ساخت بوم نقاشی(پارچه ای)

ساخت بوم نقاشی

بسیاری از نقاشان ترجیح می دهند که بوم نقاشیشان را خودشان تهیه کنند.زیرا می توانند هر سطحی که می خواهند را تهیه کنند و همچنین هر اندازه ای را تهیه کنند.برای ساخت بوم پارچه ای می توان از مواد مختلفی استفاده کرد.

پارچه:پارچه های متفاوتی برای بوم نقاشی وجود دارد که دارای ضخامت و بافت متفاوتی هستند.پارچه کتان.پارچه نخی (پنبه ای).کرباس.پارچه پلی استر.که کتان رایج ترین آنهاست.که اگر ضخیمتر و درشت بافت تر باشد بهتر است.

z590clemt4315lkr47na.jpg

  

چارچوب:برای چارچوب می توان از چوب خشک سفید استفاده کرد زیرا هم ارزان تر است و هم خشک است و نمی گذارد به مرور زمان ترک بردارد.

روش ساخت بوم نقاشی:

ابتدا چوب را با ضخامت تقریبا 2*4 می بریم .میتوان از نجاری آنها را با این اندازه تهیه کرد.سپس گوشه آن را 45 درجه می بریم بعد باید یک طرف آن را شیبدار کرد تا زمانی که نقاشی می کشیم لبه چوب روی پارچه اثر نگذارد. سپس ابتدا با چسب چوب گوشه ها را به هم می چسبانیم و گونیا می کنیم تا زاویه 90 درجه شود.سپس زمانی که خشک شد با منگنه دستی یا بادی هر گوشه را منگنه می کنیم لبه بیرونی چارچوب را بهتر است اندکی سمباده زد تاپارچه آسیب نبیند و پاره نشود. در گوشه ها می توان برای محکم شدن چارچوب از زوار استفاده کرد.

     gmh08kejm45udaalqt8p.jpg

 

پارچه را تقریبا از هر طرف تقریبا 10 سانتی متربزرگتر از چارچوب بگیریم تا راحتتر بتوانیم پارچه را بکشیم و اگر بعدا مجدد خواستیم پارچه را بکشیم بتوانیم.

bbcgxollmqxpgjikdrb.jpg

سپس ابتدا وسط هر چهار طرف را با منگنه به چارچوب محکم می کنیم.به این صورت که یک طرف را منگنه می کنیم سپس روبروی آن رابا دست یا انبر مخصوص محکم می کشیم و فقط یک منگنه می زنیم.بعد طرف دیگر را به همین صورت منگنه می کنیم.بعد از این مرحله وسط پارچه بصورت یک لوزی تشکیل می شود.

   93u0grjt2872at8pndon.jpg

u2gkwv2lms6ps83zud.jpg    7hj188mptie6jt10a1x.jpg

 

 

سپس چهار گوشه را محکم به طرف بیرون می کشیم (ابتدا دو گوشه مقابل هم را منگنه می کنیم.سپس دو گوشه مقابل دیگر را)و محکم روی چارچوب فقط یک منگنه میزنیم.

 jiu4g089w35nq5j65qah.jpg   b6ox5n0bydn8uj8rcmi.jpg

 

سپس از یک طرف از وسط منگنه می زنیم به طرف گوشه ها .سپس روبرو آن را می کشیم و منگنه می زنیم.و به همین ترتیب طرف دیگر را می زنیم.

8uby6ti7pt9xb9nl98e.jpg

 

سپس کنار هر طرف را منگنه می زنیم وبعد اضافه پارچه را می بریم و یا با چسب می چسبانیم.اکنون بوم آماده برای آستر کاری است.

 

 

55s5i9hci90tbstwcsic.jpg

 

آماده کردن سطح

بعد از کشیدن پارچه باید سطح پارچه را به آرامی سمباده بکشیم تا پرزهای پارچه گرفته شود.سپس باید سطح بوم را به وسیله ی یک ماده پوشاند. مواد زیادی وجود دارد که رایجترین آنها استفاده از جسو چسب چوب چسب سریشمی و ...است.از جسو بیشتر در سطوح سفت مثل چوب استفاده می کنند.برای استفاده از جسو در روی پارچه ابتدا باید سریشم را آماده کرد .سپس دو لایه نازک را با کاردک روی سطح پارچه می زنیم تا پارچه عایق شود.می گذاریم تا خشک شود.سپس با کاردک یک لایه ی بسیار نازک بر روی سطح پارچه می زنیم.سپس سطح آماده است.چسو جاذب بسیار قوی رنگ و روغن است وسطح شکننده ای دارد.بهترین ماده برای پارچه اکریلیک جسو پرایمرهای موجود در بازار و یا چسب چوب است.برای استفاده از چسب چوب ابتدا آن را بوسیله آب بسیار رقیق می کنیم.سپس بوسیله ی یک قلمو پهن زبر آن را روی پارچه به طور کامل می کشیم.

   

 

سپس کناره چهارچوب را چسب می زنیم تا در آینده کشش در پارچه در همه سطوح یکسان باشد.

 

سپس با کاردک روی سطج می کشیم تا یک لایه نازک از چسب روی پارچه بماند.تا بعد از خشک شدن ترک بر ندارد.بوم ما آماده است.شما می توانید سطح بوم را با رنگ روغن نسبتا رقیق سفید(هر رنگی دوست داشتید) بپوشانید تا پارچه کمتر رنگ را جذب کند.

درمورد ساخت چسب سریشم و جسو در موضاعات بعدی توضیح داده شده است.

عکس و نوشته:سیاوش هاشمی

 


مطالب مشابه :


نقاشی برجسته

سفره ارایی وتابلو های پوستری و نقاشی برجسته از خدا برای خودم و شما توفیق جاودانه کردن
ساخت بوم نقاشی(پارچه ای)

گالری نقاشی سیاوش نقاشی برجسته. بر بال های کتاب آماده کردن
ویترای یا هنر نقاشی بر روی شیشه

ویترای یا هنر نقاشی بر روی شیشه - سفال نقش برجسته پس از خالی کردن ظرف آن را خوب بشویید.
تاریخچه ی نقاشی

+ ویژگی برجسته نقاشی مانویان در این است که آنان در همین دوره است که مصور کردن نسخه های ادبی
برچسب :