نکات ریز و درشت

نگهداري صحيح از ماشين لباسشويي launder_cartoon.jpg

 براي داشتن يك ماشين لباسشويي كه به بهترين نحوه لباسهاي شما را بشويد و در عين حال از عمر مفيد بيشتري برخوردار باشد، دانستن و رعايت نكات زير مي تواند براي شما بسيار مفيد باشد.

• ماشين لباسشويي را در جايي قرار دهيد كه به شير آب ، پريز برق و خروجي فاضلاب نزديك باشد.

• هرگز ماشين را بيش از حد ظرفيت آن پر نكنيد، البسه بايد به راحتي در آب حركت كنند و آب را به خود جذب نمايند. پر كردن محفظه روند چرخش و خالي كردن آب را دچار اختلال ميكند.

• هر برنامه لباسشويي، شرايط خاص خود را دارد، البسه داراي دگمه فلزي و زيپ بايد جداگانه شسته شوند، البسه كمرنگ جدا و الي آخر.

• آب اضافه داخل محفظه را پس از هر شستشو خالي كنيد (در ماشينهايي كه درب آن از بالا باز ميشود)، شستن هر روزه محفظه لزومي ندارد مگر اينكه در آخرين شستشو از سفيد كننده يا ماده افزودني مشابه استفاده كرده باشيد.

• براي شستن اشيايي چون كفش، عروسكهاي پارچه اي و مانند آن به موارد ذكر شده بر روي آنها توجه كنيد تا آسيبي به كفش يا عروسك وارد نشود.

• پس از شستن مواد پرز دار از قبيل عروسك، پتو و مانند آنها، فيلتر ماشين را به خوبي پاك كنيد.

بعضي از اشكالات رايج

اگر هنگام استفاده از ماشين لباسشويي متوجه ايرادي شديد، وحشت زده نشويد و موضوع را فورا به موتور آن ارتباط ندهيد، در بسياري از مواقع، مشكل تنها در اثر يك ريزه كاري مانند محكم نبستن درب ماشين يا محفظه پودر صورت گرفته است. بعضي از مشكلات معمول و دلايل آنها از اين قرارند :

• اگر ماشين پر از آب نميشود، به احتمال زياد لوله آب آن يا صافي رابط گرفته است، و با تميز كردن مرتب صافي و برطرف كردن گرفتگي لوله، اشكال رفع خواهد شد.

• اگر كف صابون از محفظه پودر بيرون ميزند، معمولا به خاطر ريختن پودر بيش از حد يا استفاده از پودري است كه براي ماشين لباسشويي مناسب نيست.

• اگر ناگهان آب از ماشين سرازير شد، قبل از هر چيز بايد لوله فاضلاب را چك كنيد كه گرفته نباشد و در غير اين صورت به دنبال مشكل دستگاه بگرديد.

• اگر چرخش ماشين صداي زيادي دارد، مشكل ميتواند به ياتاقان مربوط باشد كه علامت آن تشكيل لكه هاي زنگ زده در زير و پشت دستگاه است و بايد توسط متخصص تعمير شود. اگر محفظه مشكلي نداشته باشد، منبع صدا ميتواند يك جسم خارجي در بخش موتور يا پمپ باشد. اما قبل از اينها، بايد از طراز بودن ماشين بر روي سطح زمين مطمئن شويد.

• گاهي البسه داخل محفظه به يكديگر پيچيده و يك شكل توپي تشكيل داده، تعادل ماشين را بر هم ميزنند، و اگر ماشين طراز قرار نگرفته باشد، اين اتفاق موجب تكانهاي شديد دستگاه ميشود كه با يك بار خالي و پر كردن، مشكل رفع خواهد شد.

توصيه هايي براي صرفه جويي در انرژي مصرفي

• بيشتر البسه خود را با آب گرم (نه داغ) يا سرد بشوييد و با آب سرد آب كشي نماييد. به اين ترتيب در انرژي و پول صرفه جويي ميكنيد. از آب داغ تنها در زماني كه بايد، استفاده نماييد. قرار دادن درجه ماشين از داغ به گرم، مصرف انرژي را به نصف تقليل ميدهد.

• به طور كلي، شستن يكباره البسه بيشتر، مقرون به صرفه تر از دو مرتبه شستن مقدار كمتري از البسه است.

• پودر را بيش از حد نياز استفاده نكنيد، كف زياد از حد به ماشين فشار مي آورد و انرژي بيشتري نياز خواهد داشت.

• البسه را بيش از حد نشوييد. پارچه هاي ظريف به زمان طولاني شستشو نياز ندارند.

• پارچه هاي خيلي چرك را ابتدا خيس كنيد. ميتوانيد براي اين كار از برنامه خيساندن البسه استفاده كنيد. به اين ترتيب در يك دور شستشو و مصرف برق بيشتر، صرفه جويي كرده ايد.

• از تركيب شوينده ها و مواد شيميايي بپرهيزيد. اين تركيبات گاهي بسيار خطرناك هستند، براي مثال سفيد كننده ها در برخورد با صافيهاي شيميايي دستگاه، گازهاي خطرناكي متصاعد ميكنند.

 

بين بردن انواع لکه ها (قسمت دوم )

 

لكه شير روي موكت:

شير روي موكت در ابتدا منظره زشتي ندارد ولي بعداً خيلي زشت مي شود و وقتي كه تازه است اضافه ي شير را با لبه قاشق يا وسيله ي ديگر برداريد، سپس در آب نيم گرم مقداري پودر لباسشويي بريزيد و اسفنج را در آب فرو بريد و روي لكه بماليد و اسفنج را در آب نيم گرم فرو بريد و آن محل را آب كشي كنيد و چندبار اين كار را انجام دهيد. سپس يك قاشق سوپ خوري آب اكسيژنه 10 درصد را در يك ليتر آب بريزيد و بار ديگر لكه ي زدايي كنيد و بعد با اسفنج آب بكشيد و بعد از خشك شدن رويش دستمال بكشيد يا برس بزنيد.

لكه چاي و قهوه:

لكه چاي و قهوه روي فرش و موكت مانند لكه زدايي شير بايد اضافي آن را برداشت و با آب نيم گرم و مقداري پودر لباسشويي و اسفنج آن را تميز كرد و اگر لكه ها باز باقي ماند از آب اكسيژنه 5 درصد و مقداري آب لكه زدايي را ادامه مي دهيد تا خوب سطح پاك گردد و سپس با دستمال محل را خشك كنيد و با مالش مي دهيد تا زيبايي خود را پيدا كند و مثل ماقبل تميز و زيبا گردد.

لكه خودكار:

شير لكه هاي ناشي از جوهر خودكار را پاك مي كند و مي توانيد با يك اسفنج و مقداري شير لكه خودكار را مرتفع سازيد و از دوغ نيز مي توانيد براي اين منظور استفاده كنيد و راه ديگر استفاده از ماست است.

لكه آب ميوه:

لكه ميوه هايي كه رنگين هستن ( مانند آلبالو) را مي توان با محلول ئيدروسولفيت دوسود يا با آب و آمونياك شستشو داد و نيز مي توانيد مقداري نمك روي آن بريزيد و بعد از مدتي با پودر رختشويي پاك بشوييد و اگر لكه نرفت از محلول كلر استفاده كنيد.

لكه زردي اتو:

گاهي بعد از اتو كشيدن لكه زردي روي لباس باقي مي ماند اين لكه را مي توان با محلول آب اكسيژنه برطرف كرد.

لكه خون:

لكه خون را بايد هرچه زودتر تميز كرد زيرا اگر مدتي بماند، تميز كردن آن مشكل وگاهي محال خواهد بود و پارچه آغشته به خون را بايستي ابتدا با آب سرد و سپس يكبار با آب و صابون كاملاً لكه زدايي كرد.

لكه بادمجان بر روي دست:

تا به حال پيش آمده است كه پوست بادمجان را بكنيد و دستهايتان سياه رنگ شود. اگر چنين شده چاره آن آسان است. مي توانيد پنبه اي كه آغشته به آب ژاول است روي دست ها بكشيد تا پاك شود.

لكه تمشك و شاه توت:

چون لكه تمشك مقاوم است بايد محل لكه را در محلول پودر رختشويي بخيسانيد و اگر شستيد و نرفت بايد مقداري دوغ يا ماست رويش بريزيد و با آن لكه زدايي كنيد. سپس با آب ولرم شستشو دهيد.

لكه بستني:

اگر بر روي لباس شما لكه بستني افتاد پارچه را با محلول آب و مايع لباسشويي ( 3 گرم در ليتر) خيس كنيد و بعد با پنبه اي آغشته به بنزين است روي آن بكشيد و بعد از مدتي آب كشي كنيد.

رنگ مو:

پارچه را در محلول ولرم آب و پودر رخت شويي (3 گرم در ليتر) خيس كنيد و در محلول قوي پودر رختشويي بشوييد و اگر لازم بود از محلول تترا كلرود و كربن استفاده كنيد.

لكه قير:

براي پاك كردن لكه قير اول محل لكه را آغشته به روغن خوراكي مي كنيد و به دستوري كه در روغن اتومبيل گذشت لكه زدايي مي كنيد.

لكه رژلب:

جهت پاك كردن لكه ماتيك، محل لكه را در گليسيرين بخيسانيد سپس روي لكه را خوب الكل يا بنزين بماليد اگر پارچه ابريشم طبيعي باشد يا رنگ پارچه حساس باشد احتياط كنيد. آن وقت پارچه اي كه آغشته به محلول پودر رختشويي شده را رويش بماليد بعد در محلول پودر رختشويي بشوييد و در صورت لزوم 10 دقيقه در يك محلول رنگ بر، قرار دهيد، سپس خوب آب كشي كنيد با اين وصف اثر كمي ار لكه بر جاي خواهد ماند.

لكه آب پرتقال:

براي پاك كردن لكه آب پرتقال، محل لكه را با پنبه آغشته به گليسيرين پاك كنيد و پس از اينكه خشك شد روي آن يك دستمال مرطوب بكشيد و بگذاريد خشك شود. اين دستور براي لكه آب نارنگي نيز مؤثر است.

براق كردن ليوان استكان ها:

براي براق كردن ليوان و استكان ها توصيه مي شود آن ها را به جاي سفيد كننده در محلول آب و سركه بخيسانيد و سپس بشوييد.

برطرف كردن لكه حشرات:

لكه هايي كه به وسيله حشرات روي پنجره ها به وجود مي آيند مي توانيد با چاي سرد از ميان ببريد.

   

از بين بردن انواع لکه ها (قسمت اول )

 stain2.jpg

لكه هاي لباس:

لباسي را كه به جوهر آلوده شده است به مدت 5 دقيقه در ظرف پر از شير بخوابانيد سپس آن را بيرون آورده با آب معمولي بشوييد اثر لكه جوهر به كلي از بين خواهد رفت.

سياهي مهر:

گاهي مهرها در خانه رنگ سياه به خود مي گيرند براي برطرف كردن سياهي آن، آن را به مدت 15 دقيقه روي بخاري قرار دهيد بعد از گذشت مدت مذكور سياهي مهر كاملاً برطرف مي گردد.

زنگ زدگي روي لباس:

براي پاك كردن زنگ زدگي روي لباس بايد مدت 10 دقيقه يا دواي ضد زنگ لكه را

ماسا‍‍ژ دهيد. و بعد با پودر رختشويي محل لكه را بشوييد.

لكه زنگ زدگي روي حوله با آبليموي داغ برطرف مي شود. اما هيچ وقت محل زنگ زدگي را با صابون نشوييد.

fingerprint.gif

اثر انگشت روي ديوار:

در خانه بسيار اتفاق مي افتد كه جاي انگشت بچه ها روي ديوار مي ماند. براي برطرف كردن اثر انگشت بچه و لكه هاي روي ديوار يك سيب زميني را نصف كنيد و با هر نصف سيب زميني چندين بار در و پنجره و ديوار بماليد و بعد با يك اسفنج جاي لكه را پاك كنيد.( اين دستور براي ديوارهاي رنگ روغني و پلاستيكي مفيد است.)

اثر سوختگي با اتو:

اگر لباس شما بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را دو نيم كرده و روي پارچه كتاني بماليد لكه هاي زرد برطرف خواهد شد و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقيقه خيس كرده و سپس آن را بشوييد.

لكه هاي روي سفره:

اگر سفره شما بر اثر چربي لك گرفته است و با شستن هم از بين نمي رود مي توانيد سفره را بعد از شستن در آفتاب روي بند لباس پهن كنيد و يك روز جلوي نور آفتاب بگذاريد با اين كار نور خورشيد لكه هاي سفره را از بين مي برد.

لكه واكس كفش:

اگر بر اثر بي احتياطي لكه واكس روي فرش يا لباستان ماليد مي توانيد ابتدا پنبه اي را خيس كنيد و روي آن بكشيد و سپس روي پنبه مقداري مايع ظرفشويي و بر فرش بماليد.

رفع زنگ زدگي:

قفل ها، دستگيره ها و كليدها از لوازمي هستند كه دچار زنگ زدگي مي شوند. اگر از لكه هاي زنگ زدگي جلوگيري نشود، هر روز افزايش مي يابد و در نهايت موجب خرابي آن وسيله مي شود. براي رفع اين مشكل كافي است مقداري نفت را با مقداري روغن خوراكي مخلوط كنيد و به وسيله ي آن قفل ها و كليدها را پاك كنيد مطمئن باشيد كه زنگ زدگي آن به خوبي از ميان خواهد رفت.

لكه هاي رنگ:

براي لكه زدايي رنگ ها بايد بدانيم كه چندين نوع رنگ داريم و بعداً براي هر نوع از آنها تدبير خاصي بينديشيم.

سه نوع رنگ داريم:

1: لكه هاي مربوط به آبرنگ

2: لكه رنگ پلاستيكي

3: لكه رنگ روغني.

1: زدودن لكه آبرنگ: زدودن لكه آبرنگ ساده است براي اين منظور بايد با آب سرد بشوييد سپس با آب نيمگرم و پودر رختشويي آنها را تميز بشوييد و آب بكشيد و اگر خيلي سمج باشد، پنبه را به گليسيرين آغشته كنيد و روي آن بماليد سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بكشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از تربانتين استفاده كنيم.

2: لكه هاي پلاستيكي: ابتدا اضافي رنگ را بتراشيد سپس نفت خام بماليد و با پنبه پاك كنيد و سرانجام با آب گرم و صابون بشوييد و آبكشي نماييد.

3: لكه هاي رنگي روغني: اگر كهنه و خشك است پاك كردن آن تقريباً غير ممكن است اما در صورتي كه هنوز خشك نشده و يا فقط يكي دو روز پيش اتفاق افتاده است بايد چنين كرد: از روي هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ي تيز كار بگيريد بعد پنبه اي را به تربانتين آغشته كنيد و روي لكه بماليد سپس با پنبه ديگري پاك كنيد اين كار را چندين بار تكرار كنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد مسلماً از نتيجه كار راضي خواهيد بود.

لكه رنگ روي قالي:

لكه زدايي رنگ روي قالي و موكت مشكل تر است براي پاك كردن آنها بايد پنبه را با تربانتين خيس كنيد و بر روي لكه بماليد و بعداً با پنبه ديگري پاك كنيد تا اينكه لكه از ميان برود.

لكه روغن ماشين:

تا به حاي پيش آمده است كه از كنار ماشين عبور كرده باشيد و لباس شما سياه شده باشد براي اين منظور روي لكه ها، كره يا روغن،بماليد و بگذاريد 12 ساعت بماند. سپس آن را با بنزين پاك كنيد و اين راه براي لباس هاي ابريشمي و كتاني است.

براي پارچه هاي چرمي مي توانيد مقداري وازلين روي روغن بماليد و بعد از يك ساعت و نيم با تتراكلرورد و كربن پاك كنيد سپس با يك تكه پارچه پشمي آن جلا دهيد.

   

 دشمن طلا و جواهرات !

 

اگر رفتن به استخر و شنا كردن جزء برنامه هاي شما است پيش ار ورود به آب طلا و جواهر خود را بيرون آوريد زيرا كلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. موتد شوينده قوي كه موقع استفاده از آنها بايد دستكش استفاده كرد از دشمنان طلا و جواهر شماست.

  

برطرف كردن گودي فرش

 

براي برطرف كردن گودي فرش كه نماي زشتي نيز پديد مي آورد ميتوانيد با راههاي زير اين گودي را برطرف كنيد. الف) در چاله هاي ايجاد شده در فرش مي توانيد يك قطعه يخ بگذاريد وصبر كنيد تا مدت يك ساعت به همين حال بماند تا پرزهاي خوابيده فرش دوباره به حالت طبيعي باز گردد .

ب) مقداري آ ب در محل گودي بريزيد وپارچه اي مرطوب روي آن قرار دهيد وآن را به ارامي با اتو نسبتأ داغ ماساژ وفشار دهيدتا پرزها به حالت اوليه باز گردند سپس با يك برس آن قسمت ها را برس بزنيد .

 

 

راههاي تميز کردن نقره و طلا و جواهرات

 

تميز كردن نقره:اگر انگشتر نقره شما به هر دليل مثلأ مجاورت با مايع سفيد كننده ( وايتكس) سياه شد ناراحت نباشيد آن را مدتي داخل آب نمك غليظ بيندازيد سپس چند دقيقه آن را روي فرش كه پرزدار است محكم بكشيد مي بينيد كه مثل اول سفيد مي شود.اگر گردنبند يا انگشتر نقره اي شما كدر شده است بايد آنها را مدتي در آب ليمو بگذاريد و سپس با آب گرم بشوييد و بعد با يك تكه پارچه جير آنها را جلا دهيد.راه ديگر براي پاك كردن نقره جات اين است كه يك ظرف به حجمي كه بتوان نقره ها را درون آن قرار داد تهيه كنيد و مقداري سركه در آن بريزيد روي شعله گاز تا بجوشد و بعد آب بكشيد و خشك كنيد.

طلا و جواهرات:براي پاك كردن اين فلزات بايد:الف: مقداري مايع ظرفشويي در آب بريزيد و روي اجاق گرم كنيد و وسايل طلايي را درون آب قرار دهيد و با مسواك برس بزنيد و سپس با آب داغ بشوييد و خشك كنيد و با جير جلا دهيد.

ب: پودر صابون را درون آب داغ بريزيد و چند قطره آمونياك به آن اضافه كنيد و برس نرم لطيفي به آن بزنيد و آن را با آب نيم گرم خوب بشوييد و خشك كنيد و سپس در الكل فرو بريد و بشوييد تا هيچ چروكي باقي نماند.

ج: مقداري خمير دندان را به همراه يك مسواك روي جواهرات مالش دهيد و سپس طلاها را كاملأ شسته و خشك كنيد.

د: با مقداري آبليمو و كمي مايع ظرفشويي طلاهاي خود را جلا دهيد.

ه: راه آخر اين است كه طلاها را در الكل 90 درجه بخيسانيد و مدت دو تا سه ساعت رها كنيد با پارچه پشمي آن را خشك و براق كنيد.

  

براق كردن كيف و كفش

 

 براي براق كردن ومواظبت از آنها توصيه مي شود كارهاي زيررا انجام دهيد:الف) استفاده از واكس :ابتدا تمام لكه ها را پاك كنيد وبراي اين منضور كفش را با آب وصابون مي شويند ولي اين كار موجب خشك شدن كفش مي شود ولي شما مي تونيد از سركه وآب به نسبت مساوي استفاده كنيد وبا حول?نرم خشك كنيد . بعد از گذشت يك ساعت از واكس زدن مي توانيد كفش را براق كنيد.

ب) ومي توانيدوازلين وياروغن كتان را به مقدار كم به كفش بماليد وبادستمال نرم پاك كنيد وبامخمل براق كنيد واين گونه برق انداختن بيشتر براي كفشهاي برقي استفاده مي شود.

ج) با پوست موز : كه مي توانيد سطح خارجي كفش را مرتبأ با سطح داخلي پوست موز مرطوب كنيد كه يك لايه شير? موز روي آن مي بندد وآن رها كنيد تا خشك شود اين روش هم نتيجه بخش خواهد بود.

د: آن را رو در روي مستقيم نور خورشيد قرار ندهيد كه موجب از بين رفتن كفش ميگردد .

ه)اگر مي خواهيد كيف يا كفش و يا دستكش چرمي خود را براق كنيد يك تكه پوست پرتغال را به آن بماليد وبعد با پارچ? نرم ولطيفي آن را پاك كنيد . فوق العاده براق خواهد گرديد .

  

درمورد تلفن و شستن آنها

 تلفن وسيله اي است هميشه مورد استفاده تمام افراد خانواده است وحتي مورد استفاده مهمانها نيز مي باشد و اين موجب مي شود كه تلفن در معرض ميكروب باشد پس بايد روزي يك بار با الكل و پنبه آن راپاك كرد و روي تلفن نيز بماليد و با حوله اي نرم پاك كنيد. و هفته اي يكبار نيز با اسفنج و آب صابون خيس كرده و به پاكيزه كردن كلي آن اقدام كنيد و با اسفنج ديگگري با آب نيم گرم آن را آب بكشيد و با حوله اي نرم و خشك خشكش كنيد.

 

زيب و روان كردن آن

 

چون زيب از وسايلي است كه دائم مورد نياز است واگر با خشونت برخورد شود به سختي باز وبسته مي شود وگاهي نيز از جاي خود در مي رود ، توصيه ميشود كه گاه گاهي صابون خشك رويش بماليد تا روان شود ونيز مي توانيد نوك مداد به آن بماليد ودانه هاي گرافيت كار يك بولبرنگ را انجام مي دهد وموجب نرمي زيب مي شود .

  

روان كردن كمد ودراورها

 

درب كمدها و دراورها يي كه سفت شده داراي خشونت در صدا هستند وسفت باز وبسته مي شوند ولي به آساني شما مي توانيد با يك صابون دراورها را از محل سايش صابون خشك بماليد ومحل راصاف كنيد كه موجب از بين رفتن صدا وباعث آساني كار در باز وبسته شدن آنهامي شود .

  

نكاتي در مورد اتو و اتو کشي

 

اتوها ي بخار اگر از آب معمولي وحتي آب جوشيده بريزيد موجب ميشود منافذ آن گرفته شود وباز كردن آنها مشكل است پس بايد در آنها آب مقطر بريزيد واگر اگر آب مقطر نداريد از آب باران استفاده كنيد و نيز ميتوانيد از برفكهاي يخچال و فريزر استفاده كنيد وآنها را آب كنيد و در يطريهايي جمع آوري كنيد ودر اتو بريزيد .توجه داشته باشيد اگرآب درون اتو مي ريزيد پريز را از برق بكشيد .براي جرم گيري اتو بايد محلولي از آب مقطر وسركه درون اتو بخار بريزيد وبگذاريد تا اتو گرم شود وبعد از مدتي آن را بيرون بريزيد وآب مقطر (آب خالص )درون بريزيد تا كامل تميز شود وبعد از ريختن آب دوم روي يك تكه پارچه اتو كنيد تا بخارها با فشار خارج شوند اين كار را چندين بار ادامه بدهيد تا ديگر جرمي باقي نماند .

نكته اول : اگر احساس كرديد اتو به پارچه شما مي خواهد بچسبد براي جلوگيري از چسبيدن اتو از اين روش استفاده كنيد ؛ اتو را روشن بگذاريد پس از اينكه داغ شد مقداري صابون خشك را به كف آن بماليد وبعد آن را برروي سطح يك روزنامه يا مجله كافي به آرامي حركت دهيد .

نكته دوم: اتفاق مي افتد كه پس از اتو كشيدن بر روي شلوار يا اشياء اتو شده برق مي افتد براي جلوگيري از اين كار قبل از اتو كشيدن مقداري آب به همراه سركه به محلي كه مي خواهيد اتو بكشيد بپاشيد و هيچگاه اتو را مستقيمأ روي لباس نگذاريد بلكه از روي يك پارچه كتاني اتو كنيد.

نكته سوم : اگر مي خواهيد خط اتوي شما با دوام باشد در محل خط اتو از زير ، كركها وپرزها را كاملأ برداريد ودر محل خط اتو در زيرو داخل لباس مقداري صابون خشك بكشيد ودر محل خط اتو در روي لباس يك پارچ? مرطوب بگذاريد وبا اتوي داغ محل را اتو كنيد .

  

تميز كردن چتر

 

براي تميز كردن چتر ،از اسفنجي كه آغشته به آب وآمونياك است استفاده مي كنيد وبه تمام سطوح چتر مي كشيد پس از خشك شدن بار ديگر اسفنج را در آب و سركه خيس كنيد وبه روي آن بكشيد سپس چتر را خشك كنيد با اين كار رنگ و لطافت اوليه خود را باز خواهد يافت.

  

تميز کردن اشياء گچي و مرمري

 

گچ بري ها و بعضي لوازم گچي منزل پس از مدتي زيبايي و سفيدي خود را از دست مي دهند و كدر وتيره مي شوند. شما مي توانيدكمي نشاسته را درآب حل كنيد نتيجه مثبت خواهد بود و براي اشياء مرمري نيز از اين محلول مي توانيد بهره مند شويد.

  

برق انداختن و براق کردن وسايل چوبي

 

وسايل چوبي بعد مدت زماني كدر وتار مي شوند و براي براق كردن وزيبايي مجدد انها از پارافين مايع استفاده كنيد به اين صورت كه مقداري پارافين را با پنبه روي وسايل چوبي مي كشيد كه نتيجه كامل رضايت بخش خواهد بود .

  

پاك كردن شيشه ها در شهر هاي غبار آلود

 

پاك كردن شيشه ها در شهر هاي غبار آلود دشوار است.براي اينكه شيشه ها كاملأ براق وتميز شوند مقداري از مخلوط آ ب والكل روي شيشه ها ميكشيد سپس با پارچه نرم وبدون كرك خشك كنيد .شيشه ها كاملأ براق مي شوند.

 

 براي برق انداختن ودرخشان كردن رنگ قالي ميتوانيد ...

 

براي برق انداختن ودرخشان كردن رنگ قالي ميتوانيد مقدار زيادي نشاست?ذرت روي فرش بپاشيد وبگذاريد يك ساعت بماند سپس باجاروبرقي انراجارو كنيد .اثراعجاب انگيزي دارد واز سركه و اب نيز ميتوانيد براي درخشان كردن فرش استفاده كنيد .

  

ترك خوردگي فنجان ها و ظروف چيني را با شير مي توان برطرف كرد !

 

ترك خوردگي فنجان ها و ظروف چيني با شير مي توان برطرف كرد بدين منظور فنجان را درون شير قرار داده و به آرامي به مدت نيم ساعت بجوشانيد اگر ترك فنجان زياد نباشد پروتئين موجود در شير ترك را كاملأ مي پوشاند و چيني شما جوش خواهد خورد.

  

برطرف کردن ظروفي كه ماهي در آن مي ماند بوي بدي مي گيرد

 

ظروفي كه ماهي در آن مي ماند بوي بدي مي گيرد براي برطرف كردن بوي آن چند روش مي توان به كار ببنديد:1: بايد ظروف را در آب خيس كنيد و مقداري ( 1 قاشق قهوه خوري) پودر خردل به آن بيافزائيد و به هم بزنيد.2: مي توان مقداري سركه در ظرف به همراه آب بريزيد و بوي آن را برداريد.

3: نيز مي توانيد قابلمه را تا نصف آب بريزيد و كمي قهوه اضافه كنيد و به جوش آوريد.

4: راه ديگري كه براي رفع بوي ماهي از ماهي تابه مي توانيد به كار بنديد، استفاده از چاي كهنه دم است براي اين منظور مقداري چاي كهنه دم را درون ماهي تابه بريزيد تا جوش بيايد و طبق معمول هميشه آن را بشوئيد.

براي بردن بوي دست هايتان توصيه مي شود كه كمي سركه به همراه نمك به كف دستتان بماليد و خوب مالش دهيد سپس با آب سرد و صابون بشوئيد.

 

 بر طرف کردن برچسب هاي روي شيشه

 

براي برطرف كردن آنها لز سركه استفاده كنيد به اين صورت كه مقداري سركه داغ را با يك اسفنج (ابر) روي برچسب ها بماليد و مقداري فشار دهيد و آرام آرام شروع به تراشيدن آنها نمائيد و مرتبأ اسفنج را آغشته به سركه كرده روي آن بماليد تا بهتر خيس بخورد تا كنده شود. به جاي سركه از آبليمو هم مي توانيد استفاده نمائيد.

  

 شستن آشپزخانه هاي کوچک

 

اگر آشپزخانه شما كوچك است و مي خواهيد ديوارها و سقف آن را بشوئيد كافي است كه يك قابلمه آب را روي اجاق گاز بگذاريد تا جوش بيايد تا آشپزخانه مملو از بخار شود بعد با اسفنج يا ابر تمام ديوارها را پاك كنيد و براي پاك شدن بهتر آنها هرچند لحظه يكبار اسفنج را در آب ولرم و پودر رختشويي بفشاريد.

  

بر طرف کردن برچسب هاي روي شيشه

 

براي برطرف كردن آنها لز سركه استفاده كنيد به اين صورت كه مقداري سركه داغ را با يك اسفنج (ابر) روي برچسب ها بماليد و مقداري فشار دهيد و آرام آرام شروع به تراشيدن آنها نمائيد و مرتبأ اسفنج را آغشته به سركه كرده روي آن بماليد تا بهتر خيس بخورد تا كنده شود. به جاي سركه از آبليمو هم مي توانيد استفاده نمائيد.

  

جلوگيري از سياه شدن دكمه هاي طلايي رنگ

 

براي اينكه دكمه هاي فلزي لباس هاي شما هميشه درخشان باقي مانده و سياه و كدر نگردد ( خصوصأ دكمه هاي طلايي رنگ) و يا بر اثر استعمال خراشيده نشود از همان ابتدا آنها را با لايه اي نازك از لاك بيرنگ (برق ناخن) بپوشانيد ولي مراقب باشيد كه لاك به پارچه ي لباس شما را آلوده نسازد براي جلوگيري از آلوده شدن لباس، قبل از شروع يك ورقه ي كاغذ زير دكمه ها قرار دهيد تا اگر اشتباهأ دستتان لغزيد به پارچه آسيبي نرساند.

 

براي كندن كاغذ از سطوح چوبي چه بايد کرد ؟

 

 اگر كاغذي به لوازم چوبي منزل شما چسبيده است و مايليد آن را بكنيد هيچگاه با يك كارد يا تيغ و نظائر آن به جان آن نيافتيد چرا كه با اين عمل به لوازم چوبي شما آسيب وارد مي آورد. در چنين مواقعي بهتر است از هر نوع روغن هاي مايع كمك بگيريد به اين صورت كه چند قطره روغن روي كاغذ بريزد و لحظه اي صبر كنيد سپس با پارچه ي نرمي مالش دهيد و اين عمل را آنقدر تكرار كنيد تا كاغذ به كلي از چوب كنده شود. براي برطرف كردن برچسب ها و عكس برگردان هاي كهنه و قديمي مي توان از سركه استفاده نمود بدين صورت كه آنها را با سركه خيس كنيد و لحظه اي صبر كنيد سپس به آرامي با تكه پارچه اي آن را پاك نمائيد.

   

نكاتي راجع به يخچال و فريزر

 

براي نگهداري و استفاده بهينه از يخچال و فريزر بايد راه هاي زير را به كار گيريد:1: از قرار دادن يخچال و فريزر در مجاورت دستگاه هاي گرما زا مثل اجاق گاز، آب گرمكن، شوفاژ و نور مستقيم آفتاب خودداري كنيد.

2: يخچال و فريزر بايد حداقل 30 سانتي متر از ديوار فاصله داشته باشند تا هوا در فضاي پشت آنها به خوبي گردش كند.

3: داخل يخچال را چند وقت يكبار با محلول جوش شيرين و آب پاك كنيد.

4: مواد غذايي گرم را قبل از سرد شدن كامل در يخچال و فريزر قرار ندهيد و از گذاشتن همزمان مقدار زيادي مواد غذايي در آن خودداري كنيد.

5: اگر فريزر شما پر نيست بهتر است قبل از ساعت قطع برق آب را در ظرف هاي پلاستيكي بريزيد تا يخ بزند بدين ترتيب فريزر خالي نمي ماند.

   

يخچال و رفع بوي بد آن

 

براي رفع بوي بد يخچال قبل از بيان راه دفع بوي آن بايد گفت كه غذاها را در يخچال در باز نگذاريد و چنئ مدت يك بار بخچال را از برق كشبده و پاك كنيد و نگذاريد كه يخچال بوي بد بگيرد ولي براي برطرف كردن بوي يخچال مي توانيد از راه هاي زير بهره بگيريد:

الف: مناسب ترين وسيله براي اين كار محلول جوش شيرين و آب گرم است ( كه محلول جوش شيرين ( 2 قاشق) و آب (1 ليتر ) را تهيه مي كنيد) و آن را با اسفنج به تمام قسمت هاي يخچال بكشبد از جمله طبقه هاي يخچال و جا يخي ها و كشوهاي ميوه را تميز كنيد و لاستيك درون يخچال را نيز پاك كنيد و با اسفنج مرطوب ديگري همراه با آب و پودر رختشويي تميز مي كنيد و با حوله اي نرم خشك كنيد.

ب: راه ديگر براي رفع بوي يخچال گذاشتن پودر زغال در يخچال است و براي استفاده مجدد و بازيافت زغال مي توانيد هر از گاهي زغال را در قابلمه اي ريخت و روي شعله اي قرار داد و خوب گرم كرد تا مجددأ آماده جذب بوهاي يخچال گردد.

ج: مقداري سركه داغ داخل يخچال بگذاريد تا بوي بد آن از ميان برود و لازم است كه ابتدا يخچال را خاموش كنيد.

د: بوگيرهاي مخصوص كه در يخچال استفاده مي شود و در بازا ر موجود است مي توان بهره گرفت.

و: اگر مقداري وانيل را به پنبه اي آغشته كنيد و در درون يخچال بگذاريد نيز بوي دلپذيري در يخچال ايجاد خواهد كرد.

  

اگر در مربا باز نمي شود ...

 

خيلي در حانه اتفاق مي افتد كه درب مربا باز نمي شود به خاطر اينكه شكرك زده يا خشك شده است براي اين منظور يك قطعه پارچه مرطوب به دور سرش بپيچيد و با فشار دست آن را باز كنيد و در صورتي كه موفق نشديد فقط درب آن را زير شير آب گرم بگيريد و روي آن نيم دقيقه رويش آب گرم باز كنيد به احتمال زياد باز خواهد شد و اگر باز هم در ظرف آب گرمي به مدت نيم دقيقه قرار دهيد حتمأ درب آن باز خواهد شد.

  

براي ليوان هايي كه درون هم رفته چه بايد کرد؟

 

گاهي در خانه اتفاق مي افتد كه پس از مدتي كه دو ليوان درون هم قرار مي گيرد به هم متصل مي شود و اگر با روش خاص در نياوريد موجب شكسته شدن ليوان ها مي شودولي بهترين راه براي درآوردن آنها اين است كه ليوان ها را درون تشت آب داغي بريزيد و ليوان بالايي را از آب سرد پر كنيد مطمئنأ نتيجه مثبت خواهد بود. ( ولي بايد توجه كنيد كه اگر ليوان ها كم دوام است نبايد آب گرم خيلي داغ باشد.)

   

براي محافظت از ماشين لباسشويي و عمر بيشتر آن چه بايد کرد ؟

 

براي محافظت از ماشين لباسشويي و عمر بيشتر آن بايد ماهي يكي دو بار روي قسمت هايي كه احتمال زنگ زدگي مي رود كمي وازلين بماليد براي پاك كردن داخل ماشين رختشويي در ماشين حدود 1 ليتر ( به حسب نوع ماشين و حجم آن) سركه ريخته و ماشين را روشن كنيد تا تمام مراحل شستشو را انجام دهد. سركه موجب تميز شدن لوله ها و داخل رختشويي مي شود.

   

كتري و سماور و رسوب زدايي

 

براي از بين بردن رسوب آهكي درون كتري و سماور مي توانيد:الف: كتري را داغ كنيد و ناگهان مقداري آب يخ درون آن بريزيد ( براي اين منظور نبايد كتري بسيار داغ شود كه موجب ريختن لحيم آن مي گردد.)

ب: مي توانيد مقداري سركه درون كتري ريخته و مدت 10 دقيقه بجوشانيد و سپس آن را شسته و خشك كنيد.ج: راه سوم كه يكي از راه هاي جلوگيري از رسوب گرفتن كتري و سماور است به اين صورت است كه گوش ماهي يا فلس صدف را در كتري انداخته تا آهك موجود در آب را جذب كند.( قلوه سنگ نيز مفيد است.)

د: راه ديگري كه براي رسوب زدايي مفيد است اين است كه در ظرف مورد نظر مقداري ( بستگي دارد به نوع ظرف) 2 يا 3 سيب زميني رنده كنيد و مدت نيم ساعت با آب درون آن،بجوشانيد و بعد يك تكه زاج سفيد كوبيده، به آن اضافه كنيد و نيم ساعت ديگر بجوشانيد مشكل رفع خواهد شد.

 

ه: مي توانيد براي جرم گيري آن مقداري جوش شيرين ( آب همراه جوش شيرين) را درون ظرف بگذاريد و روي شعله بگذاريد و بعد اگر هنوز به طور كامل پاك نشده همين كار را تكرار كنيد ثمربخش خواهد بود.

و: براي اين منظور مقداري آب درون كتري بريزيد آن را در مدت نصف روز در جايخي يخچال قرار دهيد. پس از گذشت مدت مذكور آن را درآورده پس از خارج شدن يخ از آن كتري رسوب زدايي مي شود ( به شرطي كه مقدار رسوبات زياد حجيم نباشد).

 

تميز كردن وسايل پلاستيكي

 

براي تميز كردن وسايل پلاستيكي بايد با مقداري آب و صابون و يك اسفنج آن ها را شستشو دهيد ولي اگر آنها خيلي كثيف شدند آن را خيس كنيد و يك قاشق جوش شيرين بريزيد و با يك قطعه پلاستيك آن را بپوشانيد و بعد از چند ساعت با يك حوله مرطوب آن را مالش دهيد و اثري از لكه باقي نخواهد ماند و انواع خوب پلاستيك ها ملامين ها هستند كه سخت تر و مقاوم تر هستند و آنها را مي توان با آب داغ و صابون شست و با جوش شيرين لكه زدايي كرد و اگر لكه ها مقاومند مي توانيد از پربورات سديم استفاده كنيد.

  

ظرفي که غذا در آن سوخته چه بايد کرد ؟

 

اگر غذا در قابلمه چسبيده هرگز از كارد و قاشق يا كف گير فلزه برايس پاك كردن آن استفاده نكنيد بلكه كافي است آن را از آب گرم پر كنيدو يك مشت نمك به آن اضافه كنيد اگر غذا خيلي محكم به قابلمه چسبيده مقداري سركه در آن بريزيد و بجوشانيد تا كاملأ پاك شود.

 

 لامپ و نگهداري از آن

 

براي نگهداري و حفظ از لامپ هاي مصرفي بايد نكات زير را توجه داشته باشيد:

1: يك لامپ كثيف مي تواند 40 تا 50 درصد نور را از بين ببرد و هدر بدهد پس بايد هرازگاهي لامپ ها را با احتياط باز كنيد و تميز كنيد.

2: براي پاك كردن لامپ از پارچه مرطوب با صابون استفاده كنيد و يا تكه اي پنبه را در محلول مساوي آب و الكل خيس كرده با آن لامپ را تميز كنيد و بعد از شستن و خشك كردن با احتياط سر جايش قرار دهيد.

  

داشتن يک شومينه تميز

 

كساني كه در خانه شومينه دارند و از چوب و هيزم استفاده مي كنند اگر مي خواهند شومينه كمتر دوده بگيرد بر روي هيزم ها مقداري نمك بپاشيد. با اين روش مي توانيد در فاصله طولاني تري شومينه را تميز نگه داريد.

  

( 5 نکته اول )

 

نکته اول:

محلي كه شير سر رفته:

براي تميز كردن محلي كه شير سر رفته است مي توانيد مقداري آب و نمك روي محلي كه شير ريخته بريزيد و مقداري صبر كنيد سپس محل مورد نظر را بشوييد.

نکته دوم :

براي اينكه شير به ته قابلمه نچسبد:

براي اينكه شير به ته قابلمه يا شير جوش و اطراف آن نچسبد بايد يك نعلبكي نشكن و تميز را در كف ظرف به حالت وارونه قرار دهيد و بعد شير را روي آن بريزيد و آن را بجوشانيد.

نکته سوم :

جارو دستي:

برس جارودستي بعد از مدتي كاركرد اوليه خود را از دست مي دهد و پرزهايش خم مي شود و به اصطلاح عرف به طرفي مي خوابد. براي رفع اين مشكل كافي است كه مدتي كوتاه پرز جارودستي را بالاي آبي كه در حال جوشيدن است بگيريد تا بخار آن به جارودستي برسد و موها حالت اوليه خود را به دست آورد.

نکته چهارم :

روان كردن نمك دان:

براي روان كردن نمك دان بايد مقدار 5 تا 10 دانه برنج خام را داخل نمك دان قرار دهيد. اين عمل موجب جذب رطوبت نمك دان و تسهيل در خارج شدن نمك از آن مي شود.

نکته پنجم :

گرفتگي سينك ظرفشويي:

يكي ديگر از اتفاق هايي كه ممكن است در خانه پيدا شود گرفتگي لوله است براي رفع گير آن بايد يك فنجان نمك و يك فنجان جوش شيرين را مخلوط كرده در دهانه مجراي خروجي سينك قرار دهيد سپس يك كتري آب كه كاملأ به جوش آمده است روي آن بريزيد. مواد ريخته شده به مرور داخل لوله رفته و چربي داخل لوله را حل كرده و موجب باز شدن لوله مي شود.

منبع


مطالب مشابه :


علت گرم شدن موتور پرايد و بالا آمدن آمپر آب...؟

روشن شدن و خاموش شدن فن در ماشين هاي مختلف حالتهاي جوري طراحي شده كه داغ ميكنه مثل بعضي
علت گرم شدن موتور پرايد و بالا آمدن آمپر آب: توسط يكي ازدوستان وبلاگmohammad reza marzban

روشن شدن و خاموش شدن فن در ماشين هاي مختلف حالتهاي جوري طراحي شده كه داغ ميكنه مثل بعضي
گزارشي از بازار داغ كرايه ماشين‌هاي عروس

گزارشي از بازار داغ كرايه ماشين‌هاي مورد توجه قرار گرفته است، سوار شدن بر زيباترين مركب
ماشين عروس جالب در ايران

مطالب و عکس های داغ , داغ - ماشين عروس جالب در ايران, عکس, "آموزش پولدار شدن" b . m . love سايت
نکات ریز و درشت

قرار دادن درجه ماشين از داغ به گرم، مصرف آب بكشيد و بعد از خشك شدن رويش دستمال
عيب‎يابي موتور از طريق رنگ دود اگزوز

زمان تعويض روغن موتور و نوع روغن مصرفي در داخل گاتالوگ ماشين جهت به کار افتادن و روشن شدن
علت گرم شدن موتور پرايد و بالا آمدن آمپر آب:

روشن شدن و خاموش شدن فن در ماشين هاي مختلف حالتهاي جوري طراحي شده كه داغ ميكنه مثل بعضي
عكس ـ باز شدن كيسه هوا در يك ماشين

مکانیکی ماشین - عكس ـ باز شدن كيسه هوا در يك ماشين - مکانیکی ماشین وقتي گيربكس داغ مي‌كند .
علت گرم شدن موتور پرايد و بالا آمدن آمپر آب:

مکانیک ناحیه 2 مشهد - علت گرم شدن موتور پرايد و بالا آمدن آمپر آب: - فیلم های آموزشی خودرو
برچسب :