پاسخ بانک مرکزی به وزیر جهاد کشاورزی

 روابط عمومی بانک مرکزی توضیحاتی را در خصوص مطلبی با عنوان «انتقاد وزیر جهاد کشاورزی: انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی» به دفتر ایلنا ارسال کرده که در واکنش به گفته‌های خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی است.
بانک مرکزی انتقادهای خلیلیان را در خصوص انقباضی کردن تشکیلات بانک و سیاست‌های دوگانه بانک مرکزی نسبت به عدم تخصیص بهینه منابع در بخش‌های مختلف اقتصادی و اظهار اینکه «در حال حاضر تولیدکنندگان به دلیل عدم تامین نقدینگی، محصولات خود را با کمترین قیمت به واسطه‌هایی می‌فروشند که منابع مالی خود را با پرداخت تسهیلات بانکی تامین کرده‌اند و آنها محصولات را با بالاترین قیمت به بازار عرضه می‌کنند، چنین پاسخ داده است:
برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر و سیاست‌های حمایتی، تنظیم بازار محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی و قیمت تضمینی به منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی از جمله وظایف وزارت جهاد کشاورزی است و طبق قانون، مسوولیت تنظیم و اجرای سیاست‌های پولی به بانک مرکزی محول شده است بنابراین موارد مطروح شده از سوی ایشان در حیطه وظایف بانک مرکزی نیست.
در خصوص عدم تخصیص بهینه منابع بین بخش‌های مختلف اقتصادی که ایشان آن را عامل کاهش سرمایه‌گذاری‌های موجود در بخش کشاورزی دانسته‌اند، با عنایت به مفاد ماده(7) بسته سیاستی-نظارتی شبکه بانکی کشور سال 1389 مصوب شورای محترم پول و اعتبار، موسسات اعتباری می‌توانند پس از کسر 20 درصد از افزایش در مانده منابع خود، مابقی را در بخش‌های مختلف اقتصادی تسهیم کنند که بخش «کشاورزی و آب» با اختصاص 25 درصد از منابع به خود بعد از بخش صنعت و معدن بیشترین سهم را در بین بخش‌های اقتصادی دارا است.
شایان ذکر است طی سنوات اخیر حمایت‌های بی‌شائبه سیستم بانکی به ویژه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از بخش کشاورزی به روش‌های گوناگون، نشان می‌دهد که سیستم بانکی در راستای اهداف دولت برای مساعدت به این بخش عمل کرده است. به طوری که بانک مرکزی همیشه به عنوان حمایتگری قابل اطمینان و در دسترس، کمبود منابع بانک کشاورزی به عنوان بانک تخصصی در این بخش را با اعطای خطوط اعتباری جدید و همچنین تمدید خطوط اعتباری گذشته، جبران کرده است. امید است که با افزایش سرمایه بانک کشاورزی، این بانک توسعه‌ای بتواند در جهت پیشبرد اهداف بخش کشاورزی بیش از پیش نقش ایفا کند.
از سوی دیگر شبکه بانکی کشور در سال‌های اخیر با خیل عظیمی از تکالیف مندرج در مصوبات هیات محترم وزیران در راستای جبران خسارات ناشی از خشکسالی، بلایای طبیعی، حوادث غیرمترقبه برای کشاورزان، دامداران، آنفولانزای مرغی، کلیکا و سایر موارد مواجه بوده است و مساعدت‌های خود را از طریق اعطای تسهیلات بانکی جدید، بخشودگی جرایم دیرکرد اقساط سررسید شده و امهال تسهیلات بانکی به خسارت دیدگان در استان‌های مختلف کشور به عمل آورده است.

بیما


مطالب مشابه :


استخدام در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

استخدام در جهاد دانشگاهی استان مرکزی استخدام بانک کشاورزی 92.
قابل توجه ناظرین استان مرکزی

قابل توجه ناظرین استان مرکزی به منزله انصراف از استخدام اداری جهاد کشاورزی
استان مرکزی رتبه دوم کشور در تولید گل و گیاهان زینتی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی کشاورزی استان مرکزی به استخدام و
جزئیات کامل دستورالعمل استخدام ناظرین بخش کشاورزی

(کلینیک گیاه پزشکی مرکزی استان جهت استخدام بدون جهاد کشاورزی استان‌ها
اسامی ناظرین کشاورزی واجد شرایط استخدام بر اساس استان

جدیدالاستخدام جهاد کشاورزی پزشکی مرکزی واجد شرایط استخدام بر اساس استان
پاسخ بانک مرکزی به وزیر جهاد کشاورزی

پاسخ بانک مرکزی به وزیر جهاد انتقاد وزیر جهاد کشاورزی: دیدگان در استان‌های
استخدام ناظرین بخش کشاورزی

ایثارگران استان جهت استخدام بدون جهاد کشاورزی استان‌ها مرکزی تعاون
تقدیر و تشکر کارشناسان نظام مهندس کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه از مهندس رویین تن

طبیعی استان سازمان جهاد کشاورزی در آمده در راستای استخدام و بکار
قانون استخدام ناظران کشاورزی در آینده نزدیک اجرا می‌شود

زیرمجموعه جهاد کشاورزی منطقه استخدام ناظران کشاورزی خراسان مرکزی استان
برچسب :