کروکت برنج - طرز تهیه کروکت برنج

مواد لازم برای آکا

برای 4 – 6 نفر :برنج ---------------------------- 4 پیمانه

گوشت چرخ کرده --------------- 2۵0 گرم

تخم مرغ ------------------------ 4 عدد

زرشک خیس خورده ------------ نصف استکان

جعفری ساطوری شده --------- نصف استکان

رب گوجه فرنگی ---------------- 1 قاشق غذا خوری

پیاز ----------------------------- 1 عدد

آرد سوخاری -------------------- به مقدار لازم

نمک ، فلفل سیاه ، کاری ------- به مقدار لازم

زرد چوبه ------------------------ به مقدار لازم

روغن برای سرخ کردن ---------- به مقدار لازمطرز تهیه :برنج را از یک ساعت قبل با کمی آب و نمک خیس کنید و به صورت کته ( بدون ماست و زعفران ) بپزید .

در مدت زمان پخت برنج ، پیاز را خلال ریز خرد کنید و در یک تابه با مقداری روغن و کمی زرد چوبه تفت دهید تا سبک شود ، گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و تفت دهید تا زمانی که آب گوشت کشیده شود و رنگ آن تغییر کند . بعد یک قاشق رب گوجه را به مواد بیف زائید و تفت دهید .

یک عدد از تخم مرغ ها را آب پز کنید تا کاملا سفت شود و بعد آن را نگینی خرد کنید و همراه جعفری ساطوری شده و زرشک به مواد بالا اضافه کنید . مواد را کاملا مخلوط کنید و در آخر نمک و فلفل و پودر کاری را اضافه کنید و یک استکان آب داخل مواد بریزید و کمی زمان دهید تا مواد بپزند و مزه دار شوند .

زیر تابه را خاموش کنید و کنار بگذارید تا سرد شود .

برنج پخته را در یک دیس بکشید و صبر کنید تا کمی سرد شود .

بعد از سرد شدن برنج ، برنج را دو بار چرخ کنید تا کاملا یکدست شود ، بعد کمی فلفل سیاه به آن اضافه کنید و 2 عدد از تخم مرغ ها را داخل آن بشکنید و برنج را ورز دهید .

هرچه بیشتر برنج را ورز دهید بافت آن منسجم تر خواهد شد . حدود 10 دقیقه برای ورز دادن برنج کافی است .

به اندازه یک نارنگی از خمیر برنج بردارید ، آنرا صاف کنید و یک قاشق از مواد گوشت ی وسط آن بگذارید و کروکت را به شکل مورد نظر ببندید . این کار را تکرار کنید تا مواد تمام شوند .

مقداری آرد سوخاری را در یک دیس لبه دار بریزید و در یک ظرف لبه دار دیگر یک عدد تخم مرغ باقیمانده را بشکنید با چنگال هم بزنید تا کاملا یکدست شود .

کروکت پیچیده شده را ابتدا در آرد سوخاری بغلتانید ، بعد داخل تخم مرغ بزنید ( طوری که تمام سطح کروکت آغشته به تخم مرغ شود ) و بعد دوباره داخل آرد سوخاری بغلتانید .

داخل یک تابه نسبتا گود ، اندازه ای روغن سرخ کردنی بریزید تا سطح کروکت کاملا داخل روغن باشد . حرارت زیر تابه را کمی زیاد کنید تا روغن داغ شود و بعد کروکت ها را داخل روغن با حرارت نسبتا ملایم (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد ) سرخ کنید . بعد روی دستمال کاغذی ضخیم یا حوله آشپزخانه بچینید تا روغن اضافه آن گرفته شود و بعد در ظرف مورد نظر سرو کنید .نکته :میتوانید برای مزه دار شدن آرد سوخاری ، اگر ذائقه شما به سمت غذاهای تند متمایل است ، مقداری فلفل قرمز به آرد سوخاری اضافه کنید .برای عطر و طعم بهتر مواد ، میتوانید از مقداری سبزی معطر نیز همراه جعفری ، داخل مواد استفاده کنید.برای اینکه مایه برنج به دست شما نچسبد ، قبل از اینکه از مایه بردارید ، دستتان را با روغن مایع چرب کنید .دقت کنید که پودر کاری یا ادویه به مقدار زیاد الزاما موجب طعم بهتر غذا نخواهد شد و گاهی استفاده بیش از اندازه ، موجب تلخ شدن مزه غذا میشود ، برای این مقدار مواد ( به طور معمول ) نصف قاشق چای خوری پودر کاری ، کافی است .توجه داشته باشید ضخامت خمیر برنج به اندازه ای باشد که هنگام میل کردن غذا ، دچار مشکل نشوید . ضخامت خمیر فقط باید به اندازه پوشاندن دور مواد باشد ( حدود 2 میلیمتر دور مواد را بپوشاند )هنگام سرخ کردن کروکت ها توجه داشته باشید که حرارت به اندازه ای باشد که آرد سوخاری نسوزد تا مجبور به عوض کردن روغن نشوید و همچنان حرارت آنقدر هم ملایم نباشد تا کروکت ها اصطلاحا وا بروند

مواد لازم برای آکا

برای

یک پیمانه

جو

یک پیمانه خرد شده

پیاز

2 پیمانه ریز خرد شده

کلم

یک عدد

قلم گوساله

یک پیمانه خرد شده ( به پیمانه کاملاً فشرده)

گشنی

به اندازه کافی

فلفل و نمک

4 قاشق سوپ خوری

رب گوجه فرنگی

(به هیچ عنوان سوپ را هم نمی زنیم.)


"طرز تهیه"

قلم را در ظرف گذاشته آب را به آن اضافه کرده و در روی حرارت می گذاریم ، پس از جوش آمدن آب قلم را خارج کرده و دوباره روی آن آب می ریزیم که  دلیل این کار کف حاصل ازپخت قلم است. دو عدد پیاز داخل ظرف می ریزیم که بوی بد آن گرفته شود. جو، پیازوکلم را داخل ظرف ریخته می گذاریم تا به مدت 2 ساعت
خوب پخته شود. سپس قلم را بر می داریم ، اگر سوپ رادر دیگ زودپز می پزیم ، کمی نمک می ریزیم که دیگ زودپزسیاه نشود.

سپسرب گوجه فرنگی را اضافه می نماییم  تا سوپ کاملاً رنگ بگیرد.

گشنیز ، فلفل و نمک را در آخرین مرحله  پخت اضافه می نماییم و پس از چند بارجوش زدن و پختن سبزی ، سوپ حاضر است ( البته سبزی را نباید زیاد پخت تا رنگ سبز آن از بین نرود) .  در صورت تمایل برای تزئین کردن سوپ می توان از لیمو ی تازه استفاده کرد.

نکته
: بهتر است جو را از شب قبل خیس کنید و افزودن پیازنیز باعث می شود بوی کلم گرفته شود.

نکات تغذیه ای سوپ اسپانیایی :
این سوپ خوشمزه ویتامین های زیادی دارد و به دلیل دارابودن قلم ، کلسیم و پروتئین قابل توجهی دارد این سوپ خوشمزه یک غذای مناسب در شبهای سرد زمستان است که   برای جلوگیری یا بهبود سرماخوردگی مفید می باشد  ضمنا با این غذا آب لیمو ی تازه  را کهVitc زیادی دارد فراموش نکنید.
کارشناس تغذیه تبیان
طرز تهیه کروکت برنج , طرز تهیه ی کراکت برنج