جانبی خطرناکی به همراه داشته باشد. سرپرست مرکز اطلاع رسانی دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: تداخل دارویی می ‌تواند به صورت کاهش اثرات داروها و یا افزایش اثر دارو و در نتیجه افزایش عوارض ناخواسته دارویی بروز کند.

 

اس کندر ی با بیان این مطلب که بهتر است به هنگام تحویل دارو از دکتر داروساز در داروخانه در خصوص مصرف هم زمان داروها اطلاعات لازم کسب شود، افزود: در موارد دیگر داروها ی مصرفی و احتمال تداخل آن ها با داروها ی تجویز شده نیز باید از پزشک و یا داروساز اطلاعات لازم کسب شود.

*

ابربرچسب : داروی آرام بخش ، آرام بخش ، آرام بخشها ی طبیعی ، قرص آرام بخش

منبع : tebyan.net


خوردن کپسول با دوغ , قرص را با آب سرد بخوریم یا آب گرم؟