طرز تهیه کتلت معمولی، طرز تهیه کتلت گوشت - طرزتهیه کتلت

  کتلت گوشت جزو غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه است که می توان به سادگی آن را تهیه نمود. در این بخش از سایت برگزیده ها قصد داریم تا به شما طرز تهیه کتلت گوشت را آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

طرز تهیه کتلت , کتلت , کتلت گوشت

طرز تهیه کتلت

طرز تهیه کتلت گوشت

مواد لازم :

 

مواد لازم

اندازه

کالری

گوشت چرخ کرده

٢٥٠ گرم

100 گرم / 240 کالری

سیب زمینی

٥٠٠ گرم

100 گرم / 75 کالری

تخم مرغ

١ عدد

100 گرم / 147 کالری

پیاز به دلخواه

١ عدد

100 گرم / 36 کالری

زردچوبه

نیم قاشق چای خوری

100 گرم / 0 کالری

نمک و فلفل

١ قاشق چای خوری

100 گرم / 0 کالری

روغن

به اندازه کافی

100 گرم / 900 کالری

 

طرز تهیه :

 

*. سیب زمینی ها را بشویید و سپس آب پز کنید (با مقدار کافی آب در قابلمه قرار بدهید و بپزید)، معمولا ٢٥ تا ٣٠ دقیقه زمان برای آب پز کردن سیب زمینی ها کافی است.وقتی سیب زمینی ها آب پز شد آب آنرا تخلیه کنید و بگذارید سرد شوند.پوست سیب زمینی ها را بکنید و با رنده (ریز) آنها را رنده کنید. اگر می خواهید پیاز هم استفاده کنید، آنرا هم پوست بکنید و جداگانه رنده کنید. بعد از رنده کردن پیاز آب آنرا دور بریزید، اگر آب پیاز را داخل خمیر کتلت کنید کتلت ها از هم خواهند پاشید.حالا گوشت ، سیب زمینی رنده شده و پیاز را مخلوط کنید و تخم مرغ را هم در آن بشکنید.

 

*. با افزودن نمک، فلفل و زردچوبه خمیر را خوب مخلوط کنید (برای مخلوط کردن سوسول بازی را کنار بگذارید و از دستان مبارک استفاده کنید).بعد از مخلوط کردن، ماهی تابه را روی آتش بگذارید و روغن داخل آن بریزید بگذارید خوب گرم شود. به وسیله یک نعلبکی و یک تیکه پارچه تمیز، وسیله فرم دادن کتلت را درست کنید. برای راحتی پارچه را کمی خیس کنید.حالا مقداری (یک قاشق سوپ خوری بزرگ) از خمیر کتلت را با دست راست بردارید و با نگه داشتن وسیله مربوطه در دست چپ خمیر را روی نعلبکی پارچه به صورت یک گلوله در آورید و بعد آنرا صاف کنید تا به صورت دایره یا بیضی ای در آید و با احتیاط کتلت خام را داخل ماهی تابه قرار بدهید.

 

*. تا پر شدن تمام سطح ماهی تابه این کار را ادامه دهید و بعد مراقبت کنید تا کتلت ها سرخ شوند. وقتی طرف اول آنها سرخ شد یکی یکی آنها را برگر دانید و بگذارید طرف دیگر آن هم سرخ شود. پس از سرخ شدن آنها را بردارید و در دیس بچینید. وقتی همه کتلت ها سرخ شدند با گوجه فرنگی و سبزی جات و اگر دوست دارید خیار شور تزئین کنید. کتلت را با نان و ماست خیار یا ماست اسفناج و یا حتی ماست موسیر سرو کنید. بعضی هم آنرا با یک سالاد شیرازی سرو می کنند.

 

خواص پیاز :

 

*. برای درمان اسهال از پوست پیاز استفاده کنید بدین صورت که پوست پیاز را بشوئید و در مقدری آب به مدت ده دقیقه بجوشانید ، سپس آنرا در داخل دستمالی ریخته و فشار دهید تا شیره آن گرفته شود . بعدا این شیره را با شکر شیرین کنید و روز ی چند فنجان از آن را بشوئید تا اسهال کاملا از بین برود .

 

گرداوری : اختصاصی برگزیده ها


کتلت , کتلت گوشت