روش بخار پز کردن سبزیجات - آشپزی آکا - سبزیجات بخارپز

آشپزی - نکات آشپزی - روش بخار پز کردن سبزی جات

در گذشته انواع سبزی ‌ها به شکل سبزی خوردن، سالاد یا برای تهیه انواع خورش ‌ (مثل خورش کدو ، بادمجان ، کرفس و ...) مورد استفاده قرار می‌گرفتند، ولی اکنون در بسیاری از مهمانی‌ها، مجالس عروسی و یا دیگر مراسم، در کنار غذاهای متنوع، معمولا بشقابی از سبزی جات خام یا بخارپز دیده می‌شود.

سبزیجات بخارپز , روش بخارپز کردن سبزیجات , طرز تهیه بخار پز کردن سبزیجات

سبزیجات بخارپز

 

سبزی جات را هم می‌توان خام خورد و هم به صورت بخارپز، اما به دلیل دارا بودن ویتامین‌های حساس به حرارت (مثل ویتامین C)، باید در هنگام پخت آنها دقت بیشتری به خرج داد.

اگر بعضی سبزی ‌ها (مثل گل‌کلم، کلم و هویج) را خام بخوریم، ممکن است باعث بروز اختلالات ی در دستگاه گوارش شوند، لذا بهتر است آنها را پخت تا هضم‌شان آسان‌تر گردد.

اگر تصمیم به بخارپز کردن سبزی جات دارید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

1- در زمان بخارپز کردن حتما باید در ظرف گذاشته شود.

 2- از مقدار کمی آب استفاده کنید تا بعد از طبخ به خورد سبزی جات برود.

 3- آب حاصل از سبزی جات را میل کنید (به غیر از سیب‌زمینی).

 4- بهتر است در این روش، ابتدا آب را جوش‌ آورید. سپس انواع سبزی جات را در آب در حال جوش بریزید، زیرا با این روش آنزیم‌های موجود در سبزی حفظ می‌شوند و ویتامین‌ها هم در اثر حرارت کمتر آسیب‌ می‌بینند.

 5- برای حفظ رنگ سبزی به هیچ عنوان از جوش‌شیرین استفاده نکنید، زیرا باعث از بین رفتن ویتامین C، گروه B و برخی مواد معدنی می‌شود.

 6- سبزی جات را قبل از خرد کردن باید بشویید، زیرا اگر سبزی خرد شود، ویتامین‌ها با شستشو از بین می روند.

گاهی اوقات دیده شده است که سبزی جات را سرخ و یا با مقدار زیادی روغن می‌پزند که این روش علاوه بر ایجاد ترکی بات مضر ، باعث بروز چاقی و بیماری‌های قلبی‌-عروقی شده و به سلامت ی افراد لطمه می‌زند، مخصوصا اگر بری این کار از روغن جامد یا روغن حیوانی استفاده شود.

به علاوه، وقتی درجه حرارت در این روش پخت بالا باشد، باعث از بین رفتن ویتامین‌ها شده و مهم‌تر اینکه هضم‌شان با مشکل مواجه می‌شود.

یادتان نرود که تلفیق آنها با سایر گروه‌‌های غذایی از جمله غلات، گوشت سفید و لبنیات کم‌چرب می‌تواند وعده غذایی کامل تری را ایجاد کند.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:برگزیده ها


روش بخارپز کردن سبزیجات , طرز تهیه بخار پز کردن سبزیجات