لیمو شیرین کاهش آلرژی و حساسیت - غذاهای ضد آلرژی

برگزیده ها : حساسیت و آلرژی موضوعی است که شاید بسیاری از ما با آن دست و پنجه نرم کنید، این موضوع می تواند به خاطر مسائلی همچون آلودگی هوا یا سیستم آلرژی ک بدن باشد، این اختلال در بدن راه درمانهای بسیاری دارد که در این مقاله از بخش سلامت برگزیده ها میخواهیم به یکی از این موضوعات اشاره کنیم و آن هم مصرف لیمو شیرین است، این میوه در کنار تمام خاصیت های فراوانی که دارد برای کاهش بروز حساسیت بسیار موثر است پس با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

غذاهای ضد آلرژی , حساسیت , آیا خیار حساسیت زاست

غذاهای ضد آلرژی

لیمو شیرین کاهش آلرژی و حساسیت

 

آلرژی یا حساسیت چیست؟

به واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن آلرژی و یا حساسیت می گویند. افرادیکه حساسیت دارند، سیستم ایمنی بدن شان به مواد و ذرات بی خطر واکنش نشان می دهد. به این مواد (بعنوان مثال، گرده گلها، قارچ و کپک و یا پشک حیوانات)، مواد آلرژی زا می گویند. بیماری آلرژی بسیار شایع بوده، طوریکه از هر 10 آمریکایی 2 نفر به این بیماری مبتلا هستند. شدت حساسیت بین افراد مختف متفاوت است، آلرژی می تواند شامل اثرات جانبی از جمله سوزش، خارش و … شده و یا باعث تهدید زندگی فرد مبتلا شود. هرچند بیشتر انواع حساسیت کاملا درمان پذیر نیستند، اما می شود با راهکارها و درمان هایی شدت بیماری را کاهش داد.

علایم آلرژی

نشانه های آلرژی را می توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود.

  1. واکنش خفیف، شامل نشانه هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخش های دیگر بدن منتقل نمی شوند.
  2. نشانه واکنش متوسط، در بخش های مختلف بدن منتشر می شوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.
  3. عکس العمل حاد که آنافیلاکسی (anaphylaxis) نام دارد، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که درمیان فوریت های پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر می شود. این حالت ممکن است با مجموعه ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدی تری چون درد معده ، گرفتگی عضلات، تهوع و  اسهال  را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود.
  4. آشفتگی ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسی باعث کاهش شدید فشار خون نیز می شود.

میوه های ضد آلرژی , آیا پرتقال حساسیت زاست , آیا انبه آلرژی زاست؟

حساسیت

درمان حساسیت آلرژی

مصرف لیمو شیرین در کاهش بروز حساسیت موثر است

به نقل از برگزیده ها : یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: مصرف میوه جات تازه حاوی ویتامین C بویژه لیمو شیرین و انار در کاهش بروز حساسیت موثر هستند.
دکتر رضا آمری نیا  در گفت و گو با ایرنا افزود: میوه جات مذکور و مصرف قرص های ویتامین C با جلوگیری از ترشح هیستامین توسط گلبول های سفید، در درمان و کاهش بروز علائم حساسیت تاثیر گذار می باشند.وی با بیان اینکه مواد غذایی پروتیئن دار با تحریک بیشتر سیستم ایمنی بدن ، علائم بروز حساسیت در فرد را افزایش می دهند، اظهار داشت: لوبیا ، تخم مرغ، شیر گاو و صدف های خوراکی از مواد غذایی حساسیت زا هستند و بهتر است افراد مبتلا به حساسیت از مصرف این دسته از مواد غذایی خودداری کنند.

وی افزود: گرد و خاک، مصرف داروها یی همچون "کوتریموکسازول"، "پنی سیلین" و لوازم آرایشی شیمیایی و حتی گیاهی نیز، در بروز حساسیت در فرد موثر هستند.
آمری نیا تاکید کرد: واکنش های حساسیتی در فرد می تواند به صورت خارش گلو و بینی ، عطسه، التهابات پوستی (قرمزی، خارش و تورم)، حالت تهوع، اسهال ، تب بالا، کهیر، ضعف غیرطبیعی و تنگی نفس بروز کنند.
وی، با بیان اینکه حساسیت را باید جدی گرفت و درصدد درمان بموقع آن برآمد، گفت: اگر واکنش حساسیتی به شکل شدید در فرد بروز کند و بموقع درمان نشود، می تواند منجر به مرگ بیمار شود.
وی با اشاره به روش های موثر در کاهش بروز حساسیت افزود: تغییر درعادات غذایی به صورت دوره ای، دوری از گرد و خاک و مصرف ن کردن لوازم آرایشی تاریخ گذشته و غیر بهداشتی ، در کاهش بروز علائم حساسیت موثر هستند.
آمری نیا یادآور شد: استفاده از داروها ی "آنتی هیستامین" و "ستیریزین" نیز، در درمان حساسیت موثر است اما به دلیل عوارضی همچون خواب آلو دگی و کاهش تمرکز باید از مصرف آن در هنگام انجام کارهایی که به دقت زیاد نیاز دارد، خودداری کرد.

حساسیت‌ها , غذاهای ضد الرژی , آیا پرتقال برای حساسیت خوبه؟

آیا خیار حساسیت زاست

لیمو شیرین کاهش آلرژی و حساسیت

لیمو شیرین سرشار از فسفر ، پتاسیم ، سدیم و… می باشد همچنین مانند دیگر مرکبات مانند پرتقال ، دارای ویتامین C قابل توجهی می باشد ، از لیمو شیرین هم برای بیماری های فصلی از جمله سرماخوردگی می توان بهره برد ، به خصوص بیماری هایی که همراه با تب است ، چون لیمو شیرین از جمله میوه های تب بر می باشد ؛ در مواقعی که شخص دچار گلو درد می باشد هم می توان از آب لیمو شیرین استفاده کرد .

لیمو شیرین برای بدن در حکم ماده ای استریل کننده است ، با از بین بردن سم های درون بدن و کمک به تصفیه شدن معده باعث می شود بدن از بسیاری عفونت ها عاری باشد و همچنین از تجمع و تخمیر مواد در معده جلوگیری می کند .

لیمو شیرین به دلیل آب فراوانی که دارد بسیار ادرار آور است ، از این رو برای دفع گرما ازبدن بسیار مفید است ، همچنین در حالت عادی هم از درون بدن را خنک می کند ، خاصیت تب بر بودن لیمو شیرین هم به دلیل همین ویژگی می باشد . جالب است بدانید علاوه بر ادرار آور بودن ، لیمو شیرین ملین نیز است .

درمان اختلالات تنفسی : 

از روغن موجود در لیمو ترش برای تهیه داروها ی ضد گرفتگی بینی استفاده می شود. خراشاندن پوست لیمو و استنشاق آن موجب تسکین فوری گرفتگی بینی و حالت تهوع می شود.

گردآوری بخش سلامت برگزیده ها

ابربرچسب : گرفتگی بینی کودکان هنگام خواب ، گرفتگی بینی کودکان در شب ، درمان گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی نوزاد سه ماهه ، رفع گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان گرفتگی بینی در نوزادان ، علت گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، گرفتگی بینی نوزاد 5 ماهه ، گرفتگی بینی کودکان در خواب ، علت گرفتگی بینی کودکان در شب ، علل گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی کودکان زیر یک سال ، علت گرفتگی بینی در بارداری ، گرفتگی بینی در کودک ، گرفتگی بینی و بارداری ، گرفتگی بینی نوزاد ، گرفتگی بینی نوزاد یک ماه ، درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، علت رفع گرفتگی بینی کودکان ، گرفتگی بینی در دوران بارداری ، علت درمان رفع درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، گرفتگی بینی در نوزادان ، گرفتگی بینی بعد از عمل ، گرفتگی بینی نوزاد یک ماهه ، علت گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان علت رفع گرفتگی بینی در کودکان ، رفع گرفتگی بینی در بارداری ، درمان علت گرفتگی بینی در زمان بارداری ، گرفتگی بینی در زمان بارداری ، گرفتگی شدید بینی در کودکان ، گرفتگی بینی نوزادان ، گرفتگی بینی کودکان ، گرفتگی بینی شیرخوار ، درمان گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان گرفتگی بینی نوزاد ، رفع علل دلایل گرفتگی شدید بینی در کودکان ، گرفتگی بینی بارداری ، گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی ، درمان گرفتگی بینی در دوران بارداری ، رفع گرفتگی بینی نوزادان ، گرفتگی بینی بعد از عمل انحراف بینی ، رفع گرفتگی بینی در کودکان ، راههای درمان گرفتگی بینی در نوزادان ، درمان گرفتگی بینی نوزادان ، گرفتگی بینی در بارداری ، گرفتگی بینی نوزاد سه ماه ، گرفتگی بینی ، رفع گرفتگی بینی در نوزادان ، علت گرفتگی بینی نوزادان ، درمان گرفتگی بینی در بارداری ، گرفتگی بینی شیرخوار ان ، علت گرفتگی بینی در نوزادان ، علت گرفتگی بینی نوزاد در شب ، درمان گرفتگی بینی در دوران حاملگی ، گرفتگی بینی کودک در خواب ، گرفتگی بینی بعد عمل ، گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی ، گرفتگی بینی در نوزاد ، گرفتگی بینی در شیرخوار ان ، گرفتگی بینی نوزاد 3 ماهه ، درمان گرفتگی بینی در حاملگی ، درمان گرفتگی بینی زنان باردار ، دلایل گرفتگی بینی در کودکان ، گرفتگی بینی در کودکان هنگام خواب ، گرفتگی بینی پس از عمل ، گرفتگی بینی شبانه ، علت گرفتگی بینی در دوران بارداری ، رفع گرفتگی بینی در زنان باردار ، راه درمان گرفتگی بینی کودکان ، گرفتگی بینی کودک یک ساله ، علت گرفتگی بینی در کودکان ، رفع گرفتگی بینی کودکان ، درمان گرفتگی بینی کودک


میوه های ضد آلرژی , آیا پرتقال حساسیت زاست