تجهیزات19- ماشين بيهوشي

PDF متن کامل تجهیزات

مفاهیم پایه ماشین بیهوشی Anaesthesia  به چه معنی است؟ 
An : فاقد، بدون
Aesthesia : حس، احساس


- در چه مواردي به کار می رود؟
ماشین بیهوشی وسیله‌ای است، جهت ترکیب مقادیر مشخصی از گازها و داروهای بیهوشی که بواسطه عمل تنفس بیمار و به داخل فرستاده شدن این مواد به داخل بدن او، منجر به کاهش هوشیاری و نهایتا بیهوشی وي مي‌شود. بدین ترتیب بیمار برای مدت مشخصی در طول عمل جراحی بیهوش بوده تا مجددا پس از انجام عمل جراحی و از بین رفتن اثر داروها، هوشیاری خود را به دست آورد.


- فیزیولوژی
داروهای بیهوشی مستقیما بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند، که نتیجه آن بی حسی و از کار افتادگی موقت راه های عصبی است. در این حالت بیمار بیهوش بوده، از اتفاقات اطراف نا آگاه است، هیچ دردی را احساس نمی کند، بدون حرکت و بدون حافظه خواهد بود، (احتمالا در بعضی موارد تنفس مصنوعی مورد نیاز است)، این وضعیت تا زمانی که بیمار تحت تاثیر داروهای بیهوشی است، ادامه خواهد داشت.

- چگونه کار می کند؟
هوا، اکسیژن و اکسید نیتروس سیلندرها تهیه می شوند. فشار گازهای موجود توسط رگولاتورهای گازی موجود کاهش پیدا می کند و هرگونه خطای احتمالی در فشار گازها توسط آلارم هشدار داده می شود، همچنین فلوی گازها توسط فلومترها کنترل خواهد شد. گازهای موجود با نسبت های معین ترکیب شده و از بخش بخار ساز (Vaporiser) ماشین بیهوشی عبور داده می شوند. بخشی از دستگاه تحت عنوان Anti-hypoxic این اطمینان را ایجاد می کند که گاز تحویل داده شده به بخار ساز توسط فلومترها حداقل میزان%25 از گاز اکسیژن مورد نیاز (O2) را دارا باشد. پس از عبور گاز از دریچه های مخصوص دستگاه، به آتلت مشترک گازها (CGO) فرستاده می شود، تا برای انجام عملیات بیهوشی بیمار آماده باشد.
یک دریچه اکسیژن (O2) نیز  به منبع %100خالص اکسیژن متصل است،  تا در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار گیرد. این گاز ابتدا به مدار دستگاه ونتیلاتور و سپس به بدن بیمار وارد می شود. هوای بازدم محتوی گاز CO2  توسط فیلتر مخصوص (soda-lime) تصفیه شده و مجددا به مسیر تنفسی بیمار فرستاده می شود و در بعضی مواقع نیز بدون انجام هیچ گونه عملیاتی به خارج از اتاق هدایت می شود.
 

- واحد اندازه گیری
فلو : لیتر بر دقیقه   (L/min)
فشار : kPa  ، cmH2O

- مقادیر نوعی
وابسته به فیزیک بیمار، نرخ تنفس، گردش خون و میزان حساسیت به گازهای بیهوشی است و از یک بیمار تا بیمار دیگر تفاوت هايی در مقادیر نوعی وجود خواهد داشت.

 

برخی سازندگان ماشین بیهوشی

Acoma, AMS, Anmedic, Blease, Dameca, Datascope, Datex-Ohmeda, Draeger Medical, EKU Elektronik, Heinen, Heyer Anesthesia, Kimura, Medec, Megamed, Normeca, Penlon, Pneupac, Royal Medical, Samed, Siare, Siemens, Taema, Ulco, Oxigel

منبع: نشریه مهندسی پزشکی شماره ۷۹


مطالب مشابه :


هوشبری(بیهوشی)

مقالات - هوشبری(بیهوشی) | دانشگاه ازاد www.azmoon.com دکتری کنکور دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد www.azmoon
دانلود رایگان کتاب اصول بیهوشی میلر

مقالات - دانلود رایگان کتاب اصول بیهوشی میلر | دانشگاه ازاد www.azmoon.com دکتری کنکور دانشگاه
بیهوش کننده ها

مقالات - بیهوش کننده ها | دانشگاه ازاد www.azmoon.com دکتری کنکور دانشگاه آزاد واژه بیهوشی.
تجهیزات19- ماشين بيهوشي

برخی سازندگان ماشین بیهوشی. Acoma, AMS, Anmedic, Blease, Dameca, Datascope, Datex-Ohmeda, متن ها: مقالات پزشکی
پایان سه گانه سوالات بورد!

بیهوشی، مراقبت های ویژه و درد - پایان سه گانه سوالات بورد! - زندگی صحنه یکتای مقالات اساتید
تاریخچه بیهوشی در ایران

دکتر تشيد به تأليف مقالات علمي متعدد و از تمام افراد علاقه مند به بیهوشی دعوت به عمل می
سطح 4 ( اتاق عمل بیمارستان منطقه ای) : تجهیزات اتاق عمل عمومی

مقالات - سطح 4 ( اتاق عمل بیمارستان منطقه ای) : ماشین بیهوشی واپرایزورهالوتان و
اتاق عمل

مقالات - اتاق عمل بیماران امکان انجام اعمال جراحی تحت بیهوشی عمومی داشته باشند .
برچسب :