۶ میلیون دیگر از حقوق معاف از مالیات شد


اخباراقتصادی,خبرهای  اقتصادی,مالیات

سقف معافیت حقوق کارکنان از مالیات تا ۵۰۰ هزار تومان دیگر افزایش یافت تا در مجموع شش میلیون تومان دیگر از دریافتی یک کارمند در طول یک سال مشمول مالیات نباشد.

به گزارش ایسنا، براساس ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم، میزان معافیت مالیات بر درآمد سالانه مشمولان مالیات حقوق از یک یا چند منبع هر ساله در قانون بودجه سنواتی مشخص می‌شود.

 

براین اساس دولت در لایحه بودجه سالانه پیشنهاد معافیت سقف حقوق از مالیات را ارائه می‌کند که در نهایت با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب قانون بودجه برای سال مربوطه اجرایی می‌شود.

 

این در حالی است که در لایحه بودجه ۱۳۹۶ تبصره ۶ تاکید داشت که حقوق کارکنان دولت تا سقف یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف است که در مجموع دریافت ۱۸ میلیون تومانی یک کارمند طی ۱۲ ماه در سال ۱۳۹۶ مشمول مالیات نمی‌شد و از رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر ماه بود که باید تا ۱۰ درصد برای مشمولان مالیات کسر می‌شد.

 

اما در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده در صحن علنی مجلس امروز  - شنبه  - نمایندگان رسما مصوب کردند که سقف معافیت ۵۰۰ هزار تومان دیگر افزایش یابد، بنابراین میزان آن را از یک میلیون و ۵۰۰ تومان در هر ماه که در لایحه پیشنهاد شده بود به دو میلیون تومان افزایش یافت.

 

با این مصوبه و رشد ۵۰۰ هزار تومانی سقف معافیت در مجموع معافیت سالانه از ۱۸ به ۲۴ میلیون افزایش یافته که رقمی حدود شش میلیون تومان اضافه را در بر می‌گیرد.

 

با پیشنهاد دولت، حقوق کارکنان دولت در سال آینده تا ۱۰ درصد نیز نسبت به پایه سال جاری افزایش می‌یابد.