ویروس زیکا سلاح تومورهای مغزی شد


اخبارپزشکی ,خبرهای پزشکی, ویروس زیکا

دانشمندان به امکان حیرت انگیزی فکر می کنند، اینکه بتوان از ویروس زیکا به عنوان سلاحی قدرتمند برای درمان تومورهای مغزی استفاده کرد.

 به گزارش مهر، نشریه بزینس استاندارد می نویسد: ویروس زیکا اگرچه نگرانی هایی را به همراه داشته است اما حالا گروهی از دانشمندان به آن به عنوان یک سلاح نگاه می کنند. آنها قصد دارند از این ویروس جهت هدف قرار دادن و تخریب سلولهای تومور سرطان مغزی بهره بگیرند. دانشمندان به این نگرش جدید به عنوان درمان امیدوارکننده سرطان نگاه می کنند.

 

پروژه این نوآوری در مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا آغاز شده و توسط هری بالسترود از دانشگاه کمبریج سرپرستی می شود.

 

آنها در نظر دارند از سلولهای تومور سرطانی در آزمایشگاه و بر روی موشها استفاده کرده تا اثرگذاری ویروس زیکا بر گلیوبلستوما را مورد بررسی قرار دهند. این سرطان شایع ترین و تهاجمی ترین تومور مغزی محسوب می شود.

 

ابتلا به ویروس زیکا در دوران بارداری موجب بروز اختلالات شدید در نوزادان آن هم به واسطه حمله به سلولهای بنیادین در مغز در حال رشد می شود.

 

البته تحقیقات دانشمندان مرکز سرطان بریتانیا نشان می دهد از آنجا که مغز افراد بزرگسال رشد کامل خود را کرده، ویروس زیکا در نهایت اثراتی شبیه ابتلا به آنفلوآنزا به همراه خواهد داشت.

 

دکتر هری بالسترود می گوید: ما نگرش نوینی را نسبت به ویروس زیکا دنبال می کنیم و می خواهیم بررسی کنیم که آیا می توان زیکا را به عنوان یک ابزار مطمئن علیه یکی از خطرناک ترین تومورها به کار بست.