محصولات اسحاق لاریان سوپر میلیاردر معروف، در راه ایران -آکا

برگزیده ها اسحاق لاریان Isaac Larian، سوپرمیلیاردر ایرانی ساکن آمریکا، صاحب و مدیرعامل «ام.جی.ای» بزرگترین کمپانی خصوصی اسباب بازی جهان، امروز اعلام کرد با افتتاح رسمی مال بزرگ سیتی سنتر در اصفهان، قصد دارد شعبه فروشگاه اسباب بازی خود رو در آن باز کند. لاریان متولد کاشان و از یک خانواده یهودی ایران است که سال ها پیش […]

اسحاق لاریان Isaac Larian، سوپرمیلیاردر ایرانی ساکن آمریکا، صاحب و مدیرعامل «ام.جی.ای» بزرگترین کمپانی خصوصی اسباب بازی جهان، امروز اعلام کرد با افتتاح رسمی مال بزرگ سیتی سنتر در اصفهان، قصد دارد شعبه فروشگاه اسباب بازی خود رو در آن باز کند.

اسحاق لاریان

اسحاق لاریان

برگزیده ها: محصولات اسحاق لاریان سوپر میلیاردر معروف، در راه ایران

لاریان متولد کاشان و از یک خانواده یهودی ایران است که سال ها پیش در سن ۱۷ سالگی به تنهایی به ایالات متحده مهاجرت کرد و الان با بیش از یک میلیارد دلار سرمایه خالص، مالک و مدیر یکی از موفق ترین کمپانی های آمریکاست.

,isaac larian,ابر میلیاردر ایران,ایرانیان آمریکا,[categoriy]

اسحاق لاریان متولد ۱۳۲۲ در کاشان است. این میلیاردر ایرانی – آمریکایی بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی MEGA Entertainment بزرگ ترین کارخانه عروس ک سازی جهان است. لاریان در ۱۷ سالگی وارد آمریکا شد و پس از فارغ التحصیلی از رشته مهندسی عمران، به صادرات کالاهای الکترونیکی مشغول شد. چند سال بعد در سال ٢٠٠٠ وی تصمیم به ساخت عروس ک های «برتز» گرفت. وی در سال ۲۰۰۴، توسط ارنست اند یانگ، «کارآفرین سال» (در فهرست محصولات مصرفی) نام گذاری شد. سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷، توسط ارنست اند یانگ «کارآفرین سال» ملی نام گرفت. شعار او «آینده به نفع جسوران» است که در سراسر ساختمان MGA نمایش داده می شود. ,isaac larian,ابر میلیاردر ایران,ایرانیان آمریکا,[categoriy]

ساخت عروس ک های برتز:

او در سال ٢٠٠٠ تصمیم به ساختن عروس ک های «برتز» گرفت که دو نوع از این عروس ک ها به نام های ایرانی فرزندان او ، کامران و یاسمین خوانده می شوند. در دعوای قانونی که در آن «ماتل» کارخانه عظیم اسباب بازی سازی و سازنده عروس ک های «باربی» برعلیه شرکت «ام جی ای» و صاحب ایرانی آن، مبتکر و سازنده عروس ک های «برتز» ادعای خسارت کرده بود، «ماتل» نتوانست مدارک لازم مبنی بر داشتن حق امتیاز عروس ک های باربی را به دادگاه ارائه دهد و درنتیجه این دادگاه، به نفع سازنده عروس ک های «برتز»، اسحاق لاریان رای داد.

محاکمه سازنده عروس ک برتز:

درپایان این محاکمات طولانی مدت که در شهر «سانتا آنا» در جنوب لس آنجلس برگزار شد، رئیس هیئت منصفه دادگاه به خبرنگاران گفت که آن ها احساس همدردی و دلسوزی خاصی نسبت به «ام جی ای» که یک شرکت نسبتا کوچک تر است و می کوشد تا با شرکت عظیم تجاری چون «ماتل» رقابت کند داشته اند. یکی از اعضای هیئت منصفه به نام «نادین دون» ٢٢ ساله گفت:«من فکر نمی کنم یک شرکت بزرگ با زورگویی بتونه دیگرون رو از میدون به در کنه.» این هیئت منصفه به طور متفق القول ادعای «ماتل» مبنی بر داشتن کلیه حقوق و امتیازات ساختن عروس ک های «برتز» و نظر آن ها که این عروس ک ها به «باربی» شباهت دارند و هم چنین اتهام دزدیدن طرح و مدل های اولیه آن توسط سازنده «برتز» را رد کردند.
درعوض «ماتل» مجبور به پرداخت بیش از ٨٨ میلیون دلار غرامت به «ام جی ای» شد که بنا بر ادعای سازنده «برتز» در بیش از١١۴ مورد مختلف از طرح های برتز استفاده کرده است! «ماتل» تنها در یک مورد و در رابطه با ادعای این شرکت مبنی بر انعقاد یک قرارداد غیرقانونی میان «اسحاق لاریان» صاحب ایرانی «ام جی ای» با طراح و سازنده عروس ک های باربی در این شرکت برای ساختن عروس ک های «برتز» که برخلاف قوانین اداری «ماتل» بوده است برنده شد و طبق رای دادگاه «لاریان» مجبور به پرداخت ١٠ هزار دلار غرامت به شرکت «ماتل» شد.

رای دادگاه:

رای این دادگاه تحول بزرگی در روند این محاکمات به شمار می رود که از سال ٢٠٠٨ جریان پیدا کرد و همچنین دادگاه دیگری در لس آنجلس به «اسحاق لاریان» حکمی مبنی بر پرداخت غرامتی بالغ بر ١٠٠ میلیون دلار به شرکت «ماتل» را ابلاغ کرده بود.

پیروزی بزرگ:

مهاجر یهودی تبار ایرانی که پس از وقایع انقلاب اسلامی در ایران به آمریکا مهاجرت کرده است ،اعضای خانواده او که از شنیدن رای دادگاه به وجد آمده بودند به خبرنگاران گفتند که به شدت تحت تاثیر این رای دادگاه قرار گرفته اند. لاریان گفت:«این یک پیروزی برای همه مهاجرانی است که می خواهند دست به یک کار تازه بزنند و رای دادگاه به ما ثابت کرد که رویای آمریکایی واقعا وجود دارد.»

عروس ک های برتز:

عروس ک های «برتز» کمی درشت هیکل تر از عروس ک های «باربی» هستند و پاهای آن ها به نسبت بدنشان به کوچکی و ظرافت پاهای «باربی» نیست. عروس ک های برتز با رنگ پوستی شرقی و چشم های قهوه ای و گاه مورب در مدت زمانی کوتاه بین اهالی کشورهای آسیایی، خاورمیانه ای ، آمریکای جنوبی و مکزیک نیز طرفداران زیادی پیدا کرد و در بعضی موارد حتی جایگزین باربی شد. عروس ک یازده و نیم اینچی (٢٩ سانتیمتری) با مجموعه ای از لباس ها و وسایل متنوع در مغازه های اسباب بازی فروشی قابل خریداری است.


,