همه چیز در مورد بازي "پینت بال"

همه چیز در مورد پینت بال

دانستنی ها | همه چیز در مورد پینت بال اوایل سال 1970 در وزارت کشاورزی امریکا ماشین هایی وجود داشت که عقب آنها پمپی متصل بود که رنگ را به مسافت های دور پرتاب می کرد و با این وسیله، درخت هایی که باید قطع یا هرس می شدند ،علامت گذاری می کردند.  

ایده ی تبدیل این سیستم به صورت یک بازی از آن زمان آغاز شد. تکمیل نشانه روهای قابل حمل (تفنگ های قابل حمل) و تکنولوژی ساخت آنها تا اوایل دهه ی 1980 طول کشید که در آن زمان نشانه روها از نوع شات گان و پینت بال های مصرفی در آن از رنگ های معمولی بودند. در سال 1981 در امریکای شمالی اولین بازی به طور رسمی با 12 بازیکن مسلح به نشانه روهای بادی با هدف تسخیر پرچم شروع شد و به شکل امروزی پایه گذاری شد.

در حدود پانزده سال است که پینت بال به طور رسمی بازی میشود و 5 سال است که به کمیته بین المللی المپیک معرفی شده است تا در بازی های المپیک به عنوان ورزشی جدید وارد گردد و هم اکنون فرم جدید پینت بال در حال بررسی در کمیته بین المللی المپیک می باشد.

از پینت بال به عنوان شطرنج زنده در جهان نام برده می شود.

همه چیز در مورد پینت بال

پینت بال چیست؟

(Paintball) یک نوع ورزش گروهی است که به طور کلی دو گروه از بازیکنان سعی در حذف یکدیگر با گلوله‌های رنگی می کنند.

پینت بال را می‌شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ‌اندازی» نامید.

پینت بال یک توپ (گلوله) ژلاتینی (از جنس ژلاتین کپسول دارویی) است که داخل آن با رنگ خوراکی پر شده است و پس از شلیک توسط تفنگ (مارکر مخصوص این ورزش) و برخورد به هدف ترکیده و رنگ آن پخش می‌شود که این نشانه مورد هدف قرار گرفتن است. به سادگی می‌توانید تصور کنید در نگاه اول این ورزش به مانند یک میدان جنگ واقعی است که هر کس که مورد اصابت قرار گرفته و رنگی شود از بازی حذف می‌شود تا یک تیم کاملاً تیم دیگر را حذف کند. این تنها یکی از 100‌ها سناریوی تعریف شده این ورزش است. از این ورزش به دلیل هیجان زیاد آن به عنوان دومین ورزش مهیج جهان یا شطرنج زنده به دلیل فکری بون آن یاد می‌شود.

پینت بال در ایران

پینت بال از سال 1382 به ایران وارد شد و تعدادی لیگ غیر رسمی نیز در این مدت برگزار شد و اولین لیگ رسمی ایران در سال 1387 برگزار شد.

ورزش پینت بال در ایران با رشد خوب و سریعی رو به رو شده است و تقریبا در تمام نقاط ایران باشگاه‌های پینت بال وجود دارند و بسیاری از استان‌ها و شهرها مانند اصفهان، کرمان، ساری، قزوین و غیره دارای تیم حرفه ای می باشند.

مسابقات بین‌المللی palm با حضور کشور هایی از سر تا سر جهان در سال 1387 در ایران (جزیرهٔ کیش) برگزار شد که با قهرمانی تیم IronMen از آمریکا و نایب قهرمانی تیم ملی ایران پایان یافت.

لیگ ایران هر ساله در 4 دوره برگزار می‌شود و شامل دسته برتر و دسته 2 می‌باشد.

جدیدا بحث هایی جهت تبدیل انجمن پینت بال به فدراسیون در جریان است. همچنین محل بزرگی در شرق تهران ساخته شده که دارای 2 فیلد حرفه ای چمن مصنوعی و چند فیلد آماتور است (مالک این فیلد مدیر انجمن پینت بال است).

همه چیز در مورد پینت بال

واژه‌های پرکاربرد این ورزش

• مارکر : اسلحهٔ پینت بال را مارکر (نشانه گزار) می نامند.
• هاپر یا لودر: مخزن گلولهٔ اسلحه است.
• بانکر: مانع‌های بادی این ورزش که در مسابقات و به طور کلی در جریان بازی استفاده می شوند.
• گوگلز (Goggles): ماسک محافظ که شامل محافظ چشم (شیشهٔ استاندارد) محافظ گوش و صورت می‌باشد.


انواع بانکرها

هر تورنومتر بین‌المللی شامل نوع بانکرهای خاص همان مسابقات می‌باشد که عموما بانکرهایی مشابه در تمام تورنومترها وجود دارد.

تا قبل از سال 1389 بانکرهای بین‌المللی Millenium در لیگ‌های پینت بال ایران استفاده می شد، در سال 1389 بانکرهای palm مخصوص لیگ ایران و لیگ بین‌المللی palm طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.

دوریتو: بانکری مثلثی شکل (به شکل هرم قاعدهٔ مثلثی)

تمپل:‌ بانکری با اندازه ای 1٫5 متر به شکل معبد (هرمی قاعدهٔ مربعی)

بریک: بانکری آجر شکل

مایا تمپل: بانکر مانند تمپل با ارتفاع 2٫5 متر

سیلندر: بانکری به شکل استوانه

کیک: مانع کوچکی مانند کیک ارتفاع آن کمی از بیم بزرگتر است (1 متر)

زیپر: به طور کلی زیپر مانع نیست بلکه از چسبیدن هر مانعی به مانع بیم (مانعی خوابیده به ارتفاع 75 سانتی متر) ایجاد می‌شود و یکی از مانع‌های اساسی در حمله‌ها و استراتژی‌هاست. معمولاً زیپر از کنار هم قرار گرفتن بیم و کیک تشکیل می‌شود ولی در مواردی بیم کنار دوریتو و تامبستون هم قرار می گیرد.

بانکر هایی که در بالا نام برده شد دارای سایزهای مختلف هستند ولی بعضی سایزها مورد استفاده مسابقاتی ندارد.

همه چیز در مورد پینت بال

بانکرهای خاص تورنومترها


M: مخصوص تورنومتر millenium

نخل : مخصوص لیگ ایران

psp: مخصوص تورنومتر psp

X: مخصوص xball

 

اسلحه‌های پینت بال

اسلحه‌های پینت بال به طور کلی با گاز فشرده کار می کنند.

گاز فشرده مورد استفاده قبلا کربن دی اکسید بود ولی به دلیل نا پاک بودن این گاز و همچنین خطراتی که کپسول‌ها ایجاد می کردند تقریبا منسوخ شد.

در نهایت از هوای فشرده برای تغزیهٔ کپسول اسلحه‌ها استفاده شد.

اسلحه‌های پینت بال به دو دستهٔ الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند. مکانیکی بودن اسلحهٔ پینت بال دلیلی بر غیراتوماتیک بودن آن اصلحه نیست بلکه منظور از اسلحهٔ مکانیکی، اسلحه ای است که دارای ماشهٔ مکانیکی بوده.

اسلحهٔ الکترونیکی دارای ماشهٔ الکترونیکی می‌باشد که به دلیل ماشهٔ الکترونیکی و همچنین قابلیت تنظیم بر روی حالت رمپ و ایجاد تنظیماتی مانند rate of fire (سرعت نواخت گلوله) و دقت بالا در نشانه گیری مورد استفادهٔ حرفه ای و مسابقاتی دارند.

 

رمپ چیست؟

رمپ یک برنامهٔ خود کار برای تنظیم اسلحه برای نواخت‌های گلولهٔ بالاست. رمپ طبق قوانین مسابقاتی تنظیم می‌شود و بازیکنان ملزم به رعایت قوانین هستند و در صورت تخلف جریمه‌های پنالتی در نظر گرفته می شود.

 

rate of fire چیست؟

سرعت نواخت گلوله را گویند که در اسلحه‌های حرفه ای تا 90 گلوله در ثانیه ثبت شده. ولی در مسابقات حرفه ای معمولاً سرعت نواخت گلوله بالا تر از 12٫5 نمی رود. در لیگ ایران سرعت نوخت گلوله 10٫5 گلوله در ثانیه است.

 

قوانین و مقررات و ضوابط رشته ورزشی پینت بال

این ورزش را می‌توان در سالن و زمینهای روباز انجام داد.

الف- زمین بازی

1- زمین مسابقه باید زمینی صاف و هموار به ابعاد 55×33 متر و در یک منطقه بدون شیب باشد، تا میزان حوادث را کاهش داده و کاملاً به وسیله توری مورد تأیید انجمن محصور گردد تا امنیت مسابقه را تضمین نماید. در زمین بازی حداقل 25 مانع به فاصله حداقل 5/1 متر از خطوط اطراف زمین قرار می‌گیرد.

خطوط اطراف زمین بازی باید به گونه‌ای کشیده شود که به وضوح قابل دیدن بوده و حداقل 5/1 متر با تور اطراف زمین فاصله داشته باشد.

2- ایستگاه پرچم حداقل 2 متر عرض داشته و در وسط مرزهای عرضی زمین قرار دارد.

3- هیچ تیمی یا بازیکنی به هیچ وجه حق ایجاد تغییر در زمین بازی را نخواهد داشت.

4- بازیکنان برای شرکت در مسابقه باید کارت شناسایی معتبر و مخصوص انجمن پینت بال ایران را داشته باشند. بازیکنان بایدبتوانند کارت شناسایی خود را در تمام مواقع از جمله در زمین بازی ارائه دهند. هیچ بازیکنی بدون نشان ‌دادن کارت شناسایی پیش از شروع بازی، اجازه شرکت در مسابقه را ندارد.

5- فقط بازیکنانی که کارت شناسایی معتبر مربوطه و اشخاصی که دارای مجوز رسمی هستند، مجازند وارد منطقه مجاز ورزشکاران شوند.

ب: تعداد نفرات و تیمها

مسابقات این رشته ورزشی بصورت تیمی و به تعداد 5 و 7 نفره برگزار می شود. در مسابقه های هفت نفره، حداکثر تا 7 بازیکن و 5 نفره حداکثر تا 5 بازیکن به عنوان بازیکن اصلی داخل زمین می گردند. تیمها می توانند در مسابقات تا 8 نفر ذخیره داشته باشند.

همه چیز در مورد پینت بال

ج: نحوه بازی

1- زمان بازی 20 دقیقه بوده و تیمی برنده است که موفق شود در این مدت بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل را برداشته و در داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد.

(مسابقات M هفت) با توجه به سناریوهای پیش بینی شده مسابقات در شکل های مختلف با نامهای cpl و spl برگزار می گردد که زمان بازی متغیر بوده و چنانچه تیمی به امتیاز 4 دست یابد عملا برنده مسابقات خواهد بود و بازی پایان یافته تلقی می گردد.

2- برای انجام مسابقات حداقل 8 داور و یک سر داور باید حضور داشته باشند.

3- پیراهن داورها مشکی یا راه راه عمودی سفید می باشد.

4- داورها در حین بازی هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند، مگر در موارد مربوط به ایمنی، اخطارها و اخراجها

5- بازیکنان هر تیم سعی می نمایند در زمان تعیین شده با همکاری و پشتیبانی یکدیگر پرچم تیم حریف را که در زمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده و به زمین خود بیاورند و در جای مخصوص قرار دهند و مورد اصابت گلوله قرار نگیرند. چنانچه هر بازیکن در زمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد از دور بازی حذف و اخراج خواهد شد.

6- برنده مسابقه تیمی است که بتواند در زمان تعیین شده پرچم تیم حریف را از زمین حریف به زمین خودی آورده و در جای ویژه قرار دهد.

7- چنانچه در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

د: لوازم و ملزومات بازی

1- نشانه زن یا اسلحه: که به وسیله کپسول هوای فشرده کار می کند و می تواند گلوله های ژلاتینی را پرتاب نماید.

2- گلوله ژلاتینی: این گلوله ها از مواد ژلاتینی خوراکی رنگی تهیه شده که مواد شیمیایی و سمی ندارد.

همه چیز در مورد پینت بال

3- کلاه و لباس مخصوص

آ – هر بازیکن می تواند از دو لایه لباس استفاده نماید، ولی در صورتی که رسما اعلام شود که دمای هوا زیر 10 درجه سانتی گراد است استفاده از سه لایه لباس نیز بلا مانع خواهد بود. لباس بازیکنان یک تیم می بایست یکسان بوده و نباید مانند لباس داوران سیاه و راه راه سفید داشته باشد.

ب: لباس بازیکنان شامل شلوار و پیراهن ورزشی و بدون هیچگونه پارگی و شکاف بوده و باید کاملاً مطابق سایز آنها باشد. بازیکنان نمی‌توانند از شلوار یا پیراهن‌های ورزشی که از پارچه‌های جذاب مایعات (نمدی) یا پارچه‌های لیز تهیه شده، استفاده کنند.

پ: بازیکنان نباید از کفش‌هایی با استوک فلزی استفاده کنند.

ت: بازیکنان می‌توانند از یک جفت دستکش با لایه محافظ استفاده نمایند.

ث: بازیکنان می توانند از کلاه یا محافظ سر که بیشتر از 2 سانتیمتر پائین‌تر از شانه‌ها نباشد استفاده کنند.

ج: اگر معلوم شود که بازیکنی در طی بازی از پوشش غیر قانونی استفاده کرده اخراج خواهد شد.


مطالب مشابه :


فروش مارکر پینت بال Empire AXE...

فروش مارکر پینت بال مدل empire axe که به شرح زیر می باشد: خرید, فروش, مارکر اخبار لوازم پینت بال.
پینت بال

پینت بال را می‌شود در فارسی در قیاس با لوازم و ملزومات خرید لوازم;
همه چیز در مورد بازي "پینت بال"

همه چیز در مورد بازي "پینت بال" خرید کارواش ایزی لوازم و ملزومات
اسکوتر

ها و هم در فروشگاه های لوازم ورزشی فروخته می شود.اسکوتر از پینت بال. خرید آنلاین
آشنایی با ۴۰۰ خط تولید

دربهای چوبی – پینت بال – روزنامه. لوازم آتش بازی. * گاوصندوق های استیل روش خرید:
نخستین نمایشگاه طبیعت گردی و شکار و..........

فروشگاه لوازم لیزرشات، biatlon، تیرو کمان، پینت بال، مسابقات  خرید شارژ
برچسب :