کارکرددریچه های ورودی هوا(اینلت ها) درسالنهای پرورش مرغ گوشتی

 

2.jpg

 

امروزه با توجه به گسترش فناوری و تحقیقات در زمینه پرورش طیور و از طرفی دیگر با افزایش قیمت نهاده های تولید و مهمتر از همه توسعه بیش از حد صنعت مرغداری در استان مازندران و تراکم بسیار زیاد واحدهای تولیدی که به تبع آن، اپیدمی و پراکندگی شدید بسیاری از انواع بیماری های طیور را موجب شده و تجربیات تلخی مانند خسارات زمستان سال 1389 و درگیر شدن شمار قابل توجهی از واحدهای تولیدی را به همراه داشته است، لزوم مکانیزه شدن این صنعت و همچنین افزایش میزان سود را که با توجه به قیمت متغیر مرغ زنده فقط از راه کاهش میزان هزینه های تولید میسر خواهد بود اجتناب ناپذیر می نماید.  

اینلت چیست؟

اینلت ها یا دریچه های ورودی هوا نوعی پنجره های پلاستیکی هستند که به واسطه استفاده ازآنها هوادهی بصورت حداقل صورت میگیرد وهوای فوق العاده مطبوعی رابرای سالنهای مرغداری فراهم میسازد. اینلت ها بسته به شرکت سازنده درابعاد مختلف و در دیوارهای طولی سالن و با ارتفاع متفاوت بسته به ارتفاع سقف سالن و آب وهوای منطقه و باد غالب نصب می شوند و با استفاده ازیک سیم بکسل فلزی مرکزی که به یک دینام بسته شده است تمامی دریچه های اینلت با یکدیگر مرتبط و با دستگاه کنترلر در ارتباط خواهندبود. 

·        پنجره اینلت ، دینام سیم بکسل های اینلت و دستگاه کنترلر 

نحوه کاراینلت ها:

اینلت ها بیشتر مخصوص روزهایی ازپرورش می باشند که درسالنها تهویه حداقل موردنیاز می باشد، یعنی روزهای اول پرورش (2هفته اول پرورش). ولی چون این تهویه حداقل بدون بکارگیری اینلت ها بسیارمشکل میباشد مرغداران درسنین پایین به علت تهویه نادرست همواره صدمات غیر قابل جبرانی را خواهند داشت. 

بازوبسته شدن اینلت ها بستگی به روشن شدن فن های سالن دارد که با روشن شدن فن ها باز و با خاموش شدن آن نیز اینلت ها بسته می شوند. درجه ای که اینلت ها باید بازشوند نیزقابل تنظیم است، مثلا از 20%  ظرفیت الی 100%  باز می شوند. در سنین اولیه یعنی روزهای ابتدایی پرورش اینلت ها معمولا در یک سیکل 5 یا 10 دقیقه ای تنظیم می شوند که از یک روزگی  فن ها 1 دقیقه روشن و 4دقیقه خاموش می باشند و با گذشت سن بتدریج وقتی که کیفیت هوای سالن افت می کند با تنظیم کنترلر مقدارزمان روشن بودن فن ها را زیاد و خاموش بودن آن را کمترمی کنیم،مثلا 2 دقیقه روشن و3 دقیقه خاموش ویا3  دقیقه روشن و2 دقیقه خاموش.

                                                          

مزایا:

1- تهویه حداقل یا تهویه روزهای ابتدایی پرورش به بهترین نحو صورت می گیرد.

2- خروج گازها وذرات گردوغبار که اصلی ترین عامل بیماریهای تنفسی می باشد کامل انجام می گیرد.

3- بدلیل یکنواختی هوا درکل سالن دارای گله ای کاملا یکنواخت خواهیم بود.

4- افزایش وزن وکاهش چشمگیر ضریب تبدیل (F.C.R)

5- مشکل برخورد باد سرد به سر جوجه که یک مشکل بزرگ در روزهای ابتدایی است رانخواهیم داشت.

6- بهترین تهویه با کمترین انرژی صورت می گیرد، چون هیترها در این روش کمتر روشن می شوند.

7- هوای تازه را مستقیما به سمت سقف سالن پرتاب می کنند وباعث به جریان افتادن هوای راکد آن منطقه می شود ویک تهویه دورانی برای سالن بوجود می آورند.

8- اختلاف دمایی در ابتدا وانتهای سالن به حداقل می رسد.

9- در ساعات پایان شب وابتدای صبح که رسیدگی کارگران به سالنها کمتر می شود بدلیل اتوماتیک بودن اینلت ها خطری متوجه حال جوجه نمی باشد.

10- کاهش هزینه کارگری وراحت تر بودن تنظیم تهویه.

11- پخش جوجه در سالن بصورت کاملا یکنواخت می باشد.

12- بدلیل پراکندگی در کل سالن و جمع نشدن جوجه ها در نقاط خاص از سالن مانند سر سالن دارای بستری فوق العاده و یکنواخت که یکی از اصلی ترین ملاکهای یک پرورش خوب می باشدخواهیم بود.

  

نکاتی که در استفاده از اینلت ها باید موردتوجه قرار گیرد:

1-ورودی های هوا در سالن بایستی بر اساس فشار قابل کنترل بوده وهوا در بدو ورود مستقیما به سمت تاج سالن هدایت نموده و در زمان خاموش بودن هواکشها بسته شونده ورودی های تهویه حداقل در زمان بسته بودن بایستی به طور کامل درز گیری شده باشند.

2-نصب بادشکن در پشت دریچه های اینلت وزش باد شدید منجر به افت قابل توجهی در فشار سالن شده و باعث می شود هوای سرد در بدو ورود به سمت کف سالن هدایت گردد به منظور به حد اقل رساندن محدودیت جریان هوا لازم است که مساحت باد شکن حد اقل 30%بیشتر از سطح ورودی ها باشد.

جدول زیر را می توان به عنوان راهنما برای سالن های با عرض مختلف به منظور مساحبه سرعت جریان مورد نیاز در محل ورودی ها اختلاف فشار و هم چنین مساحت ورودی هوا بکار برده ،مقدار فضای ورودی هوا در سالن به ظرفیت هواکش های آن بسته است.

فشار

(پاسکال )

فضای ورودی به ازای هر متر مکعب /ساعت ظرفیت هواکش

عرض

(سانتی متر )

سرعت وجریان هوا

(متر بر ثانیه)

5/7

1 سانتی متر به ازای هر 5/1متر مکعب در ساعت

10

5/3

10

1 سنتی متر به ازای هر 20/1 متر مکعب در ساعت

11

4

5/12

1 سانتی متر به ازای هر 30/1متر مکعب در ساعت

12

5/4

15

1 سانتی متر به ازای هر 45/1متر مکعب در ساعت

14

5

5/17

1 سانتی متر به ازای هر 60/1 متر مکعب در ساعت

15

5/5

20

1 سانتی متر به ازای هر 70/1 متر مکعب در ساعت

18

6

5/22

1 سانتی متر به ازای هر 85/1متر مکعب در ساعت

21

5/4

25

1 سانتی متر به ازای هر 2متر مکعب در ساعت

24

7

 

  

-عکسها مربوط به مرغداری مکانیزه آقایان قربانی و عبدالهی واقع در محمود آباد روستای بولیده میباشد. 

3-وجود درز گیری و عایق بندی اصل بسیار مهمی در طراحی و نصب اینلت است چرا که اولا باعث نامنظم بودن ورود هوا شده که بعضا باعث برخورد مستیم با سر پرنده می شوند و چه بسا باعث شکست هوا (بهم زدن نظم جریان و سرعت باد )و افت دما می شوند . 

ثانیا در صورتی که در سالن ها از اتوماسیون تهویه استفاده شود به دلیل وجود ذرز و نشت هوا سنسور ها (حس گر ها )درست عمل نمی کنند و طبعا وجود آن را از حیز انتفاع خارج می سازد.  

4-چگونگی طراحی و نصب اینلت امری بسیار مهم است  که تابعی از محاسبات تامین تهویه حداقل در طول شبانه روز بر اساس عرض سالن و ارتفاع دیوار جانبی می باشد و نحوه نصب آن در دیوار کنار ( میزان ارتفاع آن از سقف ) و میزان مساحت آن از جمله موارد مهم در طراحی است که بهتر است با مشاوره کارشناس آشنا به اصول شناخت تاسیسات و نوع اقلیم منطقه انجام پذیرد . 

5-با توجه به میزان تهویه حد اقل و حد اکثری لازم برای مرغ گوشتی در طول دوره پرورش که معمولا در دفتر چه های راهنمای مدیریت پرورش مرغ آمده است   می توان بر اساس مقدار وزن و تراکم گله میزان هوای مورد نیاز را محاسبه نمود تا بتوان هوای ایده ال برای پرورش داشته باشیم .  

رضاحسن زاده اعظمی

Email:[email protected]

-        با تشکر از همکاران مرکز جهاد کشاورزی رئیس آباد شهرستان آمل بالاخص جناب آقای مهندس علی محمد رمضانی که اینجانب را در تدوین این نوشتار همراهی نمودند.


مطالب مشابه :


براورد هزینه ها و درآمد یک واحد مرغداری

morghdar javan - براورد هزینه ها و درآمد یک واحد مرغداری - مدیریت فارم.جیره نویسی.مرغ گوشتی - morghdar javan
آسیت

صنعت مرغداری نژادهای گوشتی به طور ژنتیکی توانایی آنچنان رشدی را دارند که توانایی تهیه
فروش جوجه بوقلمون

مرغداری - فروش جوجه بوقلمون - مرغداري، پرورش پرندگان و طیور
سکته در مرغ

صنعت مرغداری sds در جوجه های گوشتی وضعیتی است که جوجه ها بدون هیچ دلیل قابل تشخیص تلف
کلیه سیستم های نوری مورد نیاز در واحد های مرغداری ( گوشتی - تخمی - قفس )

اصول جامع و نوین پرورش طیور - کلیه سیستم های نوری مورد نیاز در واحد های مرغداری ( گوشتی - تخمی
سالن های پرورش طیور

صنعت مرغداری - سالن های پرورش طیور - مرکز ارائه خدمات نوین صنعت در جوجه های گوشتی و جوان
التهاب روده، نابودگرترین بیماری باکتریایی مرغداران گوشتی

اصول جامع و نوین پرورش طیور - التهاب روده، نابودگرترین بیماری باکتریایی مرغداران گوشتی
کارکرددریچه های ورودی هوا(اینلت ها) درسالنهای پرورش مرغ گوشتی

اصول جامع و نوین پرورش طیور - کارکرددریچه های ورودی هوا(اینلت ها) درسالنهای پرورش مرغ گوشتی
درباره مرغ جولا

مرغداری - درباره مرغ جولا - مرغداري، پرورش پرندگان و طیور
برچسب :