ضربه مغزی کودک چیست؟ - علایم ضربه مغزی در کودکان

ضربه مغزی کودک چیست؟

برگزیده ها : ضربه مغزی اتفاقی است که بیشتر به خاطر ضربه شدید به سر که بر اثر سقوط یا تصادف در فرد به وجود می آید رخ می دهد و این عارضه را باید بدترین نوع امراض در بدن دانست . در این مقاله درصدد هستیم به سوال ضربه مغزی کودک چیست جواب بدهیم .ضربه مغزی در کودکان نیز ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد که در ادامه و در بخش  کودک آکا ایران میخواهیم به آن بپردازیم و به طور مفصل درباره آن صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

هنگامی که یک جراحت بسته در سر (یعنی جراحتی که در آن هیچ شیئی وارد جمجمه نمی شود) موجب تغییر در عملکرد طبیعی مغز شود، به آن ضربه مغزی می گوییم. این جراحت می تواند ناشی از یک ضربه شدید، سقوط یا تکان دادن شدید باشد...

علایم ضربه مغزی در کودکان , ضربه به سر نوزاد , استفراغ بعد از ضربه به سر

علایم ضربه مغزی در کودکان

خون ریزی مغزی در نوزاد

 

کودکی که دچار ضربه مغزی شده است ممکن است هوشیاری خود را از دست داده یا در بینایی، حافظ ه یا حفظ تعادل با مشکلاتی مواجه شود. شاید این موارد ترسناک به نظر برسند اما در اکثر موارد جزئی و موقتی بوده و کودک به طور کامل بهبود پیدا می کند.

چگونه می توانم بفهمم که کودک من دچار ضربه مغزی شده است؟

پس از وارد شدن جراحت به سر، بررسی کنید که آیا هر یک از نشانه های زیر رُخ می دهند یا خیر:
از دست دادن هوشیاری
سردرد
سرگیجه
گیجی یا منگی
تهوع
استفراغ
کج خلقی
خروج مایع (شفاف یا خون ی) از بینی ، دهان یا گوش ها

چه وقت باید با اورژانس تماس بگیرم؟

اگر تنفس کودک شما پس از وارد آمدن ضربه به سرش، نامنظم شده، تشنج دارد، یا بیش از چند دقیقه بیهوش شده است، فورا تقاضای کمک کنید. او را حرکت ندهید مگر اینکه در خطر آسیب بیشتر قرار داشته باشد. اگر نفس نمی کشد، احیای قلبی- ریوی را اجرا کنید و اگر خون ریزی دارد، محل جراحت را با یک پارچه تمیز پوشانده و آن را فشار دهید.

چه وقت باید با پزشک تماس بگیرم؟

وقتی بچه ها می افتند معمولا به سرشان ضربه وارد می شود و در اکثر موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر کودک شما هوشیاری خود را از دست داد، او را برای معاینه نزد پزشک یا به اورژانس ببرید.
گاهی اوقات حتی بواسطه یک ضربه کوچک نیز مغز آسیب می بیند. همچنین اگر ضربه ای به سر کودک وارد شد و در یکی دو روز بعد یکی از موارد زیر را مشاهده کردید، او را برای معاینه به نزد پزشک ببرید:
اگر سردرد ، گیجی ، حواس پرتی یا استفراغ مداوم دارد. البته سردرد ی که با استامینوفن برطرف شود یا یک بار استفراغ پس از افتادن یا زمین خوردن، طبیعی است اما هیچ کدام از این موارد نباید ادامه پیدا کنند.
اگر در روز به طور غیرمعمول خواب آلو ده است یا در شب بیدار نمی شود. (بهتر است اولین شب پس از ضربه یا سقوط کودک، چند بار در شب او را بیدار کنید تا مطمئن شوید که بیدار می شود.
اگر در هماهنگی اعضای بدن، توانایی روحی یا قوت اعضایش مشکل دارد (مثلا ضعف در بازوها یا پاها، مشکل در صحبت، گیجی یا مشکل بینایی).

علایم ضربه مغزی در نوزادان , ضربه به سر نوزاد یک ماهه , ضربه مغزی در کودکان

ضربه به سر نوزاد

ضربه مغزی کودک چیست

آیا ضربه مغزی می تواند منجر به آسیب دائمی مغزی شود؟

به نقل از برگزیده ها : تنها در برخی موارد نادر امکان چنین چیزی وجود دارد. اما در صورتی که پیش از برطرف شدن نشانه های ضربه مغزی اول، یک ضربه مغزی دوم رخ دهد، می تواند خطرناک باشد و خطر آسیب مغزی و حتی مرگ، افزایش پیدا می کند. پس اگر کودک خردسال شما دچار ضربه مغزی شد و هوشیاری خود را از دست داد، احتمالا پزشک به شما توصیه خواهد کرد که برای چند هفته نگذارید زیاد تحرک داشته باشد.

چگونه می توانم از بروز ضربه مغزی در کودکم جلوگیری کنم یا احتمال وقوع آنرا کاهش دهم؟

سعی کنید مراقبت رفتارهای خطرناک، مثل دویدن روی سطوح خیس در کنار استخر شنا، باشید. مواظب باشید که زمین بازی او، در کنار اسباب بازی ها، از ماسه، لاستیک یا خرده چوب پر شده باشد.
هنگام دوچرخه سواری از او بخواهید که کلاه ایمنی بر سر بگذارد. در ماشین، همواره او را در یک صندلی ایمنی (که به نحو مناسب نصب شده است) قرار دهید. و به ایمن سازی خانه خود به طرز مناسب برای کودکی همسنِ او ادامه دهید.


منبع:ninisite
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


استفراغ بعد از ضربه به سر , علایم ضربه مغزی در نوزادان