آسمان آفتابی کشور در روز عید فطر/آغاز اوج گرما از نیمه دوم تیرماه


اخباراجتماعی ,خبرهای   اجتماعی , هواشناسی

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه آسمان کشور طی روز آینده صاف و آفتابی خواهد بود، گفت: در غالب نقاط کشور در روزهای آینده پدیده جوی خاصی جز افزایش دما نداریم. 

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده اظهار کرد: در روزهای آینده بارش نداریم و تنها در دامنه‌های شمالی البرز شامل گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی تا حد ناچیزی تشکیل ابر و بارش پراکنده داریم.

 

وی افزود: طی روزهای آینده به ویژه فردا (دوشنبه) در بخش شمالی سیستان و بوچستان در شهرستان زابل وزش باد پیش‌بینی می‌شود که منجر به وقوع گرد و خاک در اوایل صبح و شب خواهد شد.

 

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت: در بقیه نقاط کشور هیچ پدیده خاص جوی به جز هوای گرم نخواهیم داشت. با توجه به افزایش دما طی هفته جاری انتظار داریم در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه دمای هوا در خوزستان به حدود 50 درجه برسد. افزون بر این شمال غرب کشور نیز گرم می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که دمای تبریز در روز چهارشنبه (7 تیر) به بالای 37 درجه برسد.

 

وظیفه در مورد وضعیت جوی تهران طی روزهای آینده اظهار کرد: تهران تغییر چندانی ندارد  و هوا همچنان صاف و آفتابی خواهد بود. دمای تهران در شرایط حاضر حدود 36 درجه سانتیگراد است ولی پیش‌بینی می شود که تا چهارشنبه و پنجشنبه (7 و 8 تیرماه) به 39 یا 40 درجه سانتیگراد برسد.

 

وی افزود: در شرایط جوی کشور مشکل خاصی وجود ندارد و تنها با افزایش دمای تابستانه رو به رو هستیم. گرمترین دوره سال در کشور ما از 15 تیر تا 15 مردادماه است یعنی هنوز به اوج گرما نرسیده‌ایم. در جنوب شرق کشور رکورد دما تاکنون 53 درجه است و تهران 43 درجه سانتیگراد است درحالیکه تاکنون در تهران بالاتر از 39.4 درجه سانتیگراد نداشتیم. معمولا این میزان افزایش دما را دوم تیرماه تا قبل از نیمه اول مرداد تجربه می‌کنیم.

 

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در پایان اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان اوج گرما در همین اواخر خرداد تا اوایل تیرماه است چون بعد از این دوره با حاکم شدن جریان‌های شرقی موسوم به جریان‌های مونسون، هوا را در این نقاط تعدیل می‌کنند.