سروهای قلعه سروستان باغملك به صورت اضطراری ثبت ملی می شوند

قلعه واقع در منطقه نیز مربوط به دوره سلجوقیان است و شخصی به نام سردار ملیح از فرماندهان امیر ارسلان سلجوقی این قلعه را بنا کرده است.
  این منطقه خواه‌ناخواه منطقه‌ای گردشگری است و باید معرفی و شناسایی شود تا گردشگران به قلعه سروستان روانه شوند.
قلعه "قلعه سروستان" خود نیز در زمره آثار تاریخی جای می گیرد و دژی محسوب می شود که به سختی قابل دسترسی است و همچون قلعه الموت تنها از یک راه دشوار قابل دسترس است و روبه رو و اطراف آن دره، پرتگاه و رودخانه وجود ارد. البته از این دژ جز چند دیواره مخروبه و تکه سنگهای مربوط به قلعه چیز دیگری بر جای نمانده است.
رودخانه ای هم که پیرامون این دژ و درختان سرو نزدیک به آن قرار دارد چند سالی است که به علت خشکسالی و کم آبی رو به خشکی نهاده و آب آن اکنون ناچیز است. وجود قلعه، باغهای میوه، چشمه های آب، سروهای کهنسال این منطقه از نگاه تاریخی، طبیعی و گردشگری در خور توجه ویژه است. همچنین یکی از درختان سرو موجود در منطقه سروستان شهرستان باغملک به عنوان پنجمین درخت باستانی جهان، به علت عدم ثبت در فهرست آثار ملی به شدت در خطر تخریب از سوی عوامل انسانی و محیطی قرار گرفته است. این درخت تنومند سرو که از آن به عنوان دومین درخت قدیمی بعد از سرو ابرکوه یزد و پنجمین درخت باستانی جهان یاد می شود بیش از سه هزار سال قدمت دارد و در منطقه ای به نام سروستان در شهرستان باغملک قرار دارد که در آن سروهای فراوانی وجود دارد. سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در این خصوص می گوید: این سرو که بازدید کننده های فراوانی نیز دارد در سالهای اخیر به هیچ مورد توجه میراث فرهنگی قرار نگرفته و با وجود قدمت فراوانی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده تا مورد حفاظت و نظارت قرار بگیرد. 585033_orig.jpg   مجتبی گهستونی افزود: به نظر می رسد میراث فرهنگی و یگان حفاظت از ارزش بالای این سرو و قدمت آن بی خبر است که اینگونه این میراث طبیعی با ارزش را به حال خود رها کرده و هر آن ممکن به دست انسانی برای همیشه از صحنه تاریخ طبیعی کشور محو شود.وی افزود: این درخت باید به سرعت به ثبت در فهرست آثار می برسد و تدابیر ویژه ای برای نظارت بر آن اندیشیده شود تا در معرض تخریب و نابودی قرار نگیرد.
گهستونی تصریح کرد: قرار است توسط اداره راه و ترابری جاده ای در آن منطقه احداث شود که دوستداران میراث فرهنگی به شدت نگران آسیب دیدن این درخت و سایر درختان واقع در منطقه سروستان در این پروژه عمرانی هستند به همین دلیل با توجه به اینکه این جاده از 30 متری این درخت کهنسال کشیده می شود ما نگرانی خود را اعلام می کنیم.
در همین خصوص اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با توجه به ارزش بالای این منطقه و سروهای موجود در آن اعلام کرده قصد دارد به زودی کارهای مربوط به ثبت این منطقه در فهرست آثار طبیعی و ملی را آغاز کند تا این منطقه منحصر به فرد به صورت کاملا قانونی از تخریب های احتمالی در امان بماند.


مطالب مشابه :


سروهای قلعه سروستان باغملك به صورت اضطراری ثبت ملی می شوند

ايذه آنلاین سروهای قلعه سروستان باغملك به درخت قدیمی بعد از سرو ابرکوه یزد و پنجمین
کمک 200 میلیون ریالی مردم سروستان به ستاد بازسازی عتبات عالیات

سهراب توکلی مسئول هیئت رزمندگان اسلام شهرستان سروستان در گفت و گو با خبرنگار سرو آنلاین ضمن
اولین اقدام سرپرست جدید شهرداری سروستان

به گزارش خبرنگار سرو آنلاین، ابراهیم طاهری سرپرست جدید شهرداری سروستان در اولین اقدام خود
شهردار جدید سروستان انتخاب شد

به گزارش صبا سروستان به نقل از سرو آنلاین، شورای اسلامی شهر سروستان یک ماه پس از شروع فعالیت
صربستان به سختی از سد ایران گذشت

سایت سرو آنلاین; نسیم سروستان; به گزارش سرو آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، تيم ملي
ماجرای تلخ مرکز خیریه توانبخشی امید سروستان

سروستان من و تو - ماجرای تلخ مرکز خیریه توانبخشی امید سروستان سرو آنلاین. سروستانی
قوانین جدید استخدام در آموزش و پرورش

سایت سرو آنلاین; نسیم سروستان; به گزارش سرو آنلاین به نقل از فارس، حمیدرضا حاجی‌بابایی
برچسب :