داروی ضدچربی خون و جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی - روپیکسون

سلامت نیوز: رییس انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران درباره اهمیت مصرف دارو ی ضد چربی خون در جلوگیری از ابتلا به سکته‌های قلبی و مغزی در مبتلایان به چربی خون بالا توضیح داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمود هاشمیان، رییس انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران درباره دارو ی ضد چربی خون تولید داخل، گفت: کلسترول یکی از چربی‌های مورد نیاز بدن است و بویژه در ساختار برخی از اعضا مانند سیستم عصبی و همچنین برخی هورمون‌ها و غشا سلولی نقش بسیار مهمی دارد. ولی افزایش غیرطبیعی آن زیان آور بوده و می‌تواند در جدار سرخرگ‌ها رسوب کرده، سختی رگ یا آترواسکلروز ایجاد کند، در نهایت نیز با ایجاد لخته خون ، سکته‌های قلبی و مغزی رخ می‌دهد. حال آنکه با دستیابی ایران به دانش تولید این دارو می‌توان به کاهش جدی عوارض ناشی از کلسترول و کاهش مرگ و میرهای ناشی از آن امیدوار بود.

دکتر ایرج ناظری، فوق تخصص قلب و عروق و اینترونشنال کاردیولوژیست نیز در باره اهمیت دارو ی ضد چربی خون ، گفت: یکی از علل بزرگ مرگ و میر در دنیا و بخصوص ایران بیماری عروق کرونرو سکته قلبی است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: امروزه در دنیا بیشترین کوشش و مخارج برای جلوگیری از آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر صورت می‌گیرد. این درحالیست که متاسفانه در کشور ما بیماری‌های عروق کرونر بسیار شایع بوده وهمزمان با کاهش سن مبتلایان، نخستین علت مرگ و میر نیزبه شمارمی‌رود که با دستیابی ایران به دانش تولید این دارو شاهد رشد سلامت قلبی وعروقی مردم خواهیم بود.

به گفته وی، یکی از عوامل مهم خطرزا برای سکته‌های قلبی، چربی خون بالا یا هایپر لیپیدمی است که شامل کلسترول و LDL می‌باشد و باید از کودکی کنترل شود. چنانچه چربی خون هم بالا باشد فرد حتما باید تحت درمان دارو های ضد چربی مثل استاتین قرار گیرد تا از ایجاد سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری شود.

دکتر مسعود قاسمی، رییس انجمن آترواسکلروز ایران نیز اظهارداشت: با کشف و ساخت گروهی از دارو ها که در حال حاضر آنها را استاتین می‌نامیم، تغییرات شگرفی در رسیدن به هدف درمانی یعنی کاهش چربی خون از نوع کلسترول بدست آمده است. مطالعات مکرر در مراکز متعدد قلبی و عروقی نیز نشان داده که این گروه دارو ها نه تنها با کاهش کلسترول خون شرایط عروق را بهبود می‌بخشند، بلکه به طور مستقل موجب افت محسوس حوادث قلبی و عروقی شامل قلب، مغز، کلیه و اندام‌ها شده و نیز در صورت بروز حادثه حاد از عوارض و شدت آن می‌کاهند.

وی افزود : آخرین دستاوردهای تحقیقاتی نیز منجر به ارائه آخرین نسل از دارو های استاتینی شده است که خوشبختانه در حال حاضر در ایران نیز به مرحله تولید رسیده است که بدون شک موفقیت بزرگی به شمارمی رود. چراکه این دارو می‌تواند یکی از درمان‌های بسیار ارزشمند در کاهش کلسترول و حوادث قلبی و عروقی محسوب شود.

دکتر سید امیر رضویان مدیر عامل شرکت دارو سازی دکتر عبیدی نیز در این باره گفت: این شرکت در مدت 70 سال سابقه فعالیت در صنعت دارو سازی همواره کیفیت و نوآوری را سر لوحه کار خود قرار داده و مفتخر است برای اولین بار در ایران با تولید دارو ی رزوواستاتین ( یکی از پرمصرفترین دارو ی ضد چربی خون در جهان ) تحت نام تجاری "روپیکسون" ابزار نوینی در اختیار کادر پزشکی و بیماران برای کاهش کلسترول LDL (چربی بد) و افزایش HDL (چربی خوب) قرار دهد.


روپیکسون , قرص روپیکسون