کی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم، کی به روانپزشک و کی به روانشناس؟ - در چه علایمی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم


در چه علایمی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم , نورولوژیست

در چه علایمی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم


نورولوژیست‌ها (متخصصان مغز و اعصاب)،‌ روان‌پزشکان و روان‌شناسان اگرچه حوزه کاری مشخصی دارند و تخصص‌های جداگانه‌ای می‌گیرند، از سوی بسیاری از مراجعان و بیماران ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. اینکه کی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد، کی به روان‌پزشک و کی به روان‌شناس، ممکن است سوال بسیاری از مردم باشد. اگر این سوال، سوال شما هم باشد، باید بدانید که اصولا روان‌شناس فردی است که دوره عمومی پزشکی را نگذرانده است و با گرفتن مدرک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در رشته روان‌شناسی، روان‌شناس شده است و می‌تواند با ارائه راهکار‌های مختلف (بدون تجویز دارو) به مراجعانش کمک کند اما روان‌پزشک، پزشک متخصصی است که دوره عمومی پزشکی را طی کرده و پس از آن در رشته اعصاب و روان تخصص گرفته است.
متخصص مغز و اعصاب یا نورولوژیست هم پزشک متخصصی است که پس از طی کردن دوره پزشکی عمومی، تخصصش را در رشته مغز و اعصاب (نورولوژی) گرفته تا بتواند بیماری‌هایی مانند تشنج ، ام‌اس، میگرن و سردرد ‌های مختلف، فلج، سکته مغزی و کمردرد‌های مزمن و بیماری‌هایی از این قبیل را تشخیص دهد و درمان کند. روان‌پزشک نیز می‌تواند در درمان اضطراب‌ها، افسردگی ‌ها و سایر مشکلات اعصاب و روان به مراجعانش کمک کند و به آنها دارو بدهد اما روان‌شناس نمی‌تواند دارو تجویز کند و معمولا روان‌درمانی می‌کند. ضمنا این نکته را هم باید یادآور شوم که جراح مغز و اعصاب هم می‌تواند جراحی ‌هایی مانند برداشتن انواع تومور‌ها یا دیسک کمر را انجام دهد بنابراین هیچ شباهتی بین رشته‌های روان‌شناسی، روان‌پزشکی و تخصص مغز و اعصاب وجود ندارد.

دکتر منصوره تقاء، متخصص مغز و اعصاب، عضو هیات علمی دانشگاه پزشکی تهران
منبع : هفته نامه سلامت

ابر برچسب ها : درمان دیسک کمر ورزشکاران ، دیسک کمر درمانورزش ، دیسک کمر خفیف چیست ، دیسک کمر ، دیسک کمر در دوران حاملگی ، دیسک کمر خفیف ، دیسک کمر به انگلیسی ، درمان دیسک کمر در دوران بارداری ، دیسک کمر ورزش ، علایم پارگی بیماری دیسک کمر چیست؟ ، دیسک کمر و بارداری ، انواع پارگی علایم علت دیسک کمر و درمان آن ، ارتباط دیسک کمر با ورزش ، دیسک کمر و راه درمان ان ، دیسک کمر و راههای درمان آن ، تاثیر دیسک کمر بارداری ، درمان عوارض دیسک کمر دوران بارداری ، رابطه دیسک کمر با ورزش ، دیسک کمرحرکات ورزشی ، دیسک کمر در زنان باردار ، دیسک کمر در بارداری ، دیسک کمر در ورزشکاران ، دیسک کمر در دوران بارداری ، دیسک کمر و درمان آن ، معنی دیسک کمر به انگلیسی ، درمان علائم علائم دیسک خفیف کمر ، رابطه دیسک کمر و ورزش ، درمان علت فتق عمل بسته دیسک کمر چیست ، دیسک کمر بدنسازی ، دیسک کمر چیست ، دیسک کمر و ورزش ، دیسک کمر و ورزش درمانی ، دیسک کمر و ورزش بدنسازی ، درمان دیسک کمر دوران بارداری ، رابطه دیسک کمر ورزش ، دیسک کمر و بدنسازی ، دیسک کمر ورزشکاران ، عوارض راههای درمان ورزش برای نشانه های دیسک خفیف کمر ، دیسک کمر بارداری

گردآوری سلامت برگزیده ها
نورولوژیست ,