بانداژی برای محافظت از اعصاب با استفاده از فناوری نانو


اخبارعلمی ,خبرهای علمی ,نانو

محققان ژاپنی با استفاده از نانوفیبرها بانداژی ساخته‌اند که امکان محافظت از عصب‌ها را فراهم می‌کند

 به گزارش ایرنا ؛از پایگاه خبری ساینس دیلی، این بانداژ جدید که از جنس پلاستیک زیست تخریب پذیر بسیار نرم ساخته شده است، با استفاده از جراحی دور اعصاب آسیب دیده پیچیده می‌شود. این بانداژ پلاستیکی که آغشته به ویتامین B12 است، در طول زمان به آرامی در بدن تجزیه و جذب می‌شود و هیچ آسیبی را به بدن بیمار وارد نمی‌کند.

 

ویتامین B12 در ترمیم اعصاب نقش مهمی برعهده دارد و از طریق بانداژ به اعصاب آسیب‌دیده منتقل می‌شود. به گفته محققان مصرف خوراکی ویتامین B12 در ترمیم اعصاب تاثیری ندارد.

 

در آزمایشاتی که با استفاده از این بانداژ انجام شد،‌ محققان توانستند اعصاب سیاتیک تخریب شده در موش‌ها را ظرف مدت شش هفته ترمیم کنند و امکان حرکت و حس این اعصاب را بازیابی کنند. این مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های متداول برای درمان اعصاب آسیب دیده است.

 

در حال حاضر برای ترمیم اعصاب پاره شده از لوله‌هایی استفاده می‌شود که دو سر آن‌ها را نزدیک به هم نگه می‌دارد تا مجددا به هم پیوند بخورند؛ اما این شیوه درمانی در عمل هیچ تاثیری بر سرعت بهبود اعصاب ندارد. همچنین برای ترمیم اعصاب آسیب دیده‌ای که پاره نشده‌اند، این شیوه درمانی کارآیی ندارد.

 

اکنون محققان با یک شرکت داروسازی همکاری می‌کنند تا بتوانند آزمایش‌های کلینیکی این فناوری را روی انسان‌ها آغاز کنند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Acta Biomaterial‌ منتشر شده است.