درمان هندی سرما خوردگی، با دمنوش شیر و زردچوبه شفابخش - زردچوبه برای سرماخوردگی

در این مقاله با چندین نوع دمنوش خوش عطر و خوش طعم که برای بسیاری بیماری ها مفید است آش نا می شوید  برای آش نایی بیشتر با خواص زردچوبه و فواید درمانی آن همچنین از این لینک بازدید بفرمایید : http://tandorosti.akairan.com/health/tebsonati-giahandarooye/201511091028.html

 زردچوبه برای سرماخوردگی , خواص زرد چوبه برای سرما خوردگی , خواص زرد چوبه باشیر

زردچوبه برای سرماخوردگی


 دم نوش شیر و زردچوبه بهترین درمان برای سرماخوردگی

زردچوبه در آشپزی شرق، عنصر کهنه و جدایی ناپذیری است اما در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی، نو و هیجان انگیز است و هر روز از ویژگی های ضد سرطان ی و ضدویروسی و درمانگرش می گویند و می نویسند. زردچوبه این روزها به «ادویه شفابخش» مشهور شده و از درمان گلو درد و شکم درد تا حل مشکلات پوستی و فعالیت ضدباکتری و ضدویروسی را به آن نسبت می دهند. اما هندی ها ده ها سال پیش، نوشیدنی شیر گرم و زردچوبه، را به عنوان علاج شب های سرد و آسیب های سرماخوردگی ، رو کرده بودند که گویا همین روزها با شهرت این ادویه خوش رنگ و خوش بو، در کشورهای دیگر خواهان پیدا کرده.

مواد مورد نیاز برای دو لیوان شیر و زردچوبه:

 دو پیمانه شیر تازه
 دو حبه هل ساییده
 یک تا دو عدد میخک   یک قاشق چای خوری زردچوبه
 یک قاشق چای خوری دارچین
 یک قاشق غذاخوری عسل

میخک به دلیل ویژگی ضدویروسی اش در دم نوش های مختلف برای درمان زکام و سرماخوردگی استفاده می شود. عناب لعاب می دهد و برای درد سینه و سرفه و گلودرد توصیه شده و آنطور که می گویند جویدن و خوردنش هم زمان گلودرد داروی مناسبی است.

فواید شیر و زردچوبه , زردچوبه ودرمان سرماخوردگی , شیر و زردچوبه برای گلودرد

خواص زرد چوبه برای سرما خوردگیطرز تهیه:

۱- شیر را در شیرجوش روی شعله ملایم خوراک پز گرم می کنیم و در همین شرایط عناب و میخک را در آن می اندازیم و هم می زنیم.

۲- شیر که ولرم شد، همه ادویه ها را اضافه می کنیم و هم می زنیم تا جوش بیاید. بعد شعله را کم می کنیم تا حدود ۲۰ دقیقه مواد روی شعله کم، لعاب بیاندازند.

۳- با چای صاف کن، شیر را در فنجان می ریزیم. به اندازه ای که دوست داریم، عسل اضافه می کنیم و نوشیدنی خوش رنگ و مهربان را گرم می نوشیم تا گلو درد و سرفه را سر و سامان دهد.

۴- اگر دوست دارید این نوشیدنی تندتر و مزه دارتر شود، می توانید کمی فلفل ساییده یا یک پر بادیان ختایی هم به آن اضافه کنید. 

معرفی دم نوش های مفید برای سلامت ی

خواص شیربازردچوبه , خواص شیر و زردچوبه , خواص زردچوبه سرفه

خواص زرد چوبه باشیر

معرفی دم نوش های مفید برای سلامت ی ؛ دم نوش های گیاهی، سال های زیادی است که در خانه تقریبا همه ما ایرانی ها وجود دارند و از خواص زیاد آنها استفاده می کنیم. حالا این

مخلوط شیر و زردچوبه

فواید شیر و زردچوبهدم نوش های گیاهی، سال های زیادی است که در خانه تقریبا همه ما ایرانی ها وجود دارند و از خواص زیاد  آنها استفاده می کنیم. حالا این برچسب دم نوش چیزی است که در سال های اخیر به آن زده شده و شکلی مدرن به آن داده است. همان جوشانده های مادربزرگ ها که هر کدام برای یک درد یا مرضی خوب هستند، امروز در بسته بندی ها و فرم های کیسه ای یا باز در فروشگاه ها عرضه می شوند.

صرف نظر از شکل و نامشان، باید گفت در این روزهای سرد زمستان، نوشیدنی های گرم لذت بی مانندی دارند که روح آدم را تازه می کنند. پس برای آش نایی با روش تهیه انواع مختلف آنها، با ما همراه باشید.

دم نوش های گیاهی

دم نوش بابونه

کمی بابونه را در یک قوری آب جوش دم کنید و بنوشید.

بابونه ، طبیعت گرم دارد و آرام بخش و تقویت کننده اعصاب، معده و روده است. ضدتب، ضدانگل، ضدیبوست، مقوی اعصاب و مغز، اشتها آور، ضدبلغم و صفرا و شست و شو دهنده کلیه ها نیز هست.

دم نوش به لیمو

به لیمو را به همراه نبات در قوری دم کنید و بنوشید.

به لیمو طبیعت گرم دارد، خواب آور، آرام بخش ، ضدمیگرن، ضد سردرد ، ضد تپش قلب، تقویت کننده حافظه، ضد نفخ، تقویت کننده معده و ضد آسم است.

دم نوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

گل گاوزبان را با سنبل الطیب و لیمو عمانی دم کنید. این نوشیدنی آرام بخش ، خواب آور و برای رفع سردرد های عصبی و دردهای کلیوی مفید است. گل گاوزبان و سنبل الطیب هر دو طبیعت گرم دارند. سنبل الطیب ضدقولنج و اسپاسم، ضد تشنج و ضد صرع نیز هست.

دم نوش میوه گل نسترن

۱۵عدد میوه نسترن را در یک قوری آب دم کنید.

میوه نسترن، طبیعت خشک دارد و پایین آورنده فشار خون ، ضد قند خون ، ضد ورم و درد کلیه ، شست و شو دهنده کلیه ، سرشار از ویتامین ث، ضد سرماخوردگی ، مقوی معده و ضد اسهال است.

دم نوش به لیمو و زیرفون

به لیمو و کمی زیرفون را در یک قوری دم کنید.

این دمنوش خواب آور، ضدمیگرن، آرام بخش ، ضدتپش قلب، ضد سردرد ، تقویت کننده حافظه، تقویت کننده معده ، ضد آسم ، پایین آورنده فشار خون ، ضداسهال و شست و شو دهنده کلیه است.

دم نوش بادرنجبویه و زیرفون

بادرنجبویه را همراه زیرفون در یک قوری دم کنید.

این دمنوش طبیعت خیلی گرم دارد، در بعضی مزاج ها بالا برنده فشار خون ، مقوی قلب و اعصاب، خون ساز، تقویت کننده سلول های مغزی و آرام بخش است. مقوی مغز، ضد صدای گوش، خواب آور، نشاط آور، ضد بیماری های کلیه است و بوی بد دهان را برطرف می کند و برای رفع کابوس های شبانه مفید است.

دم نوش زنجبیل

یک قاشق مرباخوری کوبیده زنجبیل را در یک قوری آب دم کنید.

زنجبیل طبیعت گرم دارد، افزایش دهنده فوری فشار خون ، ضد ضعف اعصاب، تقویت کننده حافظه، تنظیم کننده ادرار، ضد رطوبت مزاج ، ضد بلغم و صفرا، خون ساز، ضد درد مفاصل، تقویت کننده قوه باه، مقوی جهاز هاضمه، ضد سم غذایی، مقوی معده ، مسکن و مقوی قوای رئیسه بدن است.

دم نوش آویشن

یک قاشق غذاخوری آویشن را در یک قوری آب دم کنید.

آویشن طبیعت معتدل دارد و بالا برنده فشار خون ، تقویت کننده اعصاب، رفع کولیت های مزمن، شست و شو دهنده کلیه ، ضد انگل، ضد رطوبت بدن، ضد صفرا، ضد زکام و سرفه و آسم ، اشتها آور، ضد غلظت خون ، مقوی جهاز هاضمه و تقویت کننده بینایی است.

دم نوش اکلیل کوهی

یک قاشق غذاخوری از این گیاه را در یک قوری آب دم کنید.

اکلیل کوهی طبیعت گرم دارد و مقوی اعصاب، شست و شو دهنده کلیه ، ضد صفرا، ضد دلهره و اضطراب، تقویت کننده بدن، زکام ، آسم ، سیاه سرفه، مقوی معده ، ضد درد روماتیسم ی و استخوانی و کمر و ضد سنگ کیسه صفراست.

دم نوش گزنه

یک قاشق غذاخوری گزنه را در یک قوری آب جوش دم کنید.

گزنه طبیعت گرم دارد و ضد قند، ضد غلظت خون ، ضد چربی، ضد صفرا و سنگ کیسه صفرا، ضد سرطان ، ضد خون ریزی، زیاد کننده شیر مادر ، رفع خستگی و ضد ریزش مو است.

دم نوش های میوه ای

دم نوش انار و دارچین

مواد لازم (2 نفر)

•    یک پیمانه آب انار تازه

•    یک پیمانه آب جوش

•    چوب دارچین

•    یک قاشق غذاخوری چای خشک

•    یک قاشق غذاخوری شکر (یا کمی نبات)

روش تهیه

1.    همه مواد به غیر از شکر را در قوری بریزید و آب جوش را روی آنها بریزید. قوری را به مدت 15 تا 25 دقیقه روی کتری قرار دهید تا چای دم بکشد. هنگام سرو شکر یا نبات را اضافه کنید.


دم نوش نعنافلفلی و دارچین

مواد لازم

•    دو قاشق چای خوری نعنا فلفلی

•    دو عدد چوب دارچین

•    عسل یا نبات (اختیاری)

روش تهیه

1.    نعنا فلفلی و دو عدد چوب دارچین را در یک قوری چینی بریزید. آب جوش را روی آنها بریزید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد. سپس، در صورت تمایل آن را با نبات یا عسل شیرین و میل کنید.


چای ماسالا

مواد لازم (2 نفر)

•    ۶ عدد میخک

•    ۷ عدد هل

•    ۲ عدد چوب دارچین

•    ۲ حلقه زنجبیل

•    ۱ قاشق غذاخوری پودر رازیانه

•    ۲ پیمانه آب

•    ۲ پیمانه شیر

•    ۲ عدد چای کیسه ای

•    عسل

روش تهیه

1.    همه مواد به غیر از چای ، شیر و عسل را درون ظرفی بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. سپس چای را اضافه کنید اجازه دهید ۵ دقیقه بماند. سپس شیر داغ را اضافه کنید و بعد از روی حرارت بر دارید.

2.     چای ماسالا را از صافی عبور دهید و در لیوان مناسب سرو کنید./ برترینها

ابربرچسب : آرام بخشها ی طبیعی ، آرام بخش ، قرص آرام بخش ، داروی آرام بخش


زردچوبه ودرمان سرماخوردگی , شیر و زردچوبه برای گلودرد