تغذیه سالمندان؛ بایدها و نبایدها، تغذیه سالمندان، غذای سالمندان، غذا مخصوص سالمندان - تغذیه ی سالمندان

تغذیه سالم ندان؛ بایدها و نبایدها

به تغذیه سالم ندان نیز همچون کودکان توجه کنید. در کهولت فرد هشیاری و تمرکز لازم برای خوردن غذای کافی ندارد.از جمله مشکلاتی که به تغذیه سالم ندان اثر سوء می‌گذارد بی‌ دندان ی و مشکل جویدن است که محدودیت غذاخوردن را در پی دارد. اغلب سالمندان به دلیل نداشتن دندان ، سبزی جات و میوه ها را از برنامه غذایی خود حذف می کنند و بدین ترتیب انواع ویتامین ها و املاح و فیبرها را که از طریق میوه ها و سبزی جات به بدن می‌رسند، حذف می کنند.

تغذیه سالمندان , تغذیه ی سالمندان , چگونگی غذای سالمندان

تغذیه سالمندان

به دلیل کمبود ویتامین ها و فیبرها، انواع مشکلات برای سالمندان به وجود می آید. از جمله به خاطر کمبود دریافت فیبر خطر ابتلا به یبوست در سالمندان بالاست.
از مشکلات دیگر سالمندان می توان به تنها بودن آنها اشاره کرد. معمولاً افراد در تنهایی انگیزه و حوصله لازم برای تهیه و خوردن غذا را ندارند و در نتیجه غذای خوب و کافی نمی خورند. ضمن اینکه در زمان کهولت، افراد تمرکز و هشیاری لازم را برای توجه به تغذیه خود ندارند، در نتیجه اگر مراقبتی از آنها نشود، ممکن است غذای کافی نخورند. مشکلات اقتصادی در سالمندان می تواند یکی دیگر از علت‌های سوء تغذیه باشد. به عنوان مثال تعدادی از سالمندان به دلیل نداشتن مقرری و یا ناچیز بودن حقوق بازنشستگی، توان انتخاب غذاها یی که مورد نیاز بدنشان است را ندارند.
کم مصرف کردن مایعات را از دیگر مشکلات سالمندان است. اغلب سالمندان به دلیل بزرگ شدن پروستات و تکرر ادرار اغلب مجبورند شب‌ها چند بار بیدار شوند، بنابراین از خوردن مایعات صرف نظر می کنند، در حالی که هضم، جذب، دفع و متابولیسم بدن نیاز به آب دارد و کمبود مایعات می تواند تمامی این مراحل را دچار مشکل کند و یا اینکه موجب بالا رفتن فشار خون و در نهایت سکته شود. بنابراین آنها بایستی از مایعات به اندازه کافی استفاده کنند.
مشکل دیگری که باید به آن توجه کرد این است که ممکن است معده سالمندان عامل جذب ویتامین ۱۲B را تولید نکند و حتی اگر ۱۲B هم در غذایشان باشد، جذب نشود و کمبود ۱۲B در بدن به تدریج باعث کم خونی و ضایعات عصبی شود بنابراین باید ۱۲B‌های تزریقی برای آنها در نظر گرفت و یا اینکه فرم فعال ویتامین D که در کلیه ساخته می شود و اگر فردی نارسایی کلیه دارد باید از قرص ‌های ویتامین D استفاده کند.
در مجموع و بنابر دلایلی که بر شمردیم سالمندان در معرض خطر انواع کمبودهای تغذیه ای و کمبود ویتامین ها قرار دارند و این گروه سنی همچون کودکان نیاز به رسیدگی و توجه دارند.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


تغذیه ی سالمندان , چگونگی غذای سالمندان