آداب میهمانی رفتن خانم باردار - عروسی رفتن در بارداری

یکی از دغدغه های خانم های باردار، رفتن به میهمانی و خوردن مواد غذایی متنوعی است که به آها تعارف می شود. گاهی دانستن چند نکته ساده می تواند کمک کند ضمن لذت بردن از یک میهمانی بی هیچ زحمتی برای سلامت بیشتر خود و جنین تان تلاش کنید. 10 نکته زیر از همین جنسند:

1 – سعی کنید سر میز غذا، غذایتان را از گروه های غذایی ای انتخاب کنید که آن روز مصرف نکرده اید. از آنجا که شما باید اصل تنوع را در گروه های غذایی رعایت کنید قبل از اینکه غذا را در بشقابتان بکشید خوب فکر کنید. غلات سبوس دار سرشار از نشاسته و فیبر هستند. بعضی فرآورده های غلات مانند نان سفید و ماکارونی گرچه در جریان تهیه، مقداری از املاح و ویتامین های خود را از دست می دهند ولی بازهم به عنوان یک منبع خوب نشاسته و ویتامین های گروه B و فیبر محسوب می شوند. از طرف دیگر غلات به سرعت در بدن شما مورد استفاده قرار می گیرند و تولید انرژی می کنند. مقصودم از رعایت تنوع این است که اگر برای صبحانه چند تکه نان سنگک یا لواش می خورید در وعده ناهار و شام از پلو یا ماکارونی یا سوپ جو یا بلغور استفاده کنید که طیف متنوعی را از این گروه مصرف کرده باشید.

عروسی رفتن در بارداری

عروسی رفتن در بارداری2 – یکی از مهم ترین چیزهایی که شما باید روی میز شام یا ناهار آن را جستجو کنید ظرف سبزی ها ست. سبزی ها ی خام و تازه علاوه بر داربودن ویتامین بهترین منبع دریافت فیبر محسوب می شوند. به خاطر داشته باشید یک خانم باردار سبزی ها ی زرد و سبز مانند هویج، اسفناج ، جعفری و کاهو، سبزی ها ی پخته ای مانند نخود سبز، چغندر (لبو) و ذرت ، کدو حلوایی و البته سیب زمینی پخته به علاوه گروه میوه ها را باید 5 تا 9 سهم (2 تا 4 سهم میوه و 3 تا 5 سهم سبزی ) روزانه مصرف کند. اگر هنگام صبح با صبحانه تان یک لیوان آبمیوه خورده اید و رای 10 صبح یک سیب یا پرتقال حالا می توانید در وعده ناهار سبزی خوردن با غذا بخورید یا با شام سالاد فصل استفاده کنید. اینکه چقدر تنوع را رعایت می کنید کاملا به خود شما و مواد غذایی ای که در دسترس تان است بستگی دارد.

3 – اگر می خواهید دسر انتخاب کنید بهتر است به جای دسرهای آماده و خانگی چند نوع مغز (مغز بادام، پسته و...) را انتخاب کنید چون یک چهارم لیوان از انواع مغزها معادل یک سهم از گروه گوشت و جانشین های آن است. (کمی گوشت پخته شده یا حدود نصف لیوان لوبیا یا عدس هم می تواند سهمی از این گروه مهم غذایی باشد) یادتان نرود شما باید 2 تا 3 سهم از این گروه در رژیم روزانه تان دریافت کنید.

4 – اگر در میهمانی به شما چای تعارف می شود سعی کنید چای کمرنگ درخواست کنید و آن را با 2 عدد خرما یا با بیسکویت سبوس دار بنوشید. چای به دلیل داشتن اسیدتانیک جذب آهن را در بدن مختل می کند و باعث یبوست می شود. از نوشیدن چای بعد از غذا خودداری کنید.

5 – دقت کنید که اصلا نیازی نیست چون بارار هستید مدام در حال خوردن باشید. یک عدد پرتقال متوسط هم می تواند عصرانه کاملی برای شما باشد. حواستان به اضافه وزن هم باشد. اگر شما توده بدنی طبیعی دارید باید بین 11 تا 16 کیلوگرم اضافه کنید. اگر هم با کمی اضافه وزن باردار شده اید کافی است 7 تا 5/11 کیلوگرم در دوران بارداری افزایش وزن مطلوب داشته باشید تا زایمان تان راحت باشد.

6 – سعی کنید به جای نوشابه از دوغ استفاده کنید. اگر دوغ سر میز نیست با کمی م است، نعناع و آب یخ داخل لیوانتان دوغ درست کنید. شما هر روز باید 3 تا 4 سهم از خانواده شیر در برنامه خود بگنجانید. یک لیواندوغ درست کنید. شما هر روز باید 3 تا 4 سهم از خانواده شیر در برنامه خود بگنجانید. یک لیوان دوغ نسبتا غلیظ می تواند یک سهم باشد. سه چهارم لیوان ماست هم همین طور یک ساعت قبل از خواب لیوان شیر فراموشتان نشود.

7 – اگر مدت میهمانی طولانی است و شما باید زمان زیادی روی صندلی یا مبل بنشینید، سعی کنید به طور متناوب خود را حرکت دهید و در یک حالت ننشینید. اگر دوست دارید به میزبان کمک کنید و سری به آشپزخانه بزنید مراقب حرکات خود باشید. بد نیست حالا که باردار شده اید برای آرامش و آسایش خود موقع پذیرایی از میهمانان ترتیبی اتخاذ کنید که هم شما و هم دیگران از این میهمانی لذت ببرند. مثلا به جای اینکه سینی بزرگ چای را حمل کنید و جلوی هر کسی خم شوید تا چای بردارد از همسرتان یا دیگران بخواهید آن را تعارف کنند یا ایده بهتر اینکه میوه و چای را روی میزی که در دسترس همه است قرار دهید و تزیین کنید و از دوستان یا خانواده تان بخواهید هر آنچه میل دارند بردارند و از خود پذیرایی کنند. با این روش اگر خودتان هم پذیرایی می کنید، به جای حمل ظرف سنگین میوه، در پیش دستی چند نوع میوه می گذارید. اگر هم میهمان هستید برای برداشتن میوه و شیرینی از جای خود بلند شوید و کمک می کنید خون در پاهایان بهتر گردش کند.

8 – وقتی می خواهید به میهمانی بروید سعی کنید لباس مناسبی بپوشید که چسبان و آزاردهنده نباشد. اگر دوست دارید شلوار بپوشید حتما شلوار مخصوص بارداری باشد که کش آن اذیتتان نکند. اگر هم پیراهن به تن می کنید جنس آن باید مناسب فصل باشد و البته انواع نخی و ضدحساسیت بهترند.

9 – اگر گمان می کنید در میهمانی از استفاده مکرر دستشویی خجالت زده خواهید شد بهتر است بدانید تکرر ادرار جزو شایع ترین علائم اولیه بارداری است که حدود هفته ششم بارداری شروع می شود. عمده ترین دلیل تکرر ادرار افزایش حجم خون در بارداری است که سبب افزایش ادرار می شود. بزرگ شدن رحم در ادامه بارداری نیز ممکن است سبب فشار روی مثانه و تکرر ادرار شود. نباید ادرار خود را نگه دارید. بعضی عقیده دارند که در 3 ماهه دوم با رشد رحم به خارج از لگن تکرر ادرار کمتر می شود ولی تحقیقات شواهدی در این زمینه نشان نداده اند. واقعیت این است که تکرر ادرار در سه 3 ماهه دوم ممکن است اصلا کم نشود اما می شود دفعات ادرار کردن را کم کرد پس سعی کنید چای و قهوه کمتر مصرف کنید زیرا این مواد تا حدی مدر (زیادکننده ادرار) هستند. همچنین برای اینکه تعداد دفعات دستشویی رفتن در شب را کم کنید روزها مقدار زیادی آب بنوشید ولی در ساعت های قبل از خواب آب ننوشید. بیشتر از اینها کار دیگری نمی توان کرد.

10 – از خوردن گوشت و ماهی خام بپرهیزید و مطلقا به غذاهای دریایی خام مثل سوشی خام نزدیک نشوید. همچنین از شیر پاستوریزه نشده، گوشت های کم پخته شده یا خام پرهیز کنید. بعضی از انواع ماهی ها ترکیب های جیوه ای دارند که به نظر می رسد در دوز بالا برای مغز در حال رشد جنین و فرزند شما خطرناک است. توصیه می شود اگر نوع ماهی را نمی شناسید در میهمانی انتخاب دیگری جایگزین کنید.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir


,