کمک به درمان مشکلات مفاصل با بافت چربی خود بیمار


اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,مفاصل

. محققان دستگاه ساکشن جدیدی ابداع کرده اند که با استفاده از بافت چربی بدن بیمار می تواند به تسریع روند بهبود مشکلات مفصلی کمک کند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، اکنون با استفاده از دستگاه 'لیپوجمز' (Lipogems) ، چربی بدن می تواند به درمان مشکلات مفصلی شامل جراحت ها، استئوآرتریت‌ - نوعی آرتریت ناشی از ساییدگی و پارگی بافت بین مفاصل است که افراد زیادی را در سراسر جهان مبتلا می کند-- کمک کند.

 

این دستگاه که توسط محققان دانشگاه راش در آمریکا ابداع شده و استفاده گسترده از آن مورد تایید سازمان غذا و داروی این کشور هم قرار گرفته است، به آرامی کار ساکشن و پردازش را انجام می دهد و از بافت چربی خود بیمار به عنوان منبعی بالقوه از سلول های بنیادی و عوامل رشد برای تسریع روند بهبودی استفاده می کند.

 

این فناوری برای کمک به بیمارانی با شرایط خاص ارتوپدی مانند مفاصل دردناک-- از جمله ناحیه زانو، مچ پا یا شانه -- با دامنه حرکت محدود، مناسب است.

 

برایان کول از محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش گفت: علاوه بر این، از این دستگاه می توان در نقص های بافت نرم در تاندون ها، رباط ها و عضلات برای بهبود این محیط بیولوژیک استفاده کرد.

 

وی افزود: مدت هاست که از چربی برای حمایت از بافت، ترمیم و جایگزینی آن استفاده شده است. چربی این توانایی را دارد که منبعی از سلول های مهمی باشد که پروتیین های اصلی دخیل در ترمیم و کاهش التهاب را تولید می کنند.

 

سیستم لیپوجمز، سلول های چربی را از ناحیه شکم یا ران بیماری که تحت بی حسی موضعی قرار گرفته است، لیپوساکشن می کند؛ در این فرایند، روغن های التهابی و خون از چربی برداشته شده شسته و پاک سازی می شود اما خصیصه های مفید بافت چربی نگاه داشته می شود تا به محل آسیب دیده تزریق شود.کل این رویه از برداشت چربی تا تزریق آن در کمتر از 30 دقیقه انجام می شود.