مهاجم کانزاس قصد کشتن ایرانی‌ها را داشت


اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی , مهاجم کانزاس

کارمند میکده‌ای در ایالت کانزاس آمریکا، که محل دستگیری مظنون به قتل یک مرد هندی در حمله‌ای ظاهرا نژادپرستانه بود در تماس با پلیس گفته بود که مظنون از تیراندازی و قتل «دو ایرانی» صحبت کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «آدام پورینتون» (۵۱ ساله)، یک مرد هندی را روز چهارشنبه پیش در میکده‌ای در شهر «اولات» واقع در کانزاس کشت. یک هندی دیگر و یک آمریکایی هم در این حمله زخمی شدند.

 

مظنون پنج ساعت بعد در رستورانی در ۱۳۰ کیلومتری آنجا در ایالت «میسوری» دستگیر شد. کارمند همین رستوران بود که اطلاعات تازه را به پلیس داد.

 

صدای ضبط شده مرکز تماس‌های اضطراری ۹۱۱ پلیس و اورژانس در بخش هنری کانزاس نشان می‌دهد که کارمند میکده محل دستگیری مظنون به پلیس گفته بود که بدون به صدا در آوردن آژیر به ساختمان نزدیک شوند چون مظنون ممکن است «وحشت کند» و «اتفاق بدی بیافتد.»

 

«سرینیواس کوچیبوتلا» روز چهارشنبه پس از تیراندازی جان باخت. «آلوک ماداسانی» دوست کوچیبوتلا که او هم هندی است و یک آمریکایی در این حمله زخمی شدند.

 

آدام پورینتون قرار بود روز دوشنبه در دادگاه حاضر شود. او به قتل درجه یک و تلاش برای قتل درجه یک متهم شده است.

 

شاهدان عینی به روزنامه «کانزاس سیتی استار» گفتند که مهاجم پیش از تیراندازی فریاد زد: «از کشور من بیرون بروید.»

 

یک کارمند میکده هم گفت که مهاجم پیش از تیراندازی فحش های نژادی می‌داد.

 

کارمند محل دستگیری پورینتون در تماس با ۹۱۱ گفت که مردی به این میکده آمده و گفته «کار خیلی بدی» کرده و حالا درحال گریز از چنگ پلیس است.

 

او گفت: «او از من پرسید آیا می‌تواند پیش من و شوهرم بماند و نخواهد گفت چه کرده. من سوال پیچش کردم و او بعد گفت اگر قبول کنم که خانه ما بماند خواهد گفت که چه کرده. بالاخره به حرف آمد و گفت که به دو ایرانی در اولات تیراندازی کرده و آنها را کشته.»

 

مقام‌ها هنوز در مورد انگیزه احتمالی حمله اظهار‌نظر نکرده‌اند.

 

گفته می‌شود که مجروح دیگر به نام «ایان گریلوی» (۲۴ ساله) ظاهرا برای متوقف کردن مهاجم مداخله کرده بود.

 

ایان گریلو گفته احساس می‌کرده باید کاری بکند چون خانواده‌ها و بچه‌ها آنجا حضور داشتند. او گفت خوشحال است که مردم بعد از این حادثه متحد شده‌اند و «خیلی خوب است که می شود این امید را به مردم داد که همه از همه متنفر نیستند.»

 

ماداسانی هم یکشبنه شب در مراسم گرامیداشت قربانی در کانزاس حمله را «جنایتی بی‌معنی» خواند.

 

او این حمله را «حادثه‌ای نادر» توصیف کرد که «نشان‌دهنده نگرش مردم کانزاس، غرب میانه و ایالات متحده نیست.»

 

دولت هند این حادثه را تکان‌دهنده توصیف کرده است.

 

خبر این قتل در هند انعکاس گسترده‌ای از جمله در شبکه‌های اجتماعی داشت و بعضی به قدرت رسیدن «دونالد ترامپ» در آمریکا را علت آن دانسته‌اند.

 

اف‌بی‌آی هم اکنون درحال تحقیق درباره انگیزه‌های احتمالی این جنایت در رستوران و میکده آستینز است و انگیزه نژادی یکی از احتمالات به حساب می‌آید.