تاریخ 4 میلیون ساله آمونیاک !

 

تاریخ 4 میلیون ساله آمونیاک !

آمونیاك (هیدرو‍ژن نیترید ، اندروس ،هیدروكسید اندروس آمونیوم )مهمترین تركیب هیدرو‍ژنی عنصر ازت میباشد كه تركیبات آن در طبیعت موجود بوده و همچنین از تجزیه مواد الی ایجاد می گردد .بر اساس نظریه های دانشمندان آمونیاك و تركیبی از گازهای متان ،آمونیاک ،ئیتروژن، بخار آب و دی اکسید کربن در4 میلیون سال قبل و زمان پیدایش زمین در اتمسفر وجود داشته و بطور طبیعی آمونیاك در متابولیسم اسید نوكلئیك و پروتئین جانداران وجود دارد.در ادرار انسان و اكثر موجودات خشكی به مقدار كمی اوره وجود دارد كه حاصل فعل و انفعالات شیمیایی بدن و تبدیل آمونیاك به اوره و دفع آن از طریق كلیه و ادرار می باشد اما موجودات ابزی مانند ماهی ها آمونیاك موجود در بدن خود را مستقیما دفع می كنند . سنگ آمونیوم كلراید ( نشادر ) در نقاط مختلف جهان وجود دارد و در گذشته رومی های باستان سنگ آمونیوم كلراید را از مكانی به نام پرستشگاه ژوپیتر یا همان لیبی جدید جمع آوری واز آن در داد و ستد استفاده می كردند.

 

 

آمونیاك به شكل نمك آمونیاك نخستین بار توسط شیمیدان مسلمان جابرابن حیان در قرن 8 شناخته شد. در قرن 15 فردی بنام Basilius Valentinus نشان داد كه آمونیاك را می توان از واكنش قلیای روی نمكهای آمونیاك بدست آورد. قبل از جنگ جهانی اول آمونیاك از طریق تقطیر گاز های زغال سنگ بدست می آمد .نیاز به كود های شیمیایی ازت دار جهت بخش كشاورزی و اسید نیتریك و تركیبات نیتروژنه بعنوان پایه مواد منفجره و بوجود آمودن تكنولوژی حفاری و استخراج و انتقال گاز ،دانشمندان را به استفاده از تركیبات نفت و گاز و ریفرمینگ این تركیبات جهت بدست آوردن هیدروژن ترغیب كرد.
با راه اندازی واحد های تولید آمونیاك در كشورهای  مختلف و ایجاد  اولین واحد تولید  آمونیاك ایران در شیراز ( سال 1342 ) زمینه را برای توسعه بخش های مختلف صنعتی و كشاورزی فراهم كرد و اكنون به بازار بزرگی در تجارت جهانی تبدیل شده است .

 

 

مصرف عمده آمونیاك در بخش تهیه كود های شیمیایی بوده كه حدود 60 درصد تولید جهانی آمونیاك (حدود 165 میلیون تن در سال 2011 ) را به خود اختصاص داده و 40 درصد باقیمانده در بخش های صنعتی و تهیه مواد دیگر استفاده می شود .

آمونیاك به شكل گاز و مایع وجود داشته و گاز آمونیاك از هوا سبكتر ،بی رنگ ، بسیار تند و زننده ، اشك آور بوده و در تماس با مجاری تنفسی ایجاد تحریك و اختلال كرده و باعث صدمه به فرد می گردد. مایع آمونیاك بی رنگ بوده و در تماس با پوست سوختگی شدید ایجاد می كند.
 در صورت فشردن گاز توسط كمپرسور و سرد كردن آمونیاك فشرده شده به مایع تبدیل و با گرم كردن مایع به گاز تبدیل می شود .از همین اصل برای سیستم های خنك كننده و چیلر استفاده كرده و از آمونیاك به عنوان یكی از قدیمی ترین گاز ها برای این سیستمها استفاده می شود .
 حلالیت آن در آب به هر دو شكل مایع و گاز بسیار زیاد بوده و در منفی 77 درجه سانتی گراد منجمد و در دمای منفی 33 درجه سانتی گراد به جوش می آید . وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاك 88 گرم بر سانتیمتر مكعب است. گاز آمونیاك در 25-16 درصد حجمی با هوا قابل اشتعال بوده و در مجاورت و تماس آمونیاك با نقره و جیوه تولید " فورمینات نقره و جیوه " میكند كه موادی شدیداً قابل انفجار هستند. گاز آمونیاك در دمای بالاتر از 400 درجه تجزیه شده و تولید هیدروژن میكند.

 


مطالب مشابه :


روشهای تولید امونیاک

بخار جهت کنترل دمای راکتور اضافه می مزیت این روش نسبت به ریفرمینگ گاز با بخار به صورت زیر
جذب كلرايد و H2S با جاذب اكسيد روي

چگونه متان در مجاور كاتاليست شكسته مي شود؟ تکنولوژی ریفرمینگ بخار از سالهای 1920 به بعد
کاتالیست

در كاتاليست اهن در راكتور hts بدليل حضور هيدروژن و بخار آب در ریفرمینگ بخار گاز به
ریفرمینگ خودگرمازا گاز طبیعی به گاز سنتز

ریفرمینگ خودگرمازا گاز طبیعی به گاز لوله هاي حرارتي و ديگ بخار تقطير و
روشهاي توليد آمونیاک

بخار جهت كنترل kaap از مبد لهای فشار بالا برای ریفرمینگ با بخار و لوپ سنتز با فشار پایین
پتروشیمی زاگرس

ریفرمینگ در تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده نموده ضمن آنکه حدود ۲۰۵ تن در ساعت بخار
تاریخ 4 میلیون ساله آمونیاک !

های دانشمندان آمونیاك و تركیبی از گازهای متان ،آمونیاک ،ئیتروژن، بخار ریفرمینگ
تاریخ 4 میلیون ساله آمونیاک

مشکلات احتمالی دیگ بخار چگونه گاز از تركیبات نفت و گاز و ریفرمینگ این تركیبات جهت
پشم شیشه،تولید پشم شیشه،خطرات پشم شیشه

- به دلیل عدم مقاومت پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت کاتالیست فرایند ریفرمینگ
برچسب :