8 نکته درباره مچ درد (سندرم تونل کارپال)

یکی از بیماریهای شایع که مچ دست را با مشکلاتی همراه می کند ، عارضه سندرم تونل کارپال است که حتما این اسم را شنیده اید ، عارضه ای که در آن به دلیل استفاده بیش از حد از دست برای یک کار تکراری مثل تایپ کردن به وجود می آید و همراه با دردوحشتناکی است . ما هم برای اینکه شما بازدیدکنندگان محترم را با این عارضه آشنا کنیم مقاله ای را با عنوان 8 نکته درباره مچ درد در بخش سلامت برگزیده ها آماده کرده ایم که پیشنهاد میکنیم آن را به صورت کامل بخوانید.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

مچ درد

نشانگان مجرای مچ دستی یا سندرم تونل کارپ شایعترین نوروپاتی به دام افتادن عصب می باشد که در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه مچ دست ایجاد می شود.

عصب مدین (عصب میانی Median Nerve) در ناحیه مچ دست از زیر بافت همبندی مچ دست (لیگامان عرضی مچ یا فلکسور رتیناکولوم) و از روی استخوانهای مچ عبور می کنند، اگر به هر دلیلی این فضا تنگ شده باشد به این عصب فشار وارد شده و اختلالات حسی و حرکتی در انگشتان دست بروز می کند که به این بیماری سندرم کارپال تونل گفته می شود.

به نقل از برگزیده ها : در این فضا (تونل کارپال) هشت تاندون سطحی و عمقی دست و تاندون بلند شست به همراه عصب مدین عبور می کنند. هر عاملی که باعث کاهش اندازه تونل یا افزایش حجم بافتهای داخل تونل شود علائم بیماری را ایجاد می کند.

شیوع این بیماری در خانمهای خانه دار میانسال، کاربران کامپیوتر، نجاران، تصویرگران، کارگران، قصابها و مکانیکهای خودرو و رانندگان ماشینهای سنگین بیشتر است.

به نکاتی درباره ی سندرم تونل کارپال (فشار به عصب میانی دست) توجه کنید:

1- خواب رفتن و گزگز انگشتان دست که اکثرا با درد همراه است، از علائم اصلی این بیماری است.

2- میزان بروز این بیماری در خانم ها بیشتر از آقایان است (حدود 6 درصد در خانم ها و حدود 6/0 درصد در آقایان) و خانم ها در سنین 30 تا 60 سال بیشتر با این مشکل مواجه اند.

3- در اوایل بیماری و یا در صورت خفیف بودن آن، این علایم فقط در هنگام استراحت یا خواب ایجاد می شوند، اما وقتی بیماری شدیدتر شد، علایم ذکر شده دایمی می شوند.

علائمی همچون افتادن اجسام از دست بیمار، از دست دادن مهارت انگشتان، ضعف و لاغری در برخی عضلات دست، به مرور با شدت یافتن بیماری ظاهر می شوند.

4- عوامل زمینه ساز این سندرم متفاوت اند. شکل و آناتومی مچ دست در برخی افراد آنها را مستعد ابتلا به این سندرم می کند.

انجام کارهای تکراری(مثل تایپ کردن )، دیابت ، کم کاری تیرویید، برخی بیماری های متابولیک و حتی بارداری می توانند از عوامل زمینه ساز باشند.

مچ درد, 8 نکته درباره مچ درد, درمان مچ درد

مچ درد

5- اگر علایم فوق را دارید، حتما برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

با گرفتن یک نوار عصب و عضله و انجام چند معاینه ی ساده، این مشکل تشخیص داده می شود و اگر در مراحل اولیه درگیری عصب میانی دست باشید، تنها با بستن مچ بند و استفاده از فیزیوتراپی یا لیزر و گاهی با تزریق موضعی، مشکل شما حل خواهد شد.

6- درمان های دارویی و تکنیک های خاص ورزشی نیز برای درمان کمک کننده اند. در موارد شدیدتر که بیمار به درمان طبی جواب نمی دهد، نیاز به عمل جراحی است که این عمل نسبتا ساده، برای باز کردن تونل و آزادسازی عصب انجام می شود.

7- گمان نکنید هر کسی که دستش خواب می رود، لزوما به این بیماری مبتلاست، زیرا خواب رفتن دست علل دیگری نیز دارد، مثلا آ سیب عصب های دیگر دست یا درگیری عصب در ناحیه ساعد، بازو، شانه و یا حتی گردن می تواند چنین علایمی را بروز دهد. گاهی وجود مشکلاتی در مغز و نخاع، علایمی این گونه را ایجاد می کند.

بنابراین مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق بیماری الزامی است.

8- خانم های بارداری که علایم یاد شده را دارند، با اینکه معمولا پس از بارداری مشکل شان کاهش پیدا می کند، ولی گاهی اوقات، این مساله ادامه دار خواهد شد. لذا خانم های باردار نیز مانند دیگر خانم ها، نیازمند پیگیری و درمان هستند. حتی در طول بارداری می توان با درمان به موقع و تزریق موضعی، به بیمار کمک کرد.

مچ درد, 8 نکته درباره مچ درد, درمان مچ درد

سندرم تونل کارپال

 

گردآوری بخش سلامت برگزیده ها


,