همه نکات درباره مکمل آمینو اسیدهای زنجیره ای bcaa - عوارض مصرف زیاد بی سی دبل ای

عوارض مصرف زیاد بی سی دبل ای

عوارض مصرف زیاد بی سی دبل ای

Branched-chain amino acids آمینو اسیدها ی زنجیره ای  از مواد مغذی مورد نیاز است که بدن از پروتئین موجود در مواد غذایی، به ویژه گوشت ، محصولات لبنی و حبوبات بوجود می آید و شامل لوسین، ایزولوسین و والین می باشد. برای معالجه اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک (ALS, Lou Gehrig’s disease)، شرایط مغز به علت بیماری کبد ی ( انسفالوپاتی مزمن کبد ی، انسفالوپاتی نهفته کبد ی)، اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی بیماری ژنتیک موسوم به McArdle، یک بیماری به نام اسپاینوسربلار spinocerebellar، اشتها ی پایین در بیماران مسن مبتلا به نارسایی کلیه و بیماران مبتلا به سرطان از مکمل bcaa استفاده می شود.

مکمل bcaa برای کمک به کند کردن تحلیل رفتن عضله در افرادی که در رختخواب محدود هستند نیز استفاده می شود.
ورزشکاران برای بهبود عملکرد ورزشی و کاهش و تجزیه پروتئین عضلات در طی ورزش شدید از bcaa استفاده می کنند. برخی از افراد برای جلوگیری از خستگی و بهبود تمرکز از آن استفاده می کنند.
ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از مکمل bcaa به صورت داخل وریدی (IV ) در تورم ناگهانی مغز به علت بیماری کبد ی ( انسفالوپاتی حاد کبد ی ) و نیز زمانی که بدن تحت استرس شدید به عنوان مثال پس از آ سیب جدی و یا عفونت گسترده بوده است از آن استفاده می کنند.

مکمل bcaa چگونه کار می کند؟

آمینو اسیدها ی زنجیره ای سبب تحریک ساختمان پروتئین در عضلات و احتمالا کاهش شکست عضلانی می شود. آمینو اسیدها ی زنجیره ای به نظر می رسد از انتقال پیام معیوب در سلول های مغز در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کبد ی، شیدایی، دیسکینزی کینزیا و بی اشتها یی جلوگیری می کند.

موارد استفاده مکمل bcaa چیست؟

بی اشتها یی – خوردن آمینو اسیدها ی زنجیره ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش بی اشتها یی و بهبود کلی تغذیه در افراد مسن و افراد دچار سوء تغذیه شود همچنین شواهد اولیه نشان داده است که خوردن از طریق دهان ممکن است برای افراد مبتلا به بی اشتها یی همراه سرطان و یا بیماری کبد ی مفید باشد.
عملکرد ضعیف مغز مربوط به بیماری کبد ی – اگر چه برخی از نتایج متناقض وجود دارد بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف bcaa از طریق دهان می تواند عملکرد کبد و مغز در افراد با عملکرد ضعیف مغزی ناشی از بیماری کبد ی را بهبود بخشد.
مانیا – به نظر می رسد مصرف یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدها ی زنجیره ای ( bcaa ) دارای لوسین، ایزولوسین و والین سبب کاهش علائم شیدایی می شود.
تجزیه عضلات – خوردن این آمینو اسید از طریق دهان به نظر می رسد به منظور کاهش تجزیه عضلات در طی ورزش مفید باشد.
اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی – خوردن آمینو اسیدها ی زنجیره ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش نشانه های اختلال عضلانی به نام تاردیو دیسکینزی مفید باشد.
احتمالا برای افزایش ورزش و یا عملکرد ورزشکاران بی تأثیر است.
به احتمال زیاد برای موارد زیر بی اثر است
اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک ALS ) بیماری لو گرینگ ( مطالعات اولیه نتایج امیدوار کننده ای را نشان داد ولی مطالعات اخیر نشان می دهد هیچ سودی در افراد مبتلا بهALS ندارد در واقع، در نظر می رسد که ممکن است عملکرد ریه را بدتر کند و سبب افزایش خطر مرگ در افراد مبتلا به این بیماری شود.

شواهد کافی برای مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای

بیماری کبد ناشی از الکل است – تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه آمینو اسیدها ی زنجیره ای همراه با یک رژیم غذایی خطر مرگ در افراد با بیماری کبد ی ناشی از نوشیدن الکل را کاهش نمی دهد.
عملکرد ورزشی – شواهد متناقض در مورد اثر بخشی آمینو اسیدها ی زنجیره ای برای عملکرد ورزشی وجود دارد بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای ورزش و یا عملکرد ورزشی را افزایش نمی دهد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که ممکن است خستگی و درد عضلانی مرتبط با ورزش را کاهش دهد.
دیابت – تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن کربوهیدرات مخلوط با یک پروتئین اسید آمینه ممکن است پاسخ به انسولین در افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشد با این حال، معلوم نیست که آمینو اسیدها ی زنجیره ای به عنوان یک مکمل همان منافع فراهم کند.
سرطان کبد – تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدها ی زنجیره ای در روز به مدت یک سال، زنده ماندن پس از عمل جراحی برای برداشتن سرطان کبد را بهبود نمی بخشد.
سیروز کبد – روشن نیست که آمینو اسیدها ی زنجیره ای در مردم با سیروز کبدی مفید باشد مرحله نهایی بیماری کبد طولانی مدت است و تحقیقات اولیه نشان می دهد که این اسید امینه هیچ سودی در این بیماری ندارد با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سیروز کبدی را بهبود بخشد.
اختلال ژنتیکی – بیماری ژنتیکی فنیل کتونوریا که فنیل آلانین را در خون افزایش می دهد. مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای برای 6 ماه به نظر می رسد سبب بهبود توجه در کودکان مبتلا به فنیل کتونوریا شود.
بیماری های ستون فقرات به نام (spinocerebellar degeneration (SCD – نتایج متناقضی در مورد اثر آمینو اسیدها ی زنجیره ای در افراد مبتلا به یک بیماری ستون فقرات به نام SCD وجود دارد بعضی از تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای از طریق دهان ممکن است برخی از علائم SCD را بهبود بخشد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که آمینو اسیدها ی زنجیره ای کنترل عضلات در افراد مبتلا بهSCD را بهبود نمی بخشد.
دیگر موارد مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای عبارتند از:
جلوگیری از خستگی.
بهبود تمرکز.
جلوگیری از هدر رفتن عضلات در افراد محدود به تخت.
و شرایط دیگر.

تداخلات دارویی با مکمل آمینو اسیدها ی زنجیره ای

لوودوپا – آمینو اسیدها ی زنجیره ای ممکن است اثر لوودوپا را کاهش دهد.
داروها ی ضد دیابت ی – آمینو اسیدها ی زنجیره ای ممکن است قند خون را کاهش دهد داروها ی دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می شود مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای همراه با داروها ی دیابت ممکن است باعث کاهش قند خون شود برخی از داروها ی مورد استفاده برای دیابت شامل موارد گلی مپراید (Amaryl)، گلیبورید ( DiaBeta، Glynase PresTab، Micronase )، انسولین، پیوگلیتازون (Actos)، رزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپامید (Diabinese)، گلی پیزید ( Glucotrol )، تولبوتامید (Orinase ) و غیره.
دیازوکساید (Hyperstat, Proglycem ) – آمینو اسیدها ی زنجیره ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود دیازوکساید همراه با آمینو اسیدها ی زنجیره ای ممکن است اثرات آمینو اسیدها ی زنجیره ای در پروتئین را کاهش دهد و اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
کورتیکواستروئیدها – آمینو اسیدها ی زنجیره ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود مصرف گلوکوکورتیکوئیدها به همراه آمینو اسیدها ی زنجیره ای ممکن است اثرات آمینو اسیدها ی زنجیره ای را در پروتئین کاهش دهد اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
هورمون تیروئید – آمینو اسیدها ی زنجیره ای به بدن در ساخت پروتئین کمک می کند برخی داروها ی هورمون تیروئید می تواند سرعت تجزیه آمینو اسیدها ی زنجیره ای کاهش دهد با این حال، برای دانستن اهمیت این تعامل، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

مقدار مصرف آمینو اسیدها ی زنجیره ای bcaa

دوز خوراکی
برای یک بیماری مغزی به علت بیماری کبد ی ( انسفالوپاتی کبد ی 240 میلی گرم / کیلوگرم / روز تا 25 گرم آمینو اسیدها ی زنجیره ای.
برای شیدایی: 60 گرم آمینو اسیدها ی زنجیره ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با یک نسبت 3: 3: 4 هر روز صبح به مدت 7 روز.
برای تاردیو دیسکینزی: یک آمینو اسیدها ی زنجیره ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با دوز 222 میلی گرم سه بار در روز برای مدت 3 هفته.
برای بی اشتها یی و بهبود تغذیه کلی در بیماران همودیالیزی دچار سوء تغذیه افراد مسن: گرانول از آمینو اسیدها ی زنجیره ای شامل والین، لوسین، ایزولوسین و با دوز 4 گرم سه بار در روز.
متوسط مورد نیاز برآورد (EAR) از آمینو اسیدها ی زنجیره ای 68 میلی گرم / کیلوگرم /روز ( لوسین 34 میلی گرم، ایزولوسین 15 میلی گرم، والین 19 میلی گرم ) برای بزرگسالان است .
EARs برای آمینو اسیدها ی زنجیره ای در کودکان عبارتند از : سن 7 – 12 ماه، 134 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 1 – 3 سال، 98 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 4 – 8 سال،81 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 9 – 13سال، 81 میلی گرم / کیلوگرم /روز. دختران 9 – 13 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 14 – 18 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم /روز . دختران 14 – 18 سال، 71 میلی گرم / کیلوگرم / روز.
داخل وریدی (IV):
ارائه دهندگان مراقبت های سلامت از آمینو اسیدها ی زنجیره ای به صورت داخل وریدی برای بزرگ شدن مغز به علت بیماری کبد ی (انسفالوپاتی کبد ی) استفاده می کنند.

منبع این مطلب
,