فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی - مشاوره جنسی - فواید پزشکی غسل

فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی


فواید غسل , فواید پزشکی غسل , غسل بعد از رابطه جنسی

فواید غسل

غسل جنابت از نظر اسلام یک امر واجب بعد از رابطه جنسی زناشویی است که در این مورد هم مثل همیشه اسلام علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج جالبی حاصل شده است.


غسل جنابت چه دلیل و وفایدی دارد که اینقدر اسلام بر آن تاکیید کرده است. اسلام دین کاملی است و قبل از انکه محققان و دانشمندان به نکات ریز سلامت پی ببرند دین مقدس اسلام آن را بیان کرده است.

دلیل غسل جنابت چیست؟

به هنگام خروج منی یا آمیزش جنسی هم روح متأثر می شود و هم جسم. غسل جنابت که هم شستشوی جسم است و هم به علت اینکه به قصد قربت انجام می یابد شستشوی جان است، اثر دوگانه ای روی جسم و روح می گذارد تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت بدنی و فکری می شود.

از همه اینها گذشته وجوب غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است زیرا بسیارند کسانی که از نظافت خود غافل می شوند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو دهند و بدن را پاک نگاهدارند این موضوع اختصاصی به مردم اعصار گذشته ندارد در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند. (البته این حکم به صورت یک قانون کلی و عمومی است حتی کسی را که تازه بدن خود را شسته، شامل می شود).

مجموعه جهات سه گانه فوق روشن می سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین آمیزش جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.

 

فواید غسل جنابت از نظر علمی , غسل ثروت

فواید پزشکی غسل

فواید غسل جنابت از نظر علمی

طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتى وجود دارد که تمام فعالیت‏هاى بدن را کنترل مى‏کنند (اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک) این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده‏اند. وظیفه اعصاب سمپاتیک  تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏هاى مختلف بدن است. گاهى جریان‏هایى در بدن رخ مى‏دهد که این تعادل را به هم مى‏زند، از جمله آنها مسئله ( ارگاسم و اوج لذت جنسى) است که معمولا مقارن خروج منى صورت مى‏گیرد. از جمله امورى که مى‏توان اعصاب سمپاتیک را به کار وادار و تعادل از دست رفته را تأمین کرد، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر ( ارگاسم ) روى تمام اعضاى بدن به طور محسوس دیده مى‏شود، دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسى یا خروج منى، تمام بدن با آب شسته شود. 

 

حدیث درباره غسل جنابت

امام صادق علیه‏السلام

- در پاسخ زندیقى که پرسید : علّت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش‏کننده ، کارى حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه آلو دگى نیست: جنابت ، همانند حیض است ؛ چرا که نطفه ، خون ى است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست ، مگر به حرکتى سخت و شهوتى چیره . پس ، چون به پایان رسانَد ، بدن ، نفس مى‏کشد و مرد از نفس آن ، در خود بویى بد احساس مى‏کند . غسل براى همین واجب شده است و البته غسل جنابت ، افزون بر این ، امانتى است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را بیازماید .

امام رضا علیه‏السلام :

علّت غسل جنابت ، پاکیزگى است تا انسان از آنچه از آزردگى آن کار دیده است ، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد ؛ زیرا جنابت ، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است . 

امّا علّت آسان‏تر گرفتن درباره پیشاب و مدفوع ، آن است که از جنابت بیشتر و همیشگى‏ترند و از همین رو ، به سبب فراوانى ، مشقت‏آورى و بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت ، خداوند ، در این باره به وضو بسنده داشته است ، در حالى که جنابت ، تنها از لذّت‏جویى و لذّت‏یابى و وا داشتن خود به این کار از انسان برمى‏خیزد 

 

حدیث «تحت کل شعرة جنابة»(3) (در زیر هر مویی جنابت است.) اشاره به همین نکته دارد. علاوه بر این مساله، هنگام عمل آمیزش، در اثر حرکات شدید، اعصاب خسته و منقبض می شود و غسل کردن با آب گرم، اعصاب را منبسط و آنها را به حال طبیعی و عادی بر می گرداند و نیز جریان خون را در همه بدن تشدید و تجدید می نماید.»(4)

منبع احادیث : بحارالانوار

فواید غسل جنابت بعد از رابطه زناشویی 4.8/5 176 منبع : نمناک /ن
غسل بعد از رابطه جنسی , فواید غسل جنابت از نظر علمی