"گلستان در آتش".نويسنده: ابراهيم حسن بيگي

"گلستان در آتش"؛ روايتي داستاني از زندگي شهيد باهنر.نويسنده: ابراهيم حسن بيگي .تولید:دفتر كودك و نوجوان مركز آفرينش هاي ادبي .انتشارات: سوره مهر 1388 نويسنده درباره نگارش اين كتاب اظهار داشته است: «قصه مردان انقلاب، از وقتي آغاز شد كه مردم اين ديار عليه ظلم به پا خواستند. آنان از هر كوي و برزن به ميدان مبارزه قدم گذاشتند و گوش به فرمان رهبري سپردند كه دور از وطن بود. شهيد محمدجواد باهنر نيز يكي از اين مردان بزرگ بود.» در خصوص اولين سخنراني اعتراضي آن شهيد مي نويسد: در يكي از سخنراني هايش در مسجد كه اولين سخنراني او محسوب مي شد توانست مسلط و پرتوان سخن بگويد: «همه شما مي دانيد كه اسرائيل يك رژيم اشغالگر است. صهيونيست ها با قتل و عام كشتار بي رحمانه مسلمانان فلسطين و آواره كردن آن ها، سرزميني به وجود آوردند كه هيچ مشروعيت شرعي و قانوني ندارد. و هيچ كشوري در جهان اسلام اين رژيم فاسد و ظالم را به رسميت نشناخت و برخي كشورهاي عربي به جنگ با اين رژيم اشغالگر برخاستند جز كشور ما كه متأسفانه بايد بگويم اخيراً اين كشور نامشروع و اشغالگر را به رسميت شناخته است و اين عمل از اسلام پيامبر و علي(ع) كه هميشه محور حق و دفاع از مظلومين بوده اند، دور است. مگر ما پيرو اسلام معاويه ايم كه حاضر شديم يك رژيم اشغالگر و قاتل زن و مرد و كودك مسلمان را به رسميت بشناسيم.»
و بعد از اين سخنراني بود كه وي را بازداشت كردند. محمدجواد باهنر پس از اين بازداشت چند بار ديگر نيز طعم بازجويي و زندان را چشيد. به تعهداتي كه به رژيم شاه مي داد پايبند نبود مي گفت: تعهد من به اسلام، بيش از اينهاست كه با زندان و شكنجه آن را كنار بگذارم.
در بخشي از كتاب به رفتن شاه از ايران و ورود بنيانگذار جمهوري اسلامي به ايران اشاره شده است. در اين باره و در خصوص وقايع پس از آن آمده است:
باهنر كنار مطهري و رجايي نشسته بود. داشت فكر مي كرد اين همه وقايع كوچك و بزرگ با چه سرعتي در اين چند روز آمدند و رفتند. از وقتي امام تصميم گرفت به ايران بيايد تا اين لحظه كه امام در مدرسه علوي روي صندلي نشسته بود و حكم اولين نخست وزير وقت جمهوري اسلامي را به مهندس بازرگان مي داد دو هفته هم نگذشته بود و شايد اگر بختيار ورود امام را چند روزي به تأخير نينداخته بود اين مراسم يك هفته زودتر برگزار مي شد.
پس از دولت موقت بازرگان كه با مخالفت هايش با سياست هاي امام و سرانجام استعفايش به سرانجام رسيد درباره دوره رياست جمهوري بني صدر و خيانت او به انقلاب و اسلام و ملت ايران مطالبي آورده شده است.
عزل بني صدر از رياست جمهوري در 31 خرداد 1360 بزرگترين اتفاقي بود كه در اوج درگيري ها و ترورهاي داخلي و جنگ با صدام از سوي مجلس شوراي اسلامي به وقوع پيوست اتفاقي كه وقتي باهنر شنيد خدا را شكر كرد و اميدوارتر از قبل به آينده فكر كرد اين كه بدون بني صدر گروهك هاي مسلح حامي او را كه ترور و كشتار را به اوج رسانده بودند، آرام كنند و حتي جنگ با صدام را با حمايت از سپاه و ارتش به سرانجام برسانند. ارتش و سپاهي كه بني صدر، موافق نبود به تجهيزات مورد نياز مسلح شوند. با عزل و فرار بني صدر از كشور، مقدمات انتخابات ديگري فراهم مي شد و همه سران كشور روي رياست جمهوري رجايي اتفاق نظر داشتند.
هم چنين در اين كتاب به اختصار درباره فاجعه هفتم تير و شهادت شهيد بهشتي و 72 نفر از اعضاي برجسته حزب و مديران كشور مطالبي ذكر شده است.
«فراموش كردن اين فاجعه سخت بود و محال، پس از آن باهنر دبيركل حزب شد، به جاي بهشتي، كه امام او را مردي مظلوم ناميده بود و بعدها كه رجايي به رياست جمهوري رسيد، باهنر به عنوان نخست وزير او، از مجلس رأي اعتماد گرفت. او را مجبور كردند كه خانواده اش را به ساختماني در نزديكي دفتر كارش در نخست وزيري انتقال بدهد. هر چند اكراه داشت و ترجيح مي داد در منزل خودش باشد، مشكلات امنيتي و ترورهاي مكرر، محدوديت هايي براي مقام هاي ارشد كشور به وجود آورده بود.
درباره چگونگي شهادت او در آخر كتاب مي خوانيم: روزي كه مي بايست به جلسه شوراي امنيت مي رفت تا درباره مسائل جنگ و ترورها و ناامني ها، چاره انديشي كنند. وقتي وارد اتاق جلسه شد رجايي هنوز نيامده بود، كنار پنجره ايستاد و به بيرون نگاه كرد... ناگهان صداي انفجار و آتش ساختمان را فرا گرفت و شعله هاي آن از پنجره به بيرون زد.
نويسنده با بيان اينكه نگارش درباره زندگي اين شخصيت بزرگوار چندان براي او كار سخت و دشواري نبوده است مي گويد: با توجه به اينكه من و هم دوره اي هايم هم عصر با شهيدان انقلاب بوده ايم به همين دليل شناخت لازم و كافي نسبت به چگونگي زندگي آنان داشته ام. ابراهيم بيگي كه يكي از داستان نويسان با سابقه و متعهد انقلاب محسوب مي شود همچنين تصريح كرد، با توجه به اينكه من داستان نويس هستم سعي كرده ام نگارش كتاب تنها زندگي نامه صرف نباشد بلكه از روايت داستاني براي برجسته نمودن زندگي شهيد باهنر استفاده كنم به طوري كه در بازسازي فضا و محيط از اين قالب روايت گونه داستاني بهره برده ام تا نقطه هاي كور زندگي شهيد باهنر برطرف شود كه در اين بين واقعيت هاي اجتماعي نيز ديده مي شود.»
كتاب گلستان در آتش محمل و فرصت مناسبي را خصوصاً براي مخاطبان نوجوان و جوان كه رويدادهاي انقلاب را شخصاً مشاهده نكرده اند فراهم مي نمايد تا بتوانند با جلوه هايي از ايثار و مقاومت يكي از قهرمانان انقلاب آشنا شوند

پایگاه قربانیان ترور

http://www.teror-victims.com/fa/index.php?Page=definition&UID=7352141


مطالب مشابه :


باهنر:انتظار داریم دولت در این تغییرات محتاطانه‌تر عمل کند

ایلوار گلستان - باهنر:انتظار داریم دولت در این تغییرات محتاطانه‌تر عمل کند - فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و ورزشی.
"گلستان در آتش".نويسنده: ابراهيم حسن بيگي

نويسنده درباره نگارش اين كتاب اظهار داشته است: «قصه مردان انقلاب، از وقتي آغاز شد كه مردم اين ديار عليه ظلم به پا خواستند. آنان از هر كوي و برزن به ميدان مبارزه قدم گذاشتند و گوش به فرمان رهبري سپردند كه دور از وطن بود. شهيد محمدجواد باهنر نيز يكي از ...
معاون اجرایی سپاه نینوا گلستان خبر داد برگزاری همایش و رزمایش با حضور 35 هزار نفری بسیجیان گلستان

(شهید باهنر بوعلی ) - معاون اجرایی سپاه نینوا گلستان خبر داد برگزاری همایش و رزمایش با حضور 35 هزار نفری بسیجیان گلستان - به تو تنها می گویم که تنهایم..... تو ای صفای ضمیرم چرا نمیایی؟ چرا بهانه نگیرم چرا نمیایی؟
فرمانده سپاه نینوا گلستان : علت لشکر کشی فرانسه به مالی

(شهید باهنر بوعلی ) - فرمانده سپاه نینوا گلستان : علت لشکر کشی فرانسه به مالی - به تو تنها می گویم که تنهایم..... تو ای صفای ضمیرم چرا نمیایی؟ چرا بهانه نگیرم چرا نمیایی؟
فرمانده سپاه نينوا گلستان : شهيد دهقان شهيد شاخص اطلاعات عمليات سپاه نينوا گلستان است

(شهید باهنر بوعلی ) - فرمانده سپاه نينوا گلستان : شهيد دهقان شهيد شاخص اطلاعات عمليات سپاه نينوا گلستان است - به تو تنها می گویم که تنهایم..... تو ای صفای ضمیرم چرا نمیایی؟ چرا بهانه نگیرم چرا نمیایی؟
نابسامانی حمل و نقل شهری گلستان/ جولان تاکسی دربستی و مسافربرهای شخصی

(شهید باهنر بوعلی ) - نابسامانی حمل و نقل شهری گلستان/ جولان تاکسی دربستی و مسافربرهای شخصی - به تو تنها می گویم که تنهایم..... تو ای صفای ضمیرم چرا نمیایی؟ چرا بهانه نگیرم چرا نمیایی؟
حضور در مراسم گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر

با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر مراسمی در آخرین روز هفته دولت به میزبانی استانداری گلستان در مسجد جامع گرگان برگزار شد که مدیران و پرسنل مدیریت درمان تأمین اجتماعی در این مراسم حضور یافتند . در آیین مذکور ...
فرماندار کردکوی : شهیدان رجایی و باهنر عاشقانه و بی منت ،خود را وقف مردم کردند

البرز گلستان - فرماندار کردکوی : شهیدان رجایی و باهنر عاشقانه و بی منت ،خود را وقف مردم کردند - ویژه غرب گلستان - البرز گلستان.
برچسب :