چای کامبوجا را بشناسید - جینسیگ کامبوجا

 

جینسیگ کامبوجا

جینسیگ کامبوجا

بعد از چای سبز این چای در رده دوم محبوبیت قرار دارد چون از بروز بیماری سرطان ی جلوگیری می کند و رشد غده های سرطان ی را متوقف می سازد .

این روزها محبوبیت قارچ کامبوجا در میان دوستداران و طرفداران تغذیه سالم رو به افزایش است اما دلیل افزایش محبوبیت این نوشیدنی شفابخش چیست؟ چای تخمیری کامبوجا طی سالیان اخیر شهرت و محبوبیت بسیاری در میان طرفداران تغذیه سالم پیدا کرده است. قدمت نوشیدن این چای در چین به قرن سوم پیش از میلاد مسیح بازمی گردد که پس از آن این نوشیدنی راه خود را به سوی روسیه، هند و ژاپن باز کرد و به یکی از نوشیدنی های اصلی جنگجویان سامورایی تبدیل شد. اما نوشیدنی کامبوجا یا به قول طرفدارانش «بوچ» (بوج) از ترکیب چای سبز ، سیاه یا سفید با آب، شکر و قارچ کامبوجا تهیه می شود. پس از ترکیب این مواد طی یک فرآیند باکتریایی و تخمیری که یک هفته طول می کشد، چای کامبوجا آماده می شود.

« کامبوجا » که در برخی موارد به آن چای « کامبوجا » هم می گویند همیشه فهرستی طولانی از فواید سلامت ی را همراه دارد. این چای که یک نوشیدنی «پروبیوتیک» است از سیستم ایمنی و گوارشی بدن حفاظت می کند. این نوشیدنی مفید همچنین حاوی آنزیم، اسیدها ی آمینه، آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها است. با این حال همچنان شواهد علمی اندکی درباره ادعای سالم و مغذی بودن این چای وجود دارد. اما به تازگی متخصصان دانشگاه «لتونی» 75 مطالعه را که ثابت می کند چای کامبوجا برای بدن مفید است، جمع آوری و 18 دلیل برای مفید بودن نوشیدن این چای تخمیری اعلام کرده اند.

به نقل از «گرین مد اینفو»، پس به خاطر این 18 دلیل سلامت ی توصیه می شود از این نوشیدنی مفید غافل نشوید:

سم زدایی

چای کامبوجا حاوی میزان قابل توجهی اسید گلوکرونیک (GA) است. این اسید که به عنوان یک سم زدا شناخته می شود در بدن انسان با سمومی نظیر داروها و آلو دگی های محیطی آمیخته شده و سپس آنها را به ترکیبات حل شدنی تبدیل می کند که بدن قادر به دفع آنهاست. نوشیدن این چای همچنین به بافت های بدن در مقابله با جذب سموم صنعتی کمک می کند.

خواص آنتی اکسیدانی

کامبوجا سرشار از آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین های E و C، بتاکاروتن و سایر کاروتنوئیدهاست. این چای مانند چای سیاه محتوی پلی فنول ها و سایر ترکیبات دارای قدرت آنتی اکسیدان ها است. اما از آنجا که چای « کامبوجا » تخمیر شده به مراتب از چای سیاه معمولی بسیار مفیدتر است. متخصصان دریافته اند که میزان فعالیت آنتی اکسیدان های موجود در کامبوجا صد برابر بیشتر از ویتامین C و 25 برابر بیشتر از ویتامین E است. بنابراین نوشیدن آن به درمان بیماری های مزمن ناشی از استرس اکسیداتیو کمک می کند.

انرژی زا

کامبوجا آهن موجود در چای سیاه را آزاد می کند که این مسئله به افزایش هموگلوبین خون کمک کرده و انتقال اکسیژن به بافت ها را افزایش می دهد. این نوشیدنی میزان جذب آهن بدن را از سایر سبزی جات آهنی افزایش می دهد.

افزایش قدرت ایمنی

استرس اکسیداتیو، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند اما در عوض حجم بالای ویتامین C موجود در کامبوجا سیستم ایمنی را تقویت می کند. قدرت بالای آنتی اکسیدانی کامبوجا همچنین از آ سیب های سلولی، بیماری های التهابی، از کار افتادن سیستم ایمنی و تشکیل تومورهای سرطان ی جلوگیری می کند.

بهبود بیماری های گوارشی

داروها ی غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs) برای دل و روده سمی هستند. این داروها منجر به زخم معده می شوند. به عنوان مثال «ایندومتاسین» که یک داروی معروف NSAIDs محسوب می شود گردش خون را مختل کرده و به بافت های مخاطی معده آ سیب می رساند. تحقیقات نشان می دهد قارچ کامبوجا به شکل موثری زخم های دستگاه گوارش را درمان می کند. متخصصان می گویند این چای از ترکیبات مخاطی معده نیز م حافظ ت می کند. فعالیت های آنتی اکسیدانی این چای همچنین از پوشش داخلی معده م حافظ ت می کند. کامبوجا ترشح اسید معده را که به اعضای مخاطی آ سیب می رساند، کاهش می دهد. در واقع تاثیر درمانی این چای معادل با داروی «امپرازول» تشخیص داده شده است.

جلوگیری از چاقی

کامبوجا به تنظیم متابولیسم کمک می کند. آزمایش این نوشیدنی روی حیوانات نشان می دهد که این چای با افزایش محدودیت کالری منجر به کاهش وزن می شود.

درمان دیابت

تحقیق در این باره به سال 1929 میلادی بازمی گردد که نتایج مطالعات نشان داد کامبوجا سبب کاهش سطح قند خون می شود اما مطالعات اخیر نشان داد که این قارچ قند خون موش های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت را به شدت کاهش می دهد. مطالعه دیگری کامبوجا را به عنوان نامزد جدید درمان دیابت معرفی می کند.

سم زدایی از کلیه ها

کامبوجا آ سیب هایی را که بر اثر آلو دگی های محیطی به کلیه ها وارد شده رفع می کند و می تواند برای افرادی که از نارسایی کلیوی رنج می برند مفید باشد. این چای همچنین برای جلوگیری از انباشت توده کلسیم در کلیه ها مفید بوده و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند.

بهبود عملکرد عروق

استرس اکسیداتیو می تواند به دیواره داخلی رگ ها نیز آ سیب برساند. این آ سیب ها مقدمه بروز تصلب شرائین هستند و برای سلامت قلب تهدیدی جدی به حساب می آیند. آنتی اکسیدان های موجود در چای کامبوجا به احیاء و بازسازی دیواره سلولی رگ های خون ی کمک می کند.

جلوگیری از تصلب شرائین

در یک آزمایش کلینیکی از 52 بیمار مبتلا به تصلب شرائین که کلسترول بالایی نیز داشتند، کامبوجا کلسترول خون آنها را پایین آورد. در مطالعه ای که روی اردک ها انجام شد، کامبوجا به میزان قابل توجهی ضمن کاهش LDL (کلسترول بد)، همزمان طی گذشت تنها 10 روز میزان HDL (کلسترول خوب) آن ها را افزایش داد. مطالعه دیگر روی تاثیر کامبوجا در سایر حیوانات نشان داد کامبوجا حدود 45 تا 52 درصد حجم کلی کلسترول را کاهش می دهد. این نوشیدنی همچنین در عین افزایش HDL، میزان تری گلیسیرید و LDL را کاهش می دهد.

تنظیم فشار خون

از نوشیدنی کامبوجا برای جلوگیری از سردرد و سرگیجه های ناشی از فشار خون استفاده می شود. مصرف این قارچ برای درمان فشار خون بالا توصیه شده است.

درمان کم خونی

اسیدها ی ارگانیک موجود در کامبوجا ترکیبات آهنی سه ظرفیتی موجود در منابع گیاهی را به یون های دو ظرفیتی آهن تبدیل می کند. این مسئله آهن هایی با منشا گیاهی را بیشتر در دسترس بدن قرار می دهد. همچنین ویتامین C موجود در کامبوجا جذب آهن را افزایش می دهد. متخصصان، نوشیدن کامبوجا را به ویژه به افراد مسن و گیاه خواران توصیه می کنند تا با افزایش جذب آهن از فقرآهن در آنها جلوگیری شود.

بهبود عملکرد کبد

بنابر مطالعات مختلف، نوشیدن این چای از اسیدی شدن کبد حیوانات ناشی از مصرف دوز بالای استامینوفن جلوگیری می کند. متخصصان معتقدند این چای در انسان نیز می تواند اثرات درمانی مشابهی داشته باشد.

بهبود سیستم عصبی

کامبوجا محتوی اسیدها ی آمینه مختلف، آلکالوئیدهای متیل زانتین (کافئین، تئوفیلین و تئوبرومین)، اسید اسکوربیک (ویتامین C) و ویتامین های گروه B (شامل اسید فولیک B9) است که این ترکیبات برای متابولیسم طبیعی سیستم عصبی حیاتی هستند. این ترکیبات در سردرد ها و اضطراب به کمک سیستم عصبی آمده و از بروز حملات صرع جلوگیری می کنند.

درمان آسم

مصرف روزانه کامبوجا برای مبتلایان به آسم مفید است. این نوشیدنی سرشار از تئوفیلین است که یک ماده گشادکننده نایژه هاست. دوز درمانی تئوفیلین روزانه 0.18 تا یک گرم است. تنها یک فنجان کامبوجا محتوی 1.44 میلی گرم از این ماده است.

درمان مشکلات مفصلی

اسید گلوکزونیک موجود در کامبوجا در بدن قابلیت تبدیل به گلوکزامین، کندر وتئین سولفات و سایر پلی ساخاریدها و گلوکو پروتئین های مرتبط با مفاصل، کلاژن و مایع نرم کننده حرکت مفاصل می شود. این نوشیدنی همچنین سبب بهبود التهاب مفاصل و علائم روماتیسم و نقرس می شود.


,