ساخت مار رباتیک برای عملیات امداد رسانی


اخبارعلمی ,خبرهای علمی,روبات

محققان ژاپنی موفق به ساخت روباتی شبیه مار شده اند که با عبور از مناطق صعب العبور جان افراد گرفتار در سوانح طبیعی را نجات می دهد.

 به گزارش  ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه توهوکو در ژاپن این مار روباتیک به طول 26 پا (8 متر) را که بدنش پوشیده از موهای کوتاه است برای کمک رسانی در زمان بلایای طبیعی در مقیاس بزرگ ساخته اند.

 

این دستگاه عجیب می تواند از دیوارها و آوار بالا رود و به گونه ای طراحی شده است که بتواند به افرادی دستیابی پیدا کند که پس از زلزله و یا سونامی در مکان های صعب العبور گیر کرده اند.

 

این ابداع نوآورانه اولین روبات مشابه مار در جهان است که می تواند با استفاده از دوربین نصب شده بر سر آن حرکت کند.

 

این روبات 3 کیلوگرمی، می تواند با سرعت 10 سانتیمتر در ثانیه حرکت کند و به گفته پروفسور 'ساتوشی تادوکورو' استاد دانشگاه توهوکو، فراتر از توانایی های یک انسان عمل می کند.

 

وی افزود: این دستگاه همچنین می تواند مناطق خارج از دسترس در خانه های فروریخته بر اثر زلزله را جستجو و امن بودن یا نبودن زیرساخت را بررسی کند.

 

محققان خاطرنشان کردند: این روبات برای کمک و واکنش به بحران ها در سراسر جهان طراحی شده است و در عرض سه سال به بهره برداری کامل خواهد رسید.

 

این روبات باریک در جریان عملیات جستجو و نجات بسیار ارزشمند خواهد بود و به گفته محققان، پیش از این در جریان بررسی نیروگاه شماره یک هسته ای فوکوشیما - محل فاجعه هسته ای سال 2011، آزمایش شده است.