چند خبر داغ از متروی کلانشهرها

150 کیلومتر خط مترو در تهران در حال ساخت است


مترو > مترو تهران- همشهری آنلاین:
مدیرعامل شرکت متروی تهران گفت: هم اکنون، 150 کیلومتر مترو در تهران و حاشیه در حال ساخت است.:

به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرعامل شرکت متروی تهران گفت: هم اکنون، 150 کیلومتر مترو در تهران و حاشیه در حال ساخت است.
درویش در نشست خبری افزود: 100 کیلومتر مترو در داخل شهر و مربوط به خطوط 3 ، 6 و 7 است و 50 کیلومتر نیز در بیرون شهر در دست احداث است.

وی گفت: خط 6 مترو از دولت آباد در جنوب شرق تهران آغاز می‌شود و تا کن در شمال غرب پایتخت امتداد پیدا می کند.
مدیرعامل شرکت مترو در تهران افزود: هم اکنون شش کیلومتر از خط 6 مترو با 10 ایستگاه احداث شده است که در صورت تأمین اعتبار در شش ماه نخست سال 92 به بهره برداری می‌رسد.

درویش گفت: در خط 7 مترو و نیز دو دستگاه تی بی ام در حال فعالیت که 11 کیلومتر از این خط با 11 ایستگاه در حال ساخت است.

وی افزود: هم اکنون تی بی ام از بوستان گفتگو عبور کرده و به سمت برج میلاد و میدان صنعت در حال حرکت است که این بخش نیز سال آینده به بهره برداری می‌رسد.

مدیر عامل شرکت متروی تهران ادامه داد: خط 3 مترو نیز با 35 کیلومتر طول از جاده ساوه آغاز می شود و در نهایت به میدان قائم در شمال شرق تهران می‌رسد.
درویش با اشاره به این که 20 کیلومتر از این خط امسال به بهره برداری می‌رسد، افزود: در تمام خطوط متروی تهران، 200 جبهه کاری فعال هستند که 100 جبهه آن در خط 3 مترو است.

مدیرعامل شرکت مترو در تهران گفت: امسال 7 کیلومتر خط 3 مترو از چهارراه ولیعصر تا خیابان بهشتی به بهره برداری رسید و در ابتدای سال آینده نیز از چهار راه ولیعصر تا جاده ساوه به طول 14 کیلومتر به بهره برداری خواهد رسید.

درویش در خصوص نصب بقیه پله برقی‌ها در مترو افزود: حدود 60 دستگاه پله برقی مترو نیاز است که قراردادهای آن منعقد شده و تا پایان امسال وارد و نصب خواهد شد.
وی گفت: ارزش مالی قرارداد اخیر مترو برای پله‌های برقی حدود 16 میلیارد تومان است که تا پایان امسال تمامی پله‌های برقی خط 4 مترو نصب خواهد شد.توقف متروی کلانشهرها در پیچ اعتبارات دولتی!


مترو >  گروه شهرستان‌ها:

درحالی‌که طی سال‌های اخیر ساخت متروهای چند کلانشهر کشور در دستور کار قرار گرفته اما هر از گاهی مسئولان از مشکلاتی پرده برمی‌دارند که نشان می‌دهد یا دولت در تأمین اعتبار کوتاهی می‌کند یا تلاش لازم در ساخت مترو صورت نمی‌گیرد.

  البته بدهی‌ دولت و اجرا نشدن صحیح قانون یک‌میلیارد دلاری مصوب مجلس برای ساخت مترو در 6‌‌کلانشهر کشور از قبل وجود داشته و هنوز هم وجود دارد. زمان بهره‌برداری از فاز نخست متروی چند کلانشهر، اول خردادماه امسال اعلام شده بود اما با گذشت چند روز از این تاریخ، بازهم شاهد عمل نشدن به وعده‌های پیشین هستیم.

متروی تبریز؛ مشکل واگن یا ناهماهنگی مسئولان؟

چندی پیش مسئولان استانداری آذربایجان‌شرقی به مردم تبریز وعده دادند که متروی این شهر به‌زودی و اوایل خرداد به بهره‌برداری می‌رسد. محمد اشرف‌نیا، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در این زمینه با اشاره به اینکه مرحله نخست خط اول متروی تبریز به طول 6کیلومتر از ائل‌گلی تا دانشگاه پیش‌بینی شده، به فارس گفت: مرحله نخست این طرح که از طرح‌های مهر ماندگار تلقی می‌شود، با 5/99درصد پیشرفت در بخش ابنیه و 88درصد در بخش تجهیزات، اوایل خردادماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد. این در حالی است که شهرداری تبریز هم افتتاح قطار شهری را در موعد یادشده بعید دانسته و علت آن را وارد نشدن واگن‌های مترو از کشور چین عنوان کرد. شهردار تبریز گفت: به‌نظر من تا زمانی که مهم‌ترین مشکل قطار شهری که همان ورود واگن‌ها به شهر، مونتاژ و نصب آنها روی ریل‌هاست حل نشود، اظهارنظر در این‌باره مفهومی ندارد. از سوی دیگر محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز به سایر مشکلات این طرح اشاره کرده و اظهار داشت: طبق آخرین بازدیدی که از مترو داشتیم، فقط ریل و راه‌آهن آماده است و هنوز سقف‌ها و یکسری حفاظ‌های آن تکمیل نشده است. به گفته وی، مشکل دیگری که مانع پیشرفت طرح متروی تبریز شده‌، ناهماهنگی بین مسئولان است.

مشکلات ارزی متروی اهواز

در مورد متروی اهواز هم تأمین نشدن اعتبارات و مشکلات ارزی دلیل جلو‌نرفتن کار عنوان می‌شود. به گزارش مهر مدیرعامل سـازمان قطارشـهری اهواز در همین رابطه گفت: یکی از مشکلات مترو، عدم‌تأمین اعتبار لازم برای اجراست. عباس هلاکویی افزود: براساس قانون، 50درصد اعتبارات از طرف دولت و نیمی از آن باید از سوی شهرداری تأمین شود اما به‌دلیل مشکلات موجود، شهرداری نتوانست به طرح کمک مالی کند. وی ادامه داد: متروی اهواز باید از فاینانس استفاده می‌کرد اما مشکلات مانع از تحقق آن شد. با اعتبارات دولتی هم نمی‌توان براساس برنامه زمانبندی 24ایستگاه را اجرا کرد. متروی اهواز برای اجرا طبق برنامه زمانبندی، سالانه به 180میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما فقط نیمی از این پول تأمین می‌شود.

بلاتکلیفی متروی اصفهان

در مورد متروی اصفهان اظهارات متناقضی از سوی مسئولان صورت می‌گیرد. به‌طور نمونه عباس حاج‌رسولی‌ها، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان مقصر اصلی تأخیر در بهر‌ه‌برداری از مترو را بانک می‌داند که هنوز دستور واریز پول را به شرکت سازنده واگن نداده است. وی گفته است: واگن متروی اصفهان آماده حمل به ایران است و 5 ‌درصد باقیمانده از مبلغ قرارداد که مقرر شده بود موقع تحویل به شرکت سازنده پرداخت شود توسط شرکت خریدار پرداخت شده ولی مدیریت بانک مورد نظر هنوز دستور واریز پول به شرکت سازنده را نداده است. با این حال مصطفی نوریان معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان اعلام کرد: تا پایان خردادماه امسال فاز نخست متروی اصفهان از پاسداران به سمت میدان شهدا راه‌اندازی می‌شود و بیش از 30درصد شهروندان در این خط سرویس‌دهی می‌شوند. گفتنی است استاندار اصفهان پایان ساخت 10ایستگاه متروی اصفهان را همزمان با پایان دولت اعلام کرده است.

متروی رشت پس از 27ماه

یکی از مصوبات دور سوم سفر رئیس‌جمهور و هیأت دولت به استان گیلان در بهمن‌ماه 1389، اتمام مطالعه و احداث قطار شهری رشت بوده که بنا به تأکید محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور، این مطالعات باید در 2سال آینده به اتمام رسیده و سپس، عملیات اجرایی آن آغاز می‌‌شد. به گزارش ایلنا بنا به اظهارات سیدمحمد علی ثابت قدم، شهردار کلانشهر رشت، ساخت قطار شهری این شهر در مدت 5سال‌ باید به اتمام برسد اما به‌نظر می‌رسد با این روند، دچار تأخیر شود.

متروی شیراز و اظهارات متفاوت

طبق وعده‌ها باید حداکثر در اوایل سال 92واگذاری 15واگن از واگن‌های خریداری‌شده به متروی شیراز انجام می‌شد و در‌ماه جاری شاهد راه‌اندازی مترو باشیم. این درصورتی است که مردم شیراز وعده افتتاح متروی شیراز را موضوعی تکراری دانسته و معتقدند مترو دوباره تأخیر خواهد داشت. حسین صادق عابدین، استاندار فارس هم در این زمینه چندی پیش گفت: شخصاً صحبتی درخصوص زمان دقیق بهره‌برداری نکرده‌ام. با وجود این به گزارش یک‌خبرگزاری محلی وی بارها تاریخ‌های متعددی را برای زمان افتتاح متروی شیراز بیان کرده‌ است که «پایان سال ۹۱»، «3ماه اول سال ۹۲» و «خردادماه92» از سوی صادق عابدین درخصوص زمان دقیق بهره‌برداری متروی شیراز مطرح شده است! شایان ذکر است که در سال گذشته فرج‌الله رجبی، مدیرعامل سازمان قطار شهری شیراز در گفت‌وگو با مهر عنوان کرده بود که فاز یک متروی این کلانشهر در بهمن‌ماه 91افتتاح می‌شود. با وجود این وی اواخر فروردین92 از تکمیل‌شدن ایستگاه‌های احسان، شریعتی و قصرالدشت خط یک متروی شیراز خبر داد و اعلام کرد درصورت تزریق باقیمانده اعتبار مورد لزوم به این طرح، واگن‌های ساخته شده مراحل بارگیری و ورود به پروژه را طی خواهند کرد و مترو در خرداد‌ماه92 افتتاح می‌شود. بنابراین باید کمی منتظر ماند و دید آیا این اتفاق می‌افتد یا خیر؟

لینک خبر :http://hamshahrionline.ir/details/215686


متروی مشهد:

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري مشهد خبر داد:

تامين اعتبار خريد واگن‌هاي خط 2 قطار شهري مشهد

خبرگزاري موج -اعتبار لازم براي ساخت واگن‌هاي خط 2 قطار شهري مشهد از طريق بانک توسعه صادرات تامين شده و همزمان با اجراي خط 2 عمليات ساخت واگن ها نيز درحال انجام است.

وي بيان کرد: واگن‌هاي خط 2 قطار شهري با مشارکت شرکت ايراني و خارجي ساخته مي‌شود.
خندان‌دل در خصوص پيشرفت عمليات اجرايي خط 2 بيان کرد: اين خط قطار شهري مشهد 14 کيلومتر تونل دارد که در حال حاضر 5 کيلومتر آن حفاري شده است.
وي افزود: در حال حاضر روزانه بالغ بر 30 متر از تونل خط دو حفاري مي‌شود.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري مشهد با تاکيد بر کمک دولت براي افزايش سرعت اجراي خط 2 قطارشهري مشهد بيان کرد: اگر دولت با همکاري خود اعتبارات لازم را در اختيار ما قرار دهد ظرف يک سال آينده عمليات اجرايي خط دو به اتمام خواهد رسيد.
خندان‌دل ادامه داد: با توجه به وجود تنگناهاي مالي و همچنين تخصيص تنها 15 درصد از اعتبارات قطار شهري در سال گذشته، از برنامه اجرايي ساخت ايستگاه‌ها عقب هستيم.
وي همچنين در مورد انتشار اوراق مشارکت نيز بيان کرد: باتوجه به پيگيري‌هاي صورت گرفته، بانک مرکزي براي انتشار 500 ميليارد تومان اوراق مشارکت خط 2 قطار شهري مجوز صادر نکرد.

لینک خبر : http://www.ghatreh.com/news/nn14041694/


مطالب مشابه :


تور مشهد از شيراز

تور مشهد با قطار (از مبداء شيراز) ثامن الائمه(سفرهای زیبا) رفت روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته
راه آهن اصفهان

تین نیوز |مدیرعامل راه آهن استان فارس از آغاز حركت قطار اتوبوسی شیراز - اصفهان و برعكس خبر داد.
قیمت بلیط حمل خودرو با قطار

تهران-مشهد 1140000ریال واگن حمل خودرو متصل به قطار های مسافری طوس فوق العاده۸(لوکس ۴ تخته)وقطار
مشهد به شيراز 1350 كيلومتر

راهنماي سفردر ايران Travel Guide in Iran - راهنماي سفر به مشهد مقدس شهر مولايمان امام رضا(ع) Travel guide to
قطار خط آهن شیراز

Iranian Vienna - قطار خط آهن شیراز - سایت اطلاع رسانی به ایرانیان مقیم اتریش Iranian Vienna
قطار شیراز - اصفهان

با راه اندازی قطار شیراز - اصفهان و برقی شدن قطار اصفهان - تهران ، شیرازی ها ۵ ساعته به تهران
گزارش یک روز سفر با قطار شیراز تهران

گزارش یک روز سفر با قطار شیراز سرویس های بیشتری برای مسیر تهران، اصفهان، مشهد قرار بگیرد.
مترو -- قطار به شيراز نرسيد!

قطار به شيراز نرسيد! با وجود وعده‌هاي داده شده در خصوص افتتاح ايستگاه و باقي‌مانده مسير
تور مشهد زمینی

فروش تور زمینی مشهد با قیمت مناسب، رفت و برگشت با قطار بدون غذا دو شب قیمت پرواز شیراز مشهد.
چند خبر داغ از متروی کلانشهرها

متروی شیراز و خبرگزاري موج - اعتبار لازم براي ساخت واگن‌هاي خط 2 قطار شهري مشهد از طريق
برچسب :