طرح درس بر اساس دیدگاه فراشناخت

(باسمه تعالی)

طرح درس بر اساس دیدگاه فراشناخت

        پایه تحصیلی = پیش دانشگاهی                            موضوع = ژنتیک جمعیت (فصل 5)

        نام درس = زیست شناسی                   هدف کلی = آشنایی با مفهوم تعادل در جمعیت ها

هدف های جزئی :

1- آشنایی با انواع مرزهای جمعیتی                                  2- فهمیدن مفهوم خزانه ژنی

3- فهمیدن مفهوم تعادل هاردی - واینبرگ                     

4- دانستن فرمول تعادل هاردی – واینبرگ و شناختن مفهوم هر قسمت از فرمول

5- آشنایی با عوامل مؤثر در برقرار ماندن تعادل هاردی - وایتبرگ

هدفهای رفتاری :

1- دانش آموز بتواند مرزهای جمعیتی را با مثال معرفی کند .

2- دانش یابان رابطه خزانه ژنی با الل ها را مشخص کنند .

3- دانش آموزان با حل یک مسئله مفهوم تعادل هاردی – وایتبرگ را نشان دهند .

4- دانش آموزان چگونگی رسیدن به فرمول تعادل HV را با مربع پافت نشان دهند .

5- دانش یابان عوامل مؤثر در برقرار ماندن تعادل HV را با چگونگی تأثیر هر کدام معرفی کند .

وسایل آموزشی : تابلو و گچ

ارزشیابی ورودی :

این مرحله با دو هدف دنبال می شود : 1- با ارائه سؤالاتی که زمینه درس جدید است میزان اطلاعات

 افراد را می سنجیم. 2- با توجه به پاسخ های داده شده مشخص می شود که درس از کدام بحث باید

 شروع شود .

ممکن است این مرحله به صورت آزمون کتبی نیز انجام شود تا رفتار ورودی دانش آموزان میزان اطلاعات

 آنها در رابطه با ژنتیک جمعیت را نشان دهد و سطح کلاس مشخص شود .

مثلاً : 1- اصول ژنتیک مندلی را توضیح دهید ؟     2- چرا داروین مکانیسم انتخاب طبیعی را توضیح نداد ؟

3- الل چیست ؟            4- نتیجه جهش چیست ؟         5- چه مولکولی در معرض جهش قرار دارد ؟

روش تدریس :

با توجه به روش های متنوعی که برای تدریس وجود به نظر می رسد روش هایی مثل سخنرانی ،

 سؤال و مباحثه ، حل گروهی مسائل ژنتیک مربوطه و روش بارش مغزی مناسب می باشند . البته

روش تدریس را بر اساس مخاطبین ، جمعیت کلاس ، سطح یادگیری ، وسایل و امکانات باید انتخاب کرد .

مدل کلاسی :

مدل نیمدایره به صورتی که دانش آموزان هر گروه در مجاورت هم نشسته باشند تا در صورت نیاز به

کار گروهی  بی نظمی در کلاس ایجاد نشود .

گروههای آموزش گیرنده :

این گروه بندی از اول سال تحصیلی انجام شده و سعی شده که در هر گروه دانش آموزان ضعیف و قوی

 باشند . بهترین تعداد برای گروهها 3 نفر است . هر گروه دارای مدیر ، رابط و پیگیر می باشد ولی هر

 فعالیتی از گروه خواسته شود تک تک اعضا باید بتوانند پاسخگو باشند لازم به ذکر است که در تدریس

 برخی از موضوعات این درس ممکن است به گروههای یادگیرنده نیاز نباشد و معلم از روش های دیگر

استفاده کند .

فعالیت های معلم :

1- حضور و غیاب و احوا ل پرسی و بررسی علت غیبت غائبین جلسه قبل

2- ارزشیابی تکالیف تعیین شده و یا در صورت تعیین امتحان برگزاری آزمون مربوطه در مدت زمان معین .

3- نوشتن عنوان درس روی تابلو و نوشتن تیتر موضوعات مربوطه که قرار است در کلاس مطرح شود .

4- ارائه درس با توضیح پیام تصویر اول فصل و در صورت نیاز تو کامل تر پیش نیازها علاوه بر پاسخ هایی

 که دانش آموزان داده اند . سپس متوجه کردن افراد به شکل مرزهای جمعیتی و خواستن مثال های

دیگر از دانش آموزان . در قسمت ژنتیک جمعیت با طرح سؤالاتی ارزشیابی تکوینی انجام داده و فراگیران

 را با مفاهیم ژنتیک جمعیت ، خزانه ژنی و تعادل HV آشنا می کنیم ، سپس به هر گروه یک مسئله

مرتبط با تعادل HV می دهیم تا آن را حل کنند و از روابط های گروهها می خواهیم مسئله گروه خود را

برای گروههای دیگر بیان کنند تا دانش آموزان با تنوع مسائل HV آشنا شوند و در نهایت از یکی از دانش

آموزان می خواهیم تا با مربع پانت به فرمول تعادلی HV برسند . اگر تعادل مفهوم شد در نهایت عوامل

مؤثر بر تعادل را بیان می کنیم .

فعالیت های دانش آموز :

1- گوش دادن به معلم                     2- پاسخ گویی به پرسش های ارزشیابی ورودی و تکوینی

3- شرکت در بحث های مطرح شده در کلاس                 4- حل مسائل خواسته شده از گروهها

5- پاسخگویی به سؤالات ارزشیابی پایانی

ارزشیابی آموزشی :

در این مرحله می توان با طرح سؤالاتی میزان یادگیری افراد را سنجید مثلاً :

1- اگر جهش رخ دهد چه اثری بر خزانه ژنی دارد ؟

2- فراوانی الل را در خزانه ژنی جمعیت چگونه تعیین می کنند ؟

3- فراوانی کدام الل ها در نسل های متوالی افزایش می یابد ؟

4- مسئله دیگری روی تابلو می نویسیم تا دانش آموزان آن را حل کنند .

تعیین تکلیف و تعیین برنامه های بعدی :

1- می توان مسئله هایی در سطح دشوارتر از مسائل کتاب که از قبل تکثیر و آماده شده را در اختیار

 دانش آموزان قرار داد تا برای جلسه بعد آنها را بررسی کنند .

2- با توجه به نقش پیش خوانی درس جدید برای یادگیری بیشتر مشخص می کنیم که برای جلسه

آینده کدام مباحث را مطالعه کنند .


مطالب مشابه :


اگر دوست دارید یک دانش آموزخوب باشید این مطالب را به خاطر بسپارید:

آموزش و پرورش ناحیه 4. قرض الحسنه است که با دقت مطالب را یاد بگیرد و حرمت معلم را حفظ




طرح درس علوم زیستی

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان قرض الحسنه معلم. (سایت آپلود رایگان)




طرح درس علوم زیستی

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان معلم. دانش آموز قرض الحسنه معلم.




وام قرض الحسنه صندوق طفلان مسلم (ع)بادرود

وام قرض الحسنه صندوق نخستین سایت خبری مرتضی مطهری وگرامیداشت هفته معلم، صندوق




طرح درس زیست شناسی2

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان قرض الحسنه معلم. (سایت آپلود رایگان)




توزیع سبد کالای صندوق قرض الحسنه طفلان (ع) بادرود

توزیع سبد کالای صندوق قرض الحسنه طفلان نخستین سایت خبری بادرود میدان معلم




اطلاعیه :تکلیف عید کتاب علوم زیستی سال اول دبیرستان

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان قرض الحسنه معلم. (سایت آپلود رایگان)




طرح درس باروش فعال با كمك it

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان آموزان ویک کامپیوتربرای معلم در قرض الحسنه معلم.




طرح درس بر اساس دیدگاه فراشناخت

گروه زیست شناسی ناحیه 5 اصفهان یادگیرنده نیاز نباشد و معلم از روش قرض الحسنه معلم.




برچسب :