انواع گل تاج خروس - گیاه دم خروسی اسم علمیش

 در این پست از سایت برگزیده ها برای شما   اطلاعاتی درباره گل تاج خروس را آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

گل های زیادی در دنیا وجود دارند که هر کدام با توجه به شرایطی خواص قابل تکثیر هستند ، گل تاج خروس یکی از گل هایی هست که با توجه به زیبایی فراوان که دارد و نگهداری نسبتا ساده همیشه مورد استقبال خانواده ها بوده و در اکثر نقاط ایران این گل به چشم میخورد ، با توجه به اهمیت این گل و زیبایی فراوان این گل سایت  دانش برگزیده ها قصد دارد تا تمامی اطلاعات لازم را جهت نگهداری این گل در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا در صورت نیاز استفاده لازم را ببرید :

تاج خروسگل تاج خروس , تاج خروس

گل تاج خروس

پرورش تاج خروس

گل تاج خروس یاCelisia L. هم نوعی از گل زلف عروس ان و جنسی از خانواده تاج خروسها یا آمارانتاسه Amaranthaceae میباشد که بلندی آن در انواع مختلف به یک متر می رسد .


گیاه دم خروسی اسم علمیش , تخم تاج خروس

تاج خروس

گل تاج خروس

 

انواع مختلف تاج خروس :
1 ـ تاج خروس پابلند( نقره ای) یا سلیسیا آرژنتا C. argentea : به بلندی یکمتر با برگهای سبز تیره کمی متمایل به قرمز ، با گلهای قرمز با نقش سفید این گونه دارای واریته های متعددی میباشد .از به نقل از برگزیده ها :همه اقسام این گونه معروفتر که از قدیم در ایران کاشتن آن مرسوم بوده میباشد .


نگهداری گل تاج عروس , روش نگهداری گل تاج خروس

گیاه دم خروسی اسم علمیش

گل تاج خروس


کل تاج خروسى , گیاه زیبای آمارانتوس تریکالر

تخم تاج خروس

تاج خروس

گیاهی از تیره تاج خروسان , ویژگی های انواع گونه تاج خروس

نگهداری گل تاج عروس

عکس گل تاج خروس

2– تاج خروس پا کوتاه(نقره ای)کریستاتاC . crete de coq(C.cristata ) : که گیاهی به بلندی 20 تا 50 سانتیمتر و از انتهای ساقه آن تاج بزرگ و پهنی که لبه آن چین چین میباشد بیرون میآید و بعلت آنکه کاملا شبیه تاج خروس معروف به چهل تاج است به این نام معروف شده .
روی این تاج را هزاران گلهای کوچک غیر معلوم فشرده بیکدیگر پوشانده که رنگ آنها زرد طلائی ، ارغوانی ، صورتی ، قرمز ، نخودی و غیره بسته به جورهای مختلف است .

نام گیاه تاج خروسی , طرزدرست کردن تاج خروس

روش نگهداری گل تاج خروس

عکس گل تاج خروس

   
2ـتاج خروس آرژانتا ژاپونیC. cristata variegatajaponica: که تاج آن مانند پرهائی که قدیم اروپائیان به کلاه نصب میکردند میباشد .
این جور بوته اش با بوته تاج خروس یکی است ولی بجای یک تاج که روی بوته تاج خروس است روی هر شاخه از این کیاه که به فراوانی میروید خوشه های سبک پَر مانند که پوشیده از گلهای ریز زیادی بهمان الوان مذکور در بالا است دیده میشود .
اندام بوته آن مخروطی شکل و کاملا متمایز با جور اول میباشد .
بذر این دوجور را نیز اوائل فروردین تا اردیبهشت روی خزانه که از خاک سیاه و سبک آماده شده باشد کاشته پس از آنکه بوته ها به اندازة 5 تا 6 سانتیمتر شدند آنها را به محل اصلی منتقل میسازند .
برگهای جوان این گیاه خوشمزه و قابل خوردن است و بذر آن نیز از نظر مواد پروتئینی از ذرت و ارزن بیشتر مواد پروتئینی دارد و برشته آن بسیار خوشمزه میباشد . 


گل تاج خروسی

کل تاج خروسى

عکس گل تاج خروس


  
3 ـ تاج خروس شیلدسی ئی C. childsii : اصل این گونه از کشور هند است با تاجهای زرد درخشان .

انواع,تاج,خروس

گیاه زیبای آمارانتوس تریکالر

گل تاج خروس


4 ـ تاج خروس تومپو زونی ئی C. thompsonii : این گونه به بلندی 60 سانتیمتر می رسد .
گلهای آن بصورت تاجی به رنگ قرمزدرخشان ومنقش میباشد .

انواع,تاج,خروس

گیاهی از تیره تاج خروسان

پرورش تاج خروس


شاید شماهم این گیاه را برای زینت در باغچه کاشته اید و یا به طور خود رو در باغچه دیده اید ولی بدون استفاده از برگهای جوان و بذر آن بوته ها را در آخر فصل بدست خزان سپرده اید ، در حالی که در هزاران سال قبل کشاورزان و قبایلی در مکزیک این کیاه را می کاشتند و از بذر آن برای تغذیه استفاده می کردند و حتی در سال 1519 میلادی انبارهائی که پر از بذر تاج خروس بود در مکزیک پیدا شد .

انواع,تاج,خروس

ویژگی های انواع گونه تاج خروس

تاج خروس


انواع,تاج,خروس

نام گیاه تاج خروسی

تاج خروس


انواع,تاج,خروس

طرزدرست کردن تاج خروس

عکس گل تاج خروس


بوته تاج خروس در مقابل کود های شیمیائی و سایر کودها حساس است و خیلی زود آسیب می بیند برای آنکه بوته این گیاه خوب رشد کرده گلش درشت شود کافیست که آنها را در محل آفتاب گیر در خاکی که از مخلوط خاک سیاه ، باغچه و خاک برگ پوسیده درست تشکیل شده باشد کاشت ، و روزهای گرم چنان آبیاری کنند که پای بوته ها همیشه مرطوب باشد ، گلهای خشک تاج خروس چون تغییر شکل نمیدهد برای دسته گل خشک مناسب است .

تکثیر :
برای زیاد کردن این گیاه به روش کاشتن بذر آن اقدام میگردد .