طب اورژانس چیست؟ - اورژانس پوست چیست؟

اورژانس پوست چیست؟

اورژانس پوست چیست؟

چند سالی است تخصصی به نام طب اورژانس در اورژانس ‌های کشور ایجاد شده است. این رشته در دنیا قدمت چند دهه‌ ای دارد، اما در ایران بیش از چند سالی نیست که اولین گروه از فارغ ‌التحصیلان آن، وارد سیستم درمانی کشور شده‌ اند.

اما نخستین سوالی که در ذهن هر انسانی ممکن است در ارتباط با این رشته شکل بگیرد ضرورت و کاربرد راه ‌اندازی و تربیت چنین متخصصانی است و این که آیا واقعا نیازی به این رشته در کشور ما وجود دارد یا به ‌دلیل تداخل با دیگر رشته ‌های تخصصی عامل سردرگمی بیشتر بیماران شده است؟ شاید بهتر باشد به ‌جای توصیف عملکرد این رشته در قالب وظایف از چند مثال کاربردی استفاده شود و پس از آشنایی مختصر توضیحاتی پیرامون آن ذکر شود.

فرض کنید فردی با مشکل سرگیجه به اورژانس مراجعه می ‌کند. سرگیجه می ‌تواند ناشی از تغییر در فشار خون ، تغییر در آهنگ ضربان قلب، اختلالات گوش یا مشکلات مغزی باشد و برای بررسی هر یک از این احتمالات نیاز به متخصصان مختلفی از جمله داخلی، قلب، گوش و حلق و بینی ومغز و اعصاب است؛ از طرفی سرگیجه می ‌تواند ناشی از مسمومیت با بعضی از داروها ، مواد شیمیایی و برخی سموم هم باشد. با این اوصاف، نشانه ‌ای این چنین رایج که هرکدام از ما در عمرمان با آن قطعا برخورد داشته و خواهیم داشت نیازمند ویزیت در سرویس‌ های تخصصی گوناگون است!

,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

حال اگر این بیمار به اورژانس مراجعه کند چه کسی باید اولین نفری باشد که بیمار را ویزیت می ‌کند؟ و اگر ویزیت اول موردی نداشت تعیین ویزیت تخصصی بعد و اولویت در ویزیت‌ های بعدی تخصصی با کیست؟ و در زمانی ‌که بیمار توسط تمام متخصصان ویزیت شد(به شرط آن ‌که هیچ گروهی از قلم نیفتاده باشد) بیمار کدام دستور دارویی را باید مصرف کند؟

اینجا است که بیمار نیازمند تخصصی است که مسوولیت او را در اورژانس به ‌عهده بگیرد و این مسوولیت برعهده متخصصان طب اورژانس است.

از دیگر وظایف و مسوولیت‌ های متخصصان طب اورژانس رفع آ سیب ‌ ها، علائم و مشکلات بیماران در سیر اورژانسی بیماری آن ها می‌ باشد.

این توانایی منجر به کاهش نیاز حضور 24 ساعته دیگر متخصصان است. بنابراین متخصصان طب اورژانس علاوه بر نظارت بر شرایط بیمار طی حضور در اورژانس، توانایی درمان موارد اورژانسی بیمار یا شناسایی علت یا علل اصلی مولد علائم بیمار را نیز دارد که این توانایی‌ ها، هم رسیدگی به بیمار و هم شرایط بستری یا ترخیص بیمار را تسریع می‌ کند.

بسیاری از بیماران بستری در اورژانس با مراقبت ‌های اولیه بهبود می ‌یابند و عده‌ای تنها نیازمند بررسی اولیه و پیگیری در سرویس تخصصی هستند و بیماری ‌شان موردی نیست که لازم به بستری فوری باشد.

حال با توجه به امکانات محدود اورژانسی نسبت به جمعیت موجود در کلان شهرها، رسیدگی به وضعیت اورژانس ‌ها و تعدیل نیروی انسانی شاغل، استاندارد کردن وسایل، ارتباط اورژانس با دیگر بخش ‌ها و تعیین تکلیف بیماران ویزیت شده این گروه، تخصصی است.

مسوولیت آ موز ش پرستاران اورژانس، پرسنل اورژانس پیش ‌بیمارستانی(115) و بالا بردن آگاهی مردم در برخورد با سوانح و حوادث پزشکی و حتی بلایای طبیعی، بر‌عهده گروه طب اورژانس است.

دکتر بهروز هاشمی- متخصص طب اورژانس

 

منبع : tebyan.net


,