چرا پرستاران بعدازفارغ التحصیلی ازایران میروند؟؟؟

پرستاران ایرانی کجا می روند؟
مقصد اول برای پرستاران مهاجر کشور کاناداست زیرا در این کشور آنها حقوق بالا و ساعت کاری پایین دارند.مقصد بعدی استرالیا، کشورهای اروپایی و آمریکاست. البته سال گذشته 2 هزار پرستار ایرانی به کشور ترکیه مهاجرت کردند.

پرستاران چقدر حقوق می گیرند؟
صدیقه سالمی معاون فنی سازمان نظام پرستاری کشور حقوق 7 سال پیش پرستاران آمریکایی با حقوق فعلی پرستاران ایرانی را مقایسه می کند و می گوید: "یک مدیر پرستاری در کالیفرنیا سالانه 186 هزار دریافتی داشته است و کمترین میزان درآمد مربوط به پرستار با مدرک دیپلم بهیاری است که در سال 42 هزار و 500 دلار بوده است. اما در ایران یک پرستار با 41 سال سابقه کار ماهی 780 هزار تومان حقوق می گیرد."

به عقیده سالمی دولت متوجه قضیه شده و وزارت بهداشت هم خطر را احساس می کند. هرچند حقوق پرستاران کم شده است. او دراین باره به مهر می گوید: "در دانشگاه تهران در اسفند سال 87 حقوق دریافتی یک پرستار تازه استخدام شده، 470 هزار تومان بوده است. در حالی که در سال 88 تا همین زمان، این رقم به 370 هزار تومان رسیده است. یعنی همین عامل باعث شد بسیاری از پرستاران تازه استخدام‌شده، ترک کار کنند.

مهاجرت پرستاران به آمريكا:

سازمان CGFNS   كه در امريكا واقع است صلاحيت علمي پرستاران ساير كشورها را كه تمايل به مهاجرت به امريكا را دارند از طريق آزمون CGFNSبررسي مينمايد. اين آزمون به صورت تستي است كه از سال 2011 به بعد, آزمون بصورت كامپيوتري (internet-based) در بيش از 469 محل برگزاري آزمون , برگزار مي گردد. در صورتي كه داوطلب به فاصله حداكثر2 سال پس از قبولي در آزمونCGFNS آزمونIELTS يا TOEFL را نيز با موفقيت طي كند, مدرك ليسانس پرستاري امريكا تحت عنوان CGFNS Certificate جهت داوطلب صادر مي گردد فرآيند ارائه اين مدرك, برنامه "مدرك دهي" يا Certification Program )CP)  ناميده مي شود.

پس از اخذ مدرك  CGFNS Certificateو پروسه گذراندن  Visa Screeningمدركي تحت عنوان Visa Screening Certificate صادر مي گردد كه اين مدرك 5 سال اعتبار دارد, سپس داوطلب مي تواند پروسه اخذ Green Card را طي نمايد اين مدرك پرستار را قادر مي سازد تا جهت مهاجرت به امريكا اقدام نمايد. همچنين اين مدرك نقش مهمي در اثبات توانايي علمي پرستاران جهت مهاجرت به ساير كشورها را دارد

شرايط شركت در آزمون CGFNS :

براي شركت پرستاران در اين آزمون شرايط زير الزامي است

1. داشتن مدرك ديپلم دبيرستان

2. مدرك ليسانس پرستاري

3. ريز نمرات ساعتهاي آموزش تئوري و عملي در بخش هاي داخلي جراحي- مادر و نوزاد- كودكان و روانپرستاري

داوطلب پس از پر كردن فرم هاي مربوط به ثبت نام در آزمون CGFNS و ارسال آن ها به سازمان CGFNS در امريكا, نتيجه بررسي مدارك خود را مي تواند از طريق سايت  cgfns.orgپيگيري نمايد. در صورتي كه فرم هاي مربوطه صحيح تكميل شده باشند و به تأييد دانشكده پرستاري داوطلب رسيده باشند, ‌اجازه شركت وي در آزمون, در محلي كه داوطلب هنگام ثبت نام تعيين نموده است داده مي شود

تاریخ های برگزاری آزمون CGFNS

1- 7 الي 11 مارچ (اسفند)

2- 11 الي 15 جولاي (مرداد)

3- 12 الي 16 سپتامبر (شهريور)

4- 14 الي 18 نوامبر (آبان)

معاون فنی سازمان نظام پرستاری همچنین می گوید: "در حال حاضر بیشتر پرستاران ایرانی به آمریکا، کانادا و استرالیا رفته و در آنجا حقوقی به مراتب بالاتر از ایران دریافت می‌کنند. به‌طوری که متوسط حقوق پرستار در ایران که حدود 500 هزار تومان است، در همین کشورها، حداقل 3 تا 5 میلیون تومان دریافت می‌کند.
طبق آخرین اطلاعات ماه می 2010، کمترین حقوق پرستاران با کمترین میزان تحصیلات در آمریکا، 52 تا 55 هزار دلار در سال است و بالاترین آن 186 هزار دلار در سال."
او همچنین به تفاوت حقوق پرستاران و پزشکان اشاره می کند و می گوید: "حداکثر حقوق 186 هزار دلاری پرستاران در سال در حالی است که نسبت به حداقل حقوق پزشک که 117 هزار دلار در سال است،بیشتر است. یعنی در بعضی از بخش‌ها گاهی پرستاران حتی بیشتر از پزشکان دریافت می‌کنند."

سالمی همچنین درباره تفاوت استانداردهای مراقبتی بیمارستانی جهان و ایران می گوید: "استانداردهای جهانی نشان می‌دهد در بخش داخلی و جراحی، هر 4 تا 6 بیمار باید یک پرستار داشته باشند. در ایران، هر 12 بیمار یک پرستار دارند. در زایشگاه برای هر 8 مادر و نوزاد، یک پرستار لازم است. در بخش ICU و CCU، هر 1 یا 2 بیمار یک پرستار دارند."

او درباره میزان کار پرستاران در ایران و دیگر کشورها می گوید: "میزان ساعت کار که متوسط جهانی آن 35 ساعت است، رعایت می‌شود. البته ساعات روزهای تعطیل،‌ بین 1.5 تا 2 برابر یا شب‌کاری 1.5 برابر یا زمان تعطیلات سال نو و اعیاد مهم، همگی 2 برابر حساب می‌شود، اما در ایران هیچ تفاوتی میان ساعات کاری روز تعطیل و غیرتعطیل پرستاران وجود ندارد و حقوق پرستاران بسیار کمتر از استانداردهای جهانی است."


مطالب مشابه :


خرید پستی هندزفری بلوتوث جبرا استون Jabra Stone

نام محصول: هندزفری بلوتوث جبرا استون Jabra Stone قیمت: 1,000,000 ریال فروش هندزفری بلوتوث جبرا استون
خرید اینترنتی گردنبند like

فروشگاه پستی خرید نیز بر همین اسا این محصول خرید اینترنتی هندزفری بلوتوث خرید
خرید فروش هندزفری هدفون پلیر موزیک کوچکترین هندزفری کاور ضد اشعه موبایل

خرید گوشی موبایل و فروشگاه از طریق ارسال پستی ایران هندزفری بلوتوث
چرا پرستاران بعدازفارغ التحصیلی ازایران میروند؟؟؟

خرید پستی. عینک ریبن. هندزفری بلوتوث. دوصفر
خرید اسپیکر انگری برد

فروشگاه مارکت سنتر ۲۴ برای علاقه مندان به این محصول امکان خرید پستی بلوتوث خرید هندزفری
ستاد اسکان زائرین فرهنگی در مشهد

خرید پستی. اسپری پنچرگیری لاستیک. هندزفری بلوتوث. پی دی
انواع سیستم های آبیاری و مدیریت آب

خرید پستی. عینک ریبن. هندزفری بلوتوث. شمیران
کاشی ناز سرام میبد

خرید پستی. خرید شارژ . پیامک انبوه و مطالب جدید آژانس مسافرتی. هندزفری بلوتوث. شارژ
برچسب :