تاکید موگرینی و کری بر اهمیت اجرای برجام


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,موگرینی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، جان کری وزیر امور خارجه پشین ایالات متحده و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزیران خارجه اندونزی و نرو‍ژ در نشستی خبری پیش از نشست اسلو سخنانی را بیان کردند.

 به گزارش ایسنا، در این نشست موضوعاتی از جمله مسائل منطقه‌ای و توافق هسته‌ای ایران مطرح شد.

 

جان کری در این نشست در مورد تداوم توافق هسته‌ای و اهمیت رسیدن به آن با ایران صحبت کرد که فدریکا موگرینی نیز در تکمیل صحبت‌های وی اظهارات مهمی را بیان کرد.

 

فدریکا موگرینی در ادامه صحبت‌های این نشست در تایید سخنان جان کری در موضوع پایبندی ایران به برجام گفت: ما همین چند هفته پیش شاهد چندمین گزارش آژانس بین‌المللی انر‍ژی اتمی بودیم که تایید کرد ایران به تعهدات خود در برجام پایبند است. بنا بر این ما در اولین قدم بر این مساله که غیر ممکن است با ایران به توافق هسته‌ای برسیم غلبه کردیم و در مرحله بعد هم بر بدگمانی‌هایی که می‌گفتند این توافق هسته‌ای به سرانجام نخواهد رسید غلبه کردیم.

 

وی ادامه داد: حالا که در آستانه رسیدن به سال دوم حصول برجام هستیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ششمین گزارش جامع خود تایید می‌کند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است اما در هر حالتی (در هر شرایطی که اتفاق بیفتد) اتحادیه اروپا تضمین می‌کند توافق هسته‌ای با ایران دوام خواهد داشت.

 

موگرینی تصریح کرد: همه ما به این توافق هسته‌ای پایبند هستیم و این توافق متعلق به یک کشور نیست. این توافق متعلق به جامعه جهانی است و تا زمانی که مربوط به اتحادیه اروپا باشد ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که مطمئن شویم توافق اجرایی شده و در حال اجرا است.

 

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: سیاست و تعهد ما برای اجرای برجام ادامه خواهد داشت.