انتقاد یکی از نمایندگان مجلس از جمع‌آوری امضا علیه فیلم «اکسیدان»


علیرضا رحیمی، نماینده مجلس درباره جمع‌آوری امضا در صحن مجلس برای توقف اکران دو فیلم «اکسیدان» و «مادر قلب اتمی» نوشت: «با یکی از متولیان خوشنام سینما تماس گرفتم و توضیحی درباره «اکسیدان» خواستم، مشخص شد اتفاقا این فیلم در جهت تقریب ادیان تهیه و ساخته شده است.»

 به گزارش خبرآنلاین، علیرضا رحیمی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در واکنش به نامه جمعی از نمایندگان مجلس برای توفق اکران دو فیلم «مادر قبل اتمی» ساخته علی احمدزاده و «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی در کانال تلگرامی خود نوشت:

 

«جمع کردن امضا از نمایندگان در صحن مجلس امر عادی و بعضاً همراه با حاشیه‌هایی است. امضاها علاوه بر طرح‌های قانونی و تذکرات و سؤال‌های رسمی نمایندگان، بعضا در قالب نامه به رییس جمهور یا مقامات عالی، بیانیه نمایندگان جمع آوری می‌شود. انگیزه واقعی جمع‌کنندگان امضاها و متولیان اصلی غالبا در آغاز امر آشکار نیست و با کمی درایت و تفحص قابل دسترسی و کشف است.

 

روز چهارشنبه (۹۶/۴/۱۴) در حاشیه جلسه علنی یکی از نمایندگان متنی را در ضدیت با اکران فیلم اکسیدان تهیه کرده بود و با ادعای اینکه در این فیلم به دین مسیحیت اهانت شده است، امضا جمع می‌کرد. از بنده که درخواست امضا داشت گفتم من که فیلم را ندیده‌ام و قضاوتی ندارم و امضا نکردم. در توضیح گفت که بعضی مراجع قم هم ناراحت شده‌اند از این اهانت.

 

همانجا با یکی از متولیان خوشنام سینما تماس گرفتم و توضیحی در باره «اکسیدان» خواستم، مشخص شد اتفاقا این فیلم در جهت تقریب ادیان تهیه و ساخته شده است، توضیحاتی دادند و پیشنهاد داد با تهیه‌کننده آن هم صحبتی داشته باشم.

 

به فاصله کمی با آقای منوچهر محمدی، تهیه‌کننده فیلم تماس داشتم، توضیحات بیشتری با جزییات دادند که روشن شد اتفاقا تبلیغ مسیحیت و نمادهای آن مثل کشیش و کلیسا در این فیلم پررنگ و برجسته شده و به‌نوعی تبلیغ مسیحیت شده است. همین امر یکی از ایرادهای شورای نمایش برای صدور پروانه پخش بوده است. یعنی نقطه مقابل ادعای مطرح شده در نامه سرگردان در صحن مجلس.

 

این نامه نهایتا با ۱۷ امضا به دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد رسید.

 

صرف‌نظر از اینکه این روزها اولویت‌های مهم کشور و زندگی مردم چیست و اقدامات نمایندگان فردی و جمعی رسمی و غیر رسمی چقدر با واقعیت مشکلات و اولویت‌های مردم و کشور منطبق است، این سوال مطرح است که چرا با وارونه کردن واقعیات برای مردم و کشور حاشیه سازی می‌کنیم؟

 

همین وقت و انرژی اگر صرف مشکلات و اولویت‌ها شود چه میزان ارزش افزوده در اقتصاد و معیشت مردم ایجاد می‌شود؟

 

آیا رای مردم برای حضور ما در حاشیه‌ها است یا شهامت گام نهادن در متن مشکلات و چاره جویی برای آن را انتظار مردم امیدوار هست؟

 

«اکسیدان» نیز مانند بقیه فیلم‌های زیر تیغ حاشیه باندازه کافی ادله و مستندات در دفاع از محتوا و قالب و تاثیر بر مخاطب دارد و دراین میان (و موارد مشابه) سکوت سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فضاهای وسیعتری در اختیار حاشیه سازان خواهد گذاشت.»

 

اخبارفرهنگی ,خبرهای  فرهنگی ,اکسیدان

 

17 تن از نمایندگان مجلس روز گذشته در مجلس با امضای نامه‌ای از وزیر ارشاد درخواست کردند که از ادامه اکران دو فیلم «مادر قبل اتمی» و «اکسیدان» جلوگیری کند.