داروی کلومیپرامین؛ ضد افسردگی - معلومات درباره ادویه کلومیپر


معلومات درباره ادویه کلومیپر , انواع کلومیپیرامین

معلومات درباره ادویه کلومیپر

موارد مصرف:

کلومیپرامین برای رفع علائم افسردگی ، اختلالات وسواسی اجباری ، اختلالات خوردن و هراس، درد عصبی و برخی موارد دیگر تجویز می ‌شود. کلومیپرامین از دسته داروها ی ضد افسردگی سه ‌حلقه‌ای است.

زمان مصرف:

کلومیپرامین را می ‌توان بدون غذا یا برای کاهش دل به هم خوردگی با غذا مصرف کرد.

اثر دارو یک تا شش هفته پس از آغاز درمان ظاهر می ‌شود.

پس از آغاز اثر، حتی در صورت احساس بهبود، مصرف دارو را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، زمانی که به یاد آوردید آن را مصرف کنید.

اگر تقریبا موقع نوبت بعدی دارو رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه دارویی ‌تان بازگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

عوارض جانبی:

با مصرف دارو برخی علائم ممکن است رخ دهند، ولی فقط در صورتی که مشکل‌ ساز شوند باید با پزشک در میان گذاشته شوند. برخی از این علائم عبارت اند از:

سرگیجه، خواب‌ آلو دگی، خشکی دهان ، سردرد ، افزایش اشتها ، تهوع، سوزش سر دل ، اسهال ، مشکل در خوابیدن یا افزایش وزن .

توجه:

* در صورت وجود هر یک از موارد زیر پیش از مصرف کلومیپرامین، پزشکتان را مطلع سازید:

حساسیت به کلومیپرامین یا دیگر داروها ی ضد افسردگی سه حلقه‌ای، داروها ی ضد افسردگی دیگر (ماپروتیلین، ترازودون)، کاربامازپین (یک ضد تشنج )، یا حساسیت به غذاها ، رنگ‌‌های خوراکی یا نگه دارنده‌‌ها.

* تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو، در هنگام رانندگی و کار کردن با وسایل خطرناک احتیاط کنید، چون برخی افراد در هنگام استفاده از این دارو دچار خواب آلو دگی و افت هوشیاری می شوند.

* پس از مصرف دارو هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده احتیاط کنید، زیرا ممکن است دچار سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم شوید. به آرامی تغییر وضعیت دهید.

* برای تسکین خشکی دهان از آدامس ‌‌های بدون قند یا آب نبات استفاده کنید. اگر خشکی دهان تان بیش از دو هفته طول کشید، با پزشکتان مشورت کنید.

* از مواجهه با آفتاب یا استفاده از لامپ آفتابی و سایر وسایل برنزه‌کننده اجتناب کنید، زیرا ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. سعی کنید در صورت امکان، از قرار گرفتن در آفتاب از ساعت 10 صبح تا 15 بعدازظهر بپرهیزید. از عینک آفتابی ، یک کلاه و لباس مناسب و کرم ضدآفتاب با قدرت م حافظ تی حداقل 15 استفاده کنید.

* پیش از انجام هر عمل جراحی ، کارهای دندانپزشکی یا درمان‌‌های اورژانسی، سایر پزشکان را از این که کلومیپرامین مصرف می‌ کنید، مطلع سازید.

* کلومیپرامین را دور از دس ترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگاه دارید (در این شرایط کلومیپرامین فاسد می ‌شود).

دکتر هومن خلیقی

منبع تبیان


گردآوری سلامت برگزیده ها
انواع کلومیپیرامین ,