ویار دوران حاملگی - علایم ویار

ویار دوران حاملگی

 
ویار شایع ترین،بیماری گوارشی درسه ماهه اول بارداری است و معمولا در50تا 90 درصد خانم های باردار ایجاد می شود.علت ویار تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری می باشد .عارضه فوق اغلب در حدود هفته 17 بارداری بر طرف می شود .معمولا خانمهای مبتلا به تهوع صبحگاهی قادر به انجام کارهای شخصی ویا حتی کاردر خارج از منزل هستند و وزن کم نمی کنند.

علایم ویار

علایم ویار

عوامل تحریک کننده تهوع عبارتند ازبوهای نا مطبوع، ادویه جات ،حرکت،سروصدا،نور شدید وشرایط آب وهوایی نا مساعد.
مصرف وعده های غذایی کم حجم ومتعدد ومصرف آب در بین وعده های غذایی اصلی به بهبود تهوع کمک می کند.همچنین حذف غذاهای پر ادویه از رژیم غذایی مبتلایان به ویار ضروری است.
مصرف غذاهای گرم چرب به دلیل تحریک حس بویایی ،باعث تهوع می شود،ولی مصرف غذاهای چرب که در دمای اتاق نگه داری شده اند (مانند چیپس)مشکلی ایجاد نمی کند.
مصرف نان خشک ،بیسکوئیت خشک ویا شیرینی خشک بلافاصله پس از بیدار شدن در صبح به بهبودتهوع کمک می کند.توصیه می شودمبتلایان به ویار، مقداری از این مواد غذایی را در بالای تختخواب خود قرار دهند تا بتوانند به هنگام صبح قبل از پایین آمدن از تخت خواب ،آنها را میل کنند.
بوئیدن لیمو ترش مانع از استشمام بوهای نامطبوع محیط می شودوسایردرمان هایی که برای رفع این عارضه توصیه می شوند ،عبارتند از مصرف کراکر وچیپس ،بعضی از آب نبات ها،برگ تمشک قرمز ،کاهش سرو صدای محیط ودوش گرفتن طولانی مدت .
اگرچه مصرف برخی مواد غذایی به بهبود تهوع کمک می کند، ولی باید دقت کرد که یک رژیم غذایی متنوع رعایت شودتا همه مواد غذایی مغذی مورد نیاز مادر باردار تامین گردد.
اگر ابتدای بارداری با استفراغ شدید و کاهش وزن همراه باشد ،فرد مبتلا به تهوع واستفراغ بدخیم بارداری است ودر معرض خطرسوء تغذیه قرار دارد .تهوع واستفراغ بدخیم در 2درصد بارداری ها مشاهده می شود.در صورت از دست دادن شدید آب بدن بستری شدن در بیمارستان ضروری است.جالب است بدانیم که بعضی از متخصصان علت اصلی تهوع واستفراغ بدخیم رایک مساله روانی می دانند.
به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری نباید هیچ دارویی (حتی ویتامین )بدون تجویز پزشک مصرف شود.
پیکا
پیکا عبارت است از مصرف مواد با ارزش تغذیه ای کم یا فاقد ارزش تغذیه ای واژه پیکا(Pica)درلاتین به معنی پرنده ای است که غذای فراوان ومختلفی می خورد ودر واقع تمایل به خوردن مواد درهم وبرهم دارد.
مواد غیر خوراکی که در پیکا مصرف می شود، عبارتند از:نشاسته ،خاک،گل رس،ماسه ،سنگریزه،خاکستر،گچ،مهرنماز،پودر لباسشویی،مو،صابون،خمیر دندان ،دانه های قهوه،پلاستیک ،خاکستر سیگار ، سکه، زغال چوب، سرکبریت سوخته، ته سیگار ،کاغذ، یخ ، قرص های آنتی اسید ، شربت شیر منیزیمی وجوش شیرین.
بروز پیکا محدود به منطقه جغرافیایی، نژاد، جنس ،فرهنگ یا وضعیت اجتماعی نیست و فقط به زنان باردار منحصر نمی شود.پیکا اغلب در خانم های بارداری که دردوران کودکی یا بارداری قبلی خود، این حالت را تجربه کرده اند ،دیده می شود.
علت پیکا به روشنی مشخص نشده است .یک فرضیه بیان می کند که مواد غیر خوراکی باعث برطرف شدن حالت تهوع واستفراغ می شوند.تئوری دیگر نیز بیان می کند که کمبود املاح ضروری مانند کلسیم یا آهن موجب تمایل فرد به مصرف منابع غیر غذایی این املاح می شود.همچنین عوامل روانی می توانند زمینه ساز بروز پیکا باشند.
پیکا ممکن است منجر به بروز سوء تغذیه شود،زیرا مواد غیر خوراکی ،فاقد مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشند.همچنین برخی از مواد غیر خوراکی حاوی ترکیبات سمی مانند فلزات سنگین هستند
ومصرف آنها مو جب بروز مسمومیت ونیز کاهش جذب مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند آهن می شود.سایر عوارض پیکا عبارتند از انسداد روده به دلیل مصرف بیش از حد نشاسته یا گل،صدمه به دندان به دلیل جویدن مواد غیر خوراکی وابتلا به عفونت های انگلی به دلیل خاک خوری.
جهت درمان این عارضه ممکن است نیاز به بررسی ها تشخیصی از قبیل آزمایش خون برای شناسایی کم خونی واندازه گیری مایعات والک ترولیت ها باشد.رادیو گرافی شکم نیز ممکن است توصیه گردد.اقدامات درمانی شامل ممانعت فیزیکی وبرانگیختن بیزاری در فرد نسبت به مصرف مواد غیر غذایی می باشد.همچنین ارزیابی محیط منزل وتعامل های خانوادگی به منظور ایجاد محیط سالم تر مفید است.در بسیاری از موارد ،فرد به درمان پاسخ می دهد ویا با اتمام بارداری ،علایم پیکا برطرف می شود.به خاطر داشته باشید که کلید موفقیت در درمان پیکا صبر وپشتیبانی خانواده می باشد.


منبع:راس خون
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


,