ترشی رازیانه - رازیانه تازه در پلو

رازیانه 
 
رازیانه گیاهی است که در مناطق کوهستانی اما گرم رشد می کند این گیاه در کنار جاده ها و راه آهن ها و تاکستان ها و رشد می کند و به نظر می رسد بومی جنوب شرقی آسیاست که البته به صورت وحشی در بیابان های اروپای مرکزی، آفریقای جنوبی ، چین و ژاپن نیز می روید.

رازیانه تازه در پلو

رازیانه تازه در پلو

این گیاه برای داروهای ضد تشنج و ضدالتهاب مورد استفاده قرار می گیرد و طبیعتی گرم دارد.این گیاه را به صورت نارس می چینند و در جایی گرم قرار می دهند تا رسیده شود. از خشک کرده این گیاه جهت تهیه داروهای ضد تشنج و اسپاسم استفاده می شود ولی در مناطقی همچون همدان، کردستان ،کرمانشاه و سایر نقاطی که این گیاه می روید اهالی منطقه به صورت رازیانه ترشی از آن استفاده می کنند.این گیاه جهت شیردهی مناسب است ولی نباید زیاد از آن استفاده شود. اشتها آور نیز شناخته شده است.


مواد لازم برای آکا


▪ رازیانه تازه یک کیلوگرم
▪ سرکه به میزان لازم
▪ نمک یک قاشق غذاخوری

● طرز تهیه
رازیانه را از دسته ساقه ای آن نباید جدا کرد؛ ابتدا با قیچی دسته دسته آن را بریده و داخل ظرف ترشی گذاشته شود بعد هم سرکه و نمک به آن اضافه شود.
این ترشی بعد از یک هفته قابل استفاده است برای سبز ماندن این ترشی می توان از «کادکبود» استفاده کرد.
برای این کار ابتدا مقدار کمی کادکبود را داخل قابلمه ریخته و بعد از اضافه کردن آب به آن روی شعله ملایم گذاشته شود، سپس رازیانه سبز را داخل آن ریخته و فقط چند دقیقه ای آن را می جوشانیم و بعد از صاف کردن آب روی آن سرکه و نمک می ریزیم.
روزنامه ایران
 منبع ویستا
,