گام جدید کره شمالی در توسعه موشک های قاره پیما


مقامات پیونگ یانگ با انجام آزمایش یک موتور موشکی جدید، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه جدید آمریکا را که به منطقه شبه جزیره کره و چین سفر کرده است، بدرقه کردند.

رهبر کره شمالی اعلام کرده است کشورش موفق به انجام آزمایش یک موتور موشکی جدید و قوی شده که نقش مهمی در توسعه برنامه ماهواره ای و موشکی این کشور خواهد داشت.

 

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز کیم جونگ اون رهبر کره شمالی روز یکشنبه همزمان با پایان یافتن دیدار رکس تیلرسون وزیر امور خارجه جدید آمریکا از منطقه به انجام آزمایش موفق یک موتور موشکی جدید نظارت کرده است.

 

انجام این آزمایش هنوز به تایید مراجع و منابع رسمی بین المللی نرسیده است اما به گفته رهبر کره شمالی انجام این آزمایش "تولد تازه ای" در صنعت رو به توسعه موشکی کره شمالی است و جهان به زودی شاهد اهمیت زیاد این دستاورد پیونگ یانگ خواهد بود.

 

براساس اعلام خبرگزاری رسمی کره شمالی این آزمایش در پایگاه پرتاب موشک " تونچانگ ری" انجام شده و کیم جونگ اون خود شخصا بر آن نظارت داشته است.

 

اخباربین الملل ,خبرهایبین الملل,رهبر کره شمالی

کره شمالی تا کنون 5 بار دست به انجام آزمایش اتمی زده و بارها با شلیک موشک های بالستیک به سمت دریای ژاپن همسایگان خود را نگران کرده است.

 

خبرگزاری رسمی کره شمالی این موتور را قدم بلندی در قابلیت پرتاب ماهواره کره شمالی دانسته است.

 

به گفته منابع دولتی کره شمالی موتور جدید همچنین قدم بلندی در برنامه توسعه موشک های بالستیک قاره پیمای کره شمالی نیز است.

 

کره شمالی در حالی از آزمایش موتور جدید موشکی خود سخن گفته که دو روز پیش رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در جریان دیدار خود از کره جنوبی ، با اشاره به پایان یافتن سیاست صبر استراتژیک واشنگتن نسبت به رفتارهای تحریک آمیز کره شمالی ، مقامات پیونگ یانگ را تهدید کرد که آمریکا همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی را برای برخورد با اقدامات کره شمالی در دست بررسی دارد.

 

همچنین دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نیز دیروز در صفحه توییتر خود با اشاره به اینکه کره شمالی بسیار بد رفتار کرده و سالهاست که آمریکا را به بازی گرفته است از دولت پکن نیز به خاطر اینکه هیچ کاری برای کمک به موضوع نمی کند، انتقاد کرد.

 

در روزهای گذشته و همزمان با آزمایش هفته پیش موشک بالستیک کره شمالی نگرانی ها در شبه جزیره کره از احتمال افزایش تنش و درگیری احتمالی نظامی افزایش یافته است و در ژاپن مانورهایی برای مقابله با حملات موشکی کره شمالی برگزار شده است.