مخالفت شهرها و ایالت های مختلف آمریکا با خروج این کشور از توافقنامه پاریس


اخباربین الملل,خبرهای  بین الملل , ترامپ

در پی تصمیم روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از توافقنامه پاریس، شمار کثیری از شهرداران، فرمانداران، صاحبان شرکت ها و رئیسان دانشگاه های آمریکا در نامه ای به سازمان ملل متحد پایبندی و احترام خود به این توافقنامه را ابراز کردند.

 به گزارش ایرنا، نشریه نیویورک تایمز روز جمعه با انتشار گزارشی فاش کرد که شهرداران 30 شهر بزرگ و فرمانداران برخی از ایالت های آمریکا در کنار صاحبان 100 شرکت تجاری و تولیدی آمریکا و رئیسان 80 دانشگاه این کشور در نامه ای به سازمان ملل متحد طرحی را ارائه داده و در آن بر پایبندی خود به مفاد توافقنامه پاریس که ترامپ روز پنجشنبه رسما خروج کشورش از آن را اعلام کرد، تاکید کرده اند.

 

با توجه به اینکه این نامه از سوی یک کشور عضو این نهاد بین المللی نوشته نشده این که چنین نامه ای چه تاثیری در تصمیمات سازمان ملل در این رابطه و یا اجرای مقررات مربوط به محدودیت تولید گاز های زیانبار که یکی از تعهدات کشور های جهان در قبال این توافقنامه است، خواهد گذاشت هنوز معلوم نیست.

 

با این همه اعلام همبستگی فرمانداران، شهردار ها، سرمایه داران و صاحبان شرکتهای تجاری آمریکا از هر دو حزب حاکم در کنار اصحاب دانشگاهی و موسسات علمی این کشور با چنین توافقنامه ای آشکارا نشان دهنده عدم خرسندی آنها از تصمیم ترامپ محسوب می شود.

 

نیویورک تایمز یادآور شده است که اندرو کومو فرماندار ایالت نیویورک، جری براون فرماندار کالیفرنیا و جی اینسلی فرماندار واشنگتن که هر سه آنها از ایالت های مهم و موثر در جهت گیریهای سیاسی این کشور به شمار می روند از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

 

امضاکنندگان این نامه تصریح کرده اند که به رغم تصمیم رئیس جمهوری آمریکا به خروج از این توافقنامه همچنان محدودیت های تولید گازهای گلخانه ای را رعایت خواهند کرد.

 

درهمین حال مایک بلومبرگ شهردار سابق شهر نیویورک و میلیاردر با نفوذ آمریکایی نیز در واکنش به این تصمیم ترامپ مبلغ 15 میلیون دلار به تلاش های مربوط به مقابله با اثرات مخرب تغییرات جوی کمک مالی کرده است.

 

شهردار سابق نیویورک ضمن اعلام تصمیم خود مبنی بر کمک مالی به تلاش های معطوف به مبارزه با تغییرات جوی گفته است که مردم آمریکا به این توافق بین المللی همچنان احترام می گذارند و هیچکاری از دست واشنگتن برای جلوگیری از پایبندی آنها به این توافقنامه ساخته نخواهد بود.