کاهش قیمت جهانی نفت


اخباراقتصادی,خبرهای  اقتصادی,قیمت جهانی نفت

افزایش تولید نفت لیبی و آمریکا موجب آسیب رساندن جدی به تلاش های اوپک برای برقراری مجدد توازن میان عرضه و تقاضای جهانی است.

 قیمت جهانی نفت به دلیل افزایش تولید نفت لیبی و بی توجهی آمریکا، در روند افزایشی نفت شیل با کاهش روبرو شد.

 

به گزارش مهر به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت در بازار معاملات آتی روز چهارشنبه به دلیل افزایش تولید نفت لیبی و نگرانی از افزایش تولید نفت آمریکا که در حال برهم زدن تلاش های اوپک برای کاهش مازاد عرضه جهانی است، با روند نزولی مواجه شد.

 

در همین حال، قیمت نفت دریای برنت با ۲۵ سنت کاهش معادل ۰.۵ درصد روند نزولی به ۵۱ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید؛ ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۳۲ سنت کاهش معادل ۶ دهم درصد افت به ازای ۴۹ دلار و ۳۴ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.  

 

به گفته تجار، کاهش بهای نفت به افزایش تولید نفت لیبی و نیز افزایش بی رویه تولید نفت آمریکا بر می گردد.  

 

همچنین شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که انتظار می رود تولید نفت این کشور در این هفته، به ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند که طبیعتا روند روبه رشد صادرات لیبی را به دنبال خواهد داشت.

 

بر اساس آمار ردیابی نفتکش های توماسون رویترز، میانگین صادرات نفت لیبی در سال جاری میلادی را تا کنون بطور میانگین ۵۰۰ هزار بشکه در روز نشان می دهد؛ این در حالی است که این رقم برای مدت مشابه سال قبل ۳۰۰ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

 

همچنین تولید نفت شیل آمریکا هم از اوسط سال گذشته میلادی به بعد، بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته و تولید فعلی نفت این کشور بیش ا ز ۹.۳ میلیون بشکه در روز است که در حال نزدیک شدن به تولید نفت عربستان سعودی و روسیه است.

 

بر پایه این گزارش، افزایش تولید نفت لیبی و آمریکا موجب آسیب رساندن جدی به تلاش های اوپک برای برقراری مجدد توازن میان عرضه و تقاضای جهانی است.

 

در حال حاضر  ذخایر جهانی نفت حداقل ۱۷۰ میلیون بشکه است که بیشتر از میانگین سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی است.