ساخت مدل گوش- کاردستی

امواج صوتی از ارتعاشات مولكول‌های گاز در هوا تشكیل می‌شوند. شما نمی‌‌توانید آن‌ها را ببینید. زیرا مولكولهای گاز بسیار كوچكند. ولی می‌توانید با تبدیل ارتعاشات نامرئی مولكول‌های هوا به ارتعاشات مرئی،‌ به صورت ریز موج‌های سطح یك مایع، آن‌را مشاهده نمایید. این دقیقا چیزی است كه در گوش اتفاق می‌افتد.

 

وسایل مورد نیاز

 

وسایل مورد نیاز

خودكار، نوار لاستیكی، چاقوی كاردستی، چسب نواری دو رویه، چسب مایع، توپ پینگ‌پنگ، نی‌ نوشیدنی قابل خم شدن، خط‌كش فلزی، صفحه محافظ (رومیزی)، مقوای نازك، كاغذ سلفون، كاسه شیشه‌ای، آب، قوطی كیك، مقوای ضخیم، مقوای دارای خطوط شطرنجی

 

1- روی یك مقوای ضخیم، مستطیلی (با دو شكاف در بالای آن) رسم نمایید. سپس مطابق شكل نیمی از قوطی كیك را روی مقوا قرار داده و دور آن‌را خط بكشید. به دقت شكل به دست آمده را قیچی كرده و این كار را روی یك مقوای دیگر نیز تكرار نمایید.

 

ساخت مدل گوش

 

2- دو مستطیل دیگر كه قابلیت قرارگیری در شكاف‌ها را داشته باشند از مقوا بریده و به وسیله شكاف‌های موجود، تمام این بخش‌ها را روی هم سوار نمایید. این پایه‌ای است كه مدل گوش روی آن قرار می‌گیرد.

 

ساخت مدل گوش

 

3- ورق سلفون را به اندازه مقطع قوطی كیك ببرید و روی قوطی قرار دهید. آن‌را به وسیله نواركشی محكم كرده و مطمئن شوند كه كاملا صاف و كشیده قرار گرفته است.

 

ساخت مدل گوش

 

4- با استفاده از مقوای نازك، یك مثلث بزرگ با یك بخش پرچم مانند كه در نصف ضلع بزرگ‌تر مثلث امتداد می‌یابد، ببرید. مثلث را از وسط تا بزنید. مقداری چسب مایع روی پرچم بزنید.

 

ساخت مدل گوش

5- یك انتهای نی را به داخل مثلث چسب بزنید. در انتهای دیگر شكافی ایجاد نموده و از نوار چسب دو رویه برای اتصال انتهای شكاف داده شده نی به توپ و همچنین اتصال مثلث به كاغذ سلفون استفاده نمایید. مطمئن شوید انتهای نی در مركز دایره قرار دارد.

 

ساخت مدل گوش

6- قوطی را روی پایه خود قرار دهید در این وضعیت توپ نیز داخل آب غوطه‌ور می‌شود. مقوای شطرنجی را زیر كاسه قرار دهید تا مشاهده موج‌های ریز آب آسانتر شود. اكنون صداهای مختلفی پشت طبل ایجاد كرده و سطح آب را مشاهده نمایید. آیا صداهای مختلف، موج‌های ریز متفاوتی تولید می‌كنند؟

 

ساخت مدل گوش

 

در این مدل گوش، سطح كاغذ سلفون بزرگ و انعطاف‌پذیر به عنوان پرده صماخ عمل می‌كند. وقتی امواج صوتی تولید می‌شود، این سطح مرتعش شده و سبب می‌شود كه نی به سرعت به عقب و جلو حركت نماید. نی همانند استخوانچه‌ها (استخوان‌های گوش) عمل می‌كند. با اتصال این بخش به یك توپ پینگ‌پنگ،‌ موج‌های ریزی در آب درون كاسه تولید می‌شود. آب در واقع نقش مایع درون حلزون گوش را بازی می‌كند. صداهایی با ارتفاع متفاوت (صداهای زیر و بم) را امتحان نمایید؛ مثل جیغ بلند یا یك غرش كوتاه. آیا تعداد و اندازه ریزموج‌ها تغییر می‌كند؟


مطالب مشابه :


ساخت مدل گوش- کاردستی

آموزش علوم تجربی - ساخت مدل گوش- کاردستی - نگاهی تازه به علوم و آموزش آن
چند مدل تابلوی کلاژ با پارچه برای سیسمونی و تزیین اتاق نوزادان

کاردستی های ابتدایی - چند مدل تابلوی کلاژ با پارچه برای سیسمونی و تزیین اتاق نوزادان - تجربه
لباس مجلسی(سری6)

خیاطی،مدل مو،عروس،داماد،کاردستی،ازدواج،نامزدی،گوگولی گروپ،مدل لباس عروس
پروانه کاغذی یک کاردستی خوب برای بچه ها

پروانه کاغذی یک کاردستی خوب برای بچه مدل مو دخترانه و
کاردستی با قوطی کنسرو

کودکانه - کاردستی با قوطی کنسرو - آموزش ساخت کاردستی و آموزه های قرآنی - کودکانه
چندین مدل پالتو 2015 شیک و زیبا

آموزش ساخت انواع کاردستی - چندین مدل پالتو 2015 شیک و زیبا - کاردستی های رنگی و زیبا
برچسب :